14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeMetin Lokumcu davasına çağrı: 21 Nisan’da Trabzon’da…

Metin Lokumcu davasına çağrı: 21 Nisan’da Trabzon’da…

31 Mayıs 2011’de Hopa’da polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu olan polisler ve mülki amirler 10 yıl sonra ilk defa hakim karşısına çıkacak.

Davada dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan ve Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu sekiz sanık yargılanıyor.

Toplumsal muhalefet örgütleri, aydınlar ve sanatçılar da Metin Lokumcu davasının 21 Nisan saat 10.00’da Trabzon’da görülecek ilk duruşmasına çağrı yapıyor.
İHD ve TİHV’den çağrı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilciliği, Metin Lokumcu’nun on yıl sonra görülecek duruşması öncesi bir açıklama yaptı.

Beyoğlu’nda bulunan İHD binasında saat 13.00’te yapılan açıklamada “Metin Lokumcu için adalet” yazılı pankart asıldı. Lokumcu’nun 21 Nisan’da Trabzon’da başlayacak davasının öncesinde adalet taleplerini yineleyen insan hakları savunucuları, herkesi Lokumcu için adalet talebini yükseltmeye davet etti.

Açıklamada şunlar söylendi: Uzun yıllar süren zorlu bir adalet mücadelesinin sonucunda açılan bu dava kimyasal gaz ve kolluk şiddeti nedeniyle gerçekleşen pek çok yaşam hakkı ihlali bakımından emsal niteliğindedir. Çünkü Metin Lokumcu’nun ölümüne yol açan asli nedenin aşırı/yoğun/ölçüsüz kimyasal gaz kullanımı olduğu bilimsel raporlar ile kanıtlanmıştır. Dolayısıyla cezasızlıkla mücadele ve incinen adalet duygusunun onarımı için bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. İnsan hakları, adalet ve demokrasiden yana duyarlı herkesi, bu davayı takip etmeye, 21 Nisan 2021 tarihinde saat 09.30’da Trabzon Adliyesi’nde olmaya davet ediyoruz.

Dava öncesinde birçok isimden katılım çağrısı

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Cervatoğlu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Müzisyenler Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi, Aydoğan Topal, Altan Civelek, Hüseyin Turan, Burhan Şeşen, Erdal Bayrakoğlu, Selçuk Balcı, Sevinç Eratalay, Onur Akın, Mehmet Gümüş HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ve birçok isim, 21 Nisan’daki davaya çağrı videoları paylaştı.

Videolar, Metin Lokumcu Davası’nın Twitter hesabından ve kurumların kendi sosyal medya hesaplarından kamuoyu ile paylaşıldı.
Ne olmuştu?

Metin Lokumcu’nun yaşamını yitirmesinin ardından sorumlu polisler hakkında iddianame düzenlenmiş ve duruşma günü belirlenmişti. Ancak duruşma günü gelmeden Hopa 2. Asliye Ceza Mahkemesi davanın güvenlik gerekçesiyle naklini talep etmişti. Davayı Hopa’dan kaçırmak için duruşmaya bir gün kala bu talep kabul edilmiş ve dosyanın Trabzon’a nakledilmesine karar vermişti.

Davanın ilk duruşması 24 Aralık 2020 tarihinde Hopa’da görülecekken duruşmaya saatler kala “kamu güvenliği” gerekçesiyle davanın Trabzon Asliye Ceza Mahkemesi’ne taşınması yönünde karar alınmıştı. Davanın Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüleceği, avukatlara yapılan tebligat ile belli olmuştu.

Sendika.Org

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular