14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartWirtschaftExportHamburg Balık Pazarı’ında birkaç adım ötedeki silah ihracatı protesto edildi

Hamburg Balık Pazarı’ında birkaç adım ötedeki silah ihracatı protesto edildi

Hamburg Limanı’ndan silah ihracaatı yapılmasına son!

ALMANYALILAR – Hamburg’da otuzdan fazla sivil toplum örgütlerinin, dernek, parti, kilise ve barış kuruluşlarının ortak katılımlarıyla kurulan “Silah İhracatına Karşı Halk İnisiyatifi” Cumartesi günü öğleden sonra limandaki Balık Pazarı’nda, “İnsani güvenlik mi yoksa askeri güvenlik mi? – Barışı nasıl sağlarız?” başlığı altında bir protesto etkinliği düzenledi.

Hamburg’da kurulan bu “Halk İnisiyatifi” geçtiğimiz ay yaptığı bir basın açıklamasıyla çalışmalarına ve imza kampanyasına başlatacaklarını açıklamış, kısa bir süre sonra da Hamburg Meclisi önünde gerçekleştirdiği miting ile liman kenti Hamburg’dan gerçekleştirilen silah ihracatının durdurulması için kamuoyuna, başlattıkları imza kampanyalarının desteklenmesi konusunda çağrı yapmıştı.

Almanya dünyaya silah ihraç eden ülkeler sıralamasında dünya dördüncüsü. Avrupa’da iki limandan silah ticareti, dahası silah ihracatı yapılıyor: Hollanda Rotterdam ile Almanya’nın Hamburg limanları onbinlerce konteyner dolusu silahları dünyanın dört bir yanına satıyor veya bu ticaretin gerçekleşmesinde çok önemli rol oynuyorlar. Sadece Hamburg limanında günde üç konteyner dolusu silah dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Resmi açıklamalara göre günde yirmi bin mermi ihracatı yapılıyor silah değil. İhracat rakamları ise tahminen 200-400 milyon euro.

Özellikle dünyanın dört bir yanında insalığın küresel salgınla boğuştuğu bu günlere silahlanma yarışı, sektöre milyarlarca dolar akışının dur durak bilmeksizin devam etmesi dikkat çekiyor. Hamburg’da bilindiği üzere 93 firmanın silah ticareti sektöründe faal oldukları tespit edilmiş vaziyette.

Balık Pazarı’nda, salgına karşı hiijyenik kuralların uyulmasına itina gösterilerek gerçekleştirilen miting dahası podyum tartışması, panel havasında gerçekleşti. Grup Canlar’ın müzik dinletisinden sonra inisiyatifin davetlileri kilise çevresinden Antje Heide Rottwilm, Schleswig-Holstein’daki barış hareketinden Dr. Horst Leps ve Hamburglu Müzisyen, Gazeteci ve insiyatifden Martin Dolzer farklı bakış açılarından silah ticaretini, barışın nasıl gerçekleştirilebileceğini, Hamburg ile Almanya’nın barış konusunda neler yapabileceklerini, silah ticareti ile silahlanmanın endişe verecek boyutlarda her geçen gün daha da arttığını, onbinlerce askerin komşu denizlerde gerçekleştirilen tatbikatlar ve yer değiştirmelerle o biçim silahlandırıldıklarını, Rusya’ya karşı düşmanca ve askeri açıdan saldırganca ideolojik yönlendirmelerin yapıldığını, silahlanmaya sunulan yatırımların sağlık ve eğitim alanlarına yöneltilmesi gerekliliği, potansiyel savaş bölgelerine daha fazla silah ihracatının ne anlama geleceğini konuşmalarında masaya yatırdılar. Etkinliğe müzisyenler Rene Tenenjou ile Lilian Gold da katkı sundular.

Halk İnisiyatifi’nin ana amacı halktan toplanan imzalarla yasaların çizdiği çerçeveye uygun olarak liman üzerinden silahların taşınmasının ve dağıtımının yasaklanması. Bu yasanın çıkması için gerekeli olan imza sayısı ise ilk aşamada on bin.

18.04.2021

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular