14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartSportFußballHamburg Fenerbahçe 20. Yılında

Hamburg Fenerbahçe 20. Yılında

Hamburg Fenerbahçe Derneği Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mehmet Taner ile Söyleşi

ALMANYALILAR – Hamburg Fenerbahçe Derneği, kuruluşlarının 20. yılları vesilesiyle özel bir dergi sayısını hazırlayıp yayınladı. Hem bu derginin hikayesini, hem de hangi aşamalardan geçerek bu günlere gelip yayınlandığını, medya ve derginin yayınlanmasından sorumlu derneğin yöneticilerinden ve aynı zamanda meslektaşımız olan Mehmet Taner ile oldukça detaylıca görüştük.

Almanyalılar: Sevgili Mehmet Taner, “Hamburg Fenerbahçe, 20. yıl Özel Sayısı” adlı derginizin ortaya çıkış koşullarını anlatır mısınız? Fikir ilk önce nasıl ortaya çıktı ve şekillendi? Hangi süreçlerden geçti? Neden bu kadar gecikti?

Mehmet Taner: 6 Ekim 2019 tarihinde yaptığımız kongremizde Mustafa Çömlek başkanlığında yeni yönetim seçildi. Oldukça uyumlu, birbirini tamamlayan yöneticilerden oluşan bir ekip olduk. İlk günden bugüne değin programlı ve hedefli çalışıyoruz. Dergi fikri birçok arkadaşımızın aklındaydı. Bunun “fikir” olmaktan çıkıp “hayat” bulmasında katkımızın olması gurur verici.

Selim Kavcıoğlu (solda) ile Mehmet Taner (sağda) gol sevincini yaşıyorlar.

Yönetim oluşmadan önce Mustafa Çömlek, Himmet Keklikçi, Selim Kavcıoğlu gibi arkadaşlarla düzenli bir araya geliyorduk. Aslında asıl amacımız 20 yılın belgeselini hazırlamaktı. Hazırlığımızı da ona göre yapmıştık. Fakat pandemi süreci bu hedefimizi engelledi. Tahmin edersiniz ki birçok film çekimine ihtiyacımız olacaktı. Hem Hamburg’da hem de İstanbul’da… Olmadı.

Orta vadede bu düşüncemizi farklı formatta hayata geçirmek istiyoruz. Artık geçmişten çok, bugünleri film şeridine almak daha sıcak bir fikir gibi. Gecikme meselesine gelirsek; arşiv toplamak elbette kolay bir iş değil. Hele hele pandemi sürecinde. Aslında 6 Kasım 2020 tarihinde çıkartmayı planlamıştık. 6 Kasım’lar bütün Fenerbahçeliler için özeldir. Olmadı, yetiştiremedik.

İçerik olarak genel bir yayın planı hazırlamış mıydınız? Dergi hangi içerik zemininde kurgulanıp tasarlandı? Yayın politikasını olduğu gibi uygulayabildiniz mi?

Aslında 2 dergi çıkaracaktık. Bütün planlarımızı ona göre yapmıştık. İlk dergimiz 6 Kasım 2020’de çıkacak, adı da “20. Yılımıza Doğru” olacaktı. Kurucu üyelerimizden başlayarak 20 yıla emeği geçmiş bütün arkadaşlarımızın yazılarını dergimizin sayfalarına taşımayı düşünmüştük. Aramızdan kaybettiklerimiz oldu. Özel sayfalarda yer vermeyi planlamıştık.
Maalesef pandemi süreci izin vermedi. 2. Dergiyi ise 3 Mayıs 2021’de çıkartmayı hedeflemiştik. 3 Mayıs’ta Fenerbahçeliler için özeldir. Fotoğraflardan oluşan bir dergi olacaktı. Süreç izin vermeyince ikisinin birleşimi oldu bir ölçüde. 20 yılı anlatmak hiç kolay değil elbette. Eksik kalan birtakım şeyler oldu. Ama ilk ekip çalışması açısından olumlu işler yaptık.


Her üyeye bir dergi düştü mü? Kaç adet basıldı? Geniş kitlelere ve taraftarlarınıza ulaştırma konusunda ne düşündünüz?

500 adet basıldı. Talep gelirse istediğimiz kadar baskı yapabiliriz. Bütün üyelerimiz ve kamuoyu için yeterli dergimiz mevcut. Pandemi süreci dağıtımı biraz kısıtlasa da kontrollü bir şekilde sürüyor. Kısa süre içerisinde dağıtımımızı istediğimiz seviyede bitireceğimizi düşünüyorum. Birçok konuda olduğu gibi yönetim kurulunda iyi bir görev dağılımı yaptık. Bir işi omuzlayanlar çoğaldıkça hedefe varmak kolaylaşıyor.

Hem genel görüntüsü, ebatları yani, hem de sayfa sayısı olarak alışılmışın dışında bir çalışma olmuş. Genel formatı biraz anlatır mısınız? Neden büyük boy ve oldukça bolca sayfa sayısı?

Dergiyi gündemimize aldıktan sonra işler bizim için daha keyifli bir hal almaya başladı. Ben, Selim Kavcıoğlu ve Murat Yıldırım’dan oluşan yayın ekibi teknik konulara ve içerik üzerine epey kafa yorduk. Format bu toplantılarda şekillendi. Elbette teknik konularda işimizi oldukça kolaylaştıran genç arkadaşımız Umut Deniz Yorulmaz’ı da unutmamak gerekiyor. Gençlerin vizyonu inanılmaz farklılık yaratıyor. Birbirini iyi anlayan çalışma arkadaşları olunca “hep daha iyisini yapabiliriz” diye düşünmemek elde değil. Konsantrasyonumuzun düştüğü süreçlerde oldu elbette. Bu süreçte ortaya çıkan eksiklikleri maalesef şimdi daha iyi görüyoruz. Tecrübe oldu diyelim.

27. sayfaya kadar olağanüstü, hatta mükemmele yakın boyutlarda denilebilir. Ama ondan sonraki sayfalarda sanki bir kırılma var, geri kalan sayfalar tam bir fotoğraf şöleni olmuş. Yer yer bıktıran fotoğraf seçimi nasıl oldu? Neden yazı içeriği azaltılıp fotoğraflar çoğaldı?

27 sayfaya kadar bir format, daha sonra ise diğer formatı kullandık. Yazılarla boğmak istemedik ayrıca fotoğrafların anlattığını bazen yazarak anlatamazsınız. O kadar emeği geçen insan var ki hangisini yazarak belgeleyelim. Hep bir eksik kalırdı. Fotoğraflar bazen geçmişi daha iyi anlatır.

Arşiv toplamak için epey uğraştık. Mutlaka bu süreçte bize ulaşmayan geçmişten gelen fotoğraflar olmuştur. Elimizdekini kullanmaktan başka seçme şansımız yoktu. Son yılımızda elimizde daha çok fotoğraf olmasına rağmen bir kısmı bizden kaynaklanan hatalardan dolayı, bir kısmını da önümüzdeki dönem projeleri için kullanmayı tercih etmedik. Sayfa sayısını arttırabilirdik.

Gerek Hamburg´da gerekse yurtdışında oldukça güçlü taraftar derneklerinden birisiniz? Geleceğe yönelik devamlı bir yayın organı gibi yedek bir plan veya benzer çalışma düşünceniz var mı? Neden?

Hamburg, Fenerbahçe dernekleri içerisinde ciddi prestiji olan bir dernek. Bunu, kulübümüzü ve Samandıra’yı ziyaretlerimde bizzat yaşadım. Birçok arkadaşımız da aynı duyguyu yaşamıştır. Bu yüzden; bu günlere gelmemizi sağlayan, emek veren herkese tekrar teşekkür ederim.

Gelecek için elbette planlarımız var. Gelişimin sürekliliğine inanan biriyim. Durağanlık, gerilemeyi beraberinde getirir. O yüzden sürekli bir hedef olmalı. Yoksa yönetimde olmanın bir nedeni yok. Çok farklı ve oldukça iddialı hedeflerimiz var. Pandemi bazı planları ertelememize sebep oldu. Fakat daha iyi hazırlanmamız için fırsatta verdi. Bu fırsatı iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Hamburg, hatta daha geniş bir kesim bizi daha çok konuşacak…

Son olarak biz de bu çalışmanızdan dolayı sizi canı gönülden kutlarız. Son soru olarak dergiye geri dönüşler, aldığınız ilk tepkilere de değinebilir misiniz?

Dergimize geri dönüşler bizi oldukça mutlu etti. İyi bir iş yaptığımızı, yaptığımız işi de keyifle yaptığımızı hatırlattı. Bundan sonrası için motivasyonumuza artı katkısı oldu. Son sayfada birtakım tepkileri de aldık. Sevgi ve saygımızı özellikle belirtmemize rağmen yanlış anlaşıldığımızı düşünüyoruz.

Rekabetin içinde sevgiyi yaşatmalıyız. Yoksa kiminle rekabete girilebilir ki? 20 yılımız içerisinde rekabet ettiğimiz değerli başkanlarımızın da olması kaçınılmaz. Almanyalılara bize verdikleri fırsat için bütün yönetim kurulu adına ayrıca teşekkür ediyorum. Fenerbahçeli olmak böyle bir şey…

Teşekkürler

10.04.2021
Fotos: Hamburg Fenerbahçe

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular