14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartWirtschaftBranchenHamburg'da Meclis Araştırma Komisyonu ve Cum-Ex Vergi Hırsızlığı

Hamburg’da Meclis Araştırma Komisyonu ve Cum-Ex Vergi Hırsızlığı

ALMANYALILAR – Almanya tarihinin en önemli vergi kaçırma olaylarından biri olan „Cum-Ex Vergi Hırsızlığı“ konusunu araştırmak için Hamburg’da kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Komisyondaki koalisyon partilerinden SPD -Yeşiller’in, heyetin kimleri ne zaman dinleyeceği konusundaki planlarına göre skandala adı karışan ve bu yıl Eylül ayında yapılacak seçimlerde SPD’nin Başbakan adayı olan Olaf Scholz, 30 Nisan tarihinde dinlenecek. Komisyonda iki de Türkiye kökenli milletvekili (SPD- Güngör Yılmaz, SPD-Barış Öneş) olmasına rağmen, hemen her konuda vatandaşları ve seçmenlerini bilgilendirmeyi görev edinen hemşerilerimizin bu konuda yoklarmış, orada değillermiş gibi en küçük bir açıklama yapmamaları dikkat çekici.

Hamburg’un eski Belediye Başkanlarından Olaf Scholz ile şimdiki Belediye Başkanı Peter Tschentscher (o günlerde Finanzsenatörü idi)’in de adlarının karıştığı vergi kaçakçılığı skandalını araştıran komisyon üyelerinden SOL PARTİ Milletvekili Norbert Hackbusch, Olaf Scholz’un bu kadar kısa süre içerisinde çağrılmasını küstahlıktan öte bir şey olmadığını eleştirerek sağlıklı bir sorgulamanın yapılamayacağını, komisyondaki koalisyon üyesi milletvekillerinin açıkça Olaf Scholz’u genel seçimler öncesi masum biriymiş gibi aklamak ve konuyu araştıran bilirkişileri de kendi istedikleri doğrultuda göstermek istediklerini, hiçbir mahkemenin böyle bir sıralamayı önermeyeceğini belirtti.

Araştırma Komisyonu’nda Olaf Scholz’un o zamanki ajandası, Federal Vergi Bakanlığına ve Warburger Bank ile ilgili yerel hükümete ait o günlerle ilgili bir sürü belge vs. gibi önemli evrakların hala eksik olduğunu, basında çıkan haberlere göre bankanın lobi faaliyetlerini yürüten ve karşılığında partilerine bağış toplayan yine SPD üyeleri Johannes Kahrs ile Alfons Pawelczyk ile ilgili belgelerin de eksik olduğunu vurgulayan Hackbusch, şimdiye kadar kendilerine sunulan resmi belgelerin tam olmadığını, komisyonun defalarca talep etmesine rağmen aylardır bu evrakların ilgili kurumlardan kendilerine ulaştırılmadığını ve oyalandıklarına değindi.

SOL PARTİ tanıkların yanlış bir sıralama ile dinlendiklerini, alternatif bir zaman çizelgesi planı hazırlayarak 2016 yılındaki olayların önce anlaşılıp aydınlığa kavuşturulmasını ve yaz tatilinden sonraki ilk oturumlarında komisyonun Olaf Scholz ile Peter Tschentscher’i dinlemelerini öneriyor. Hackbusch bu araştırma komisyonunun kurulduğu günlerde Yeşillerin federal düzeyde skandalın en ince ayrıntısına kadar açığa çıkartılması konusunda talepte bulunup sözler vererek destek sunarlarken, yerel seçimlerden sonra Hamburg’da bunların hepsinin unutulduğu suçlamasına bulundu.

En son geçtiğimiz Cuma (16 Nisan) günü toplanan Meclis Araştırma Komisyonu olayın açığa çıkmasına neden olan günlüklerin sahibi Olearius’un avukatı Landry’yi dinledi. Konuya ilgili ALMANYALILAR’a konuşan Milletvekili ve Komisyon Üyesi Norbert Hackbusch şimdiye kadar komisyonun elde ettiği bilgilerin daha çok medyadan edinilenler olduğunu, avukatın açıklamalarıyla korkulanın tasdiklendiğini, olaya adı karışan üst düzeydeki bu iki yerel politikacının Olearius ile ilgisini anlatırken tam olarak detaylı bilgi veremediğini, 26 Ekim tarihinde Olaf Scholz ile konuşulduğunu, ama 7 Kasım’da Scholz’un Olearius’a telefon ederek resmi bir açıklama hazırlamasını isteyerek bunu Peter Tschentscher’e göndermesini istediğini açıkladı.

Bankanın hala 2007 ile 1010 tarihleri arasında herşeyi doğru yaptığını savunduğunu, yapılanların akıllıca ticaret yapmak olarak adlandırılıp vergi kaçakçılığıyla bir ilgisinin olmadığına inandıklarına değinen Hackbusch, bankanın bu anlayışlarıyla savcılıktan ve mahkemelerden destek bulamayacaklarını ifade ederek, 2016 yılının banka için kötü geçtiğini, Ocak 2016’da Köln Savcılığı’nın Olearius’un evinde yaptığı aramanın gerçekleştiğini, yine aynı yılın Mayıs ayında maliyenin Warburg Bank’ın yaptıklarının yasadışı olduğunu saptadığını ve 47 milyon euroluk gelir vergisi talebinde bulunduğunu, Ağustos 2016’da bankanın yedi sayfalık bir rapor hazırlayıp maliyeye açıklamada bulunarak edilen bu talep karşısında yok olmanın eşiğne geldiklerini, bu raporun Memure P. tarafından yollandığının anlaşıldığını aktardı.

Bu normal işlemin ve izlenen yolun normal ve itiraz edilmeyecek olduğuna değinen milletvekili, ama bunun Warburg-Bank’a yetmediğini, aynı raporun 7 Eylül’de Belediye Başkanı Olaf Scholz ile gerçekleşen randevuda verildiğini, Avukat Landry’e „Bay Olearius, Belediye Başkanı Scholz’dan ne bekledi?“ sorusuna, buluşmada yanlarında olmadığını, ama her halde sadece şikayetini dile getirmek istemediğini aktardı.

5 Ekim 2016’da Maliye Bakanlığı, 28 sayfalık bir dipnot ile istenen miktarın yani talep edilen vergi borcunun gerekçesini hazırladığını söyleyen Hackbusch, avukatın anlatımlarına göre Bay Olearius „sabırsızca“ davranarak 26 Ekim 2016’da yine Belediye Başkanı Scholz’a ulaştı. (Olaf Scholz skandalın açığa çıktığı günlerde buluşmaları önce inkâr etmişti). Avukat Landry „sabırsızca“ ifadesi ile tam olarak neyi kastettiğini açıklayamadığını, yukarıda da değindiğimiz gibi 7 Kasım’da Scholz’un Olearius’a telefon ederek resmi bir açıklama hazırlamasını isteyerek bunu Peter Tschentscher’e göndermesini istediğini açıkladı.

O tarihten sonra nelerin olduğunun bilinmediğini söyleyen Hackbusch, bu süreçte izlenen yolun, yani Olearius ile Belediye Başkanı’nın arasındaki randevu çizelgesi, resmi bir açıklama yapılarak doğrudan Finanz Senatörüne gönderilmesi talebi, maliyenin normal işlerliğinde olmayan bir işlemi içerdiğini, 17 Kasım’da da Maliye’nin kendilerine sunulan Warburg Bank ile ilgili sunulan öneriyi kabul ederek talep edilen 47 milyon eurodan vazgeçerek bu vergi borcunun zaman aşımına uğramasına göz yumulduğunu belirtti.

18.04.2021

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular