9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Home Milletvekili Önlü, Dersim’de Alevi köylerinde ezan okutulmasını Meclis’e taşıdı

Milletvekili Önlü, Dersim’de Alevi köylerinde ezan okutulmasını Meclis’e taşıdı

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’de Alevi köylerinde karakollardan ezan okutulması iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Önlü, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “karakollardan yüksek sesle ezan okutulmasından bakanlığınızın bilgisi var mıdır?, Alevi köylerinde ezan okunması Alevi inancına saygısızlık değil midir?” sorularını yöneltti.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’de Alevi köylerindeki karakollardan ezan okutulması iddiasını Meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önlü basına yaptığı açıklamada Dersim’de Alevi köylerinde bulunan karakollardan ezan okutulduğunu söyleyerek, ‘’Özel savaş politikalarının uygulandığı Alevi kenti Dersim’de son dönemlerde 12 Eylül darbe zihniyetin bir ürünü olan karakollardan ezan okutma uygulamalarının yeniden devreye sokulduğunu görüyoruz.’ dedi.

“VALİNİN ZİYARETİNİN ARDINDAN EZANLAR OKUTULMAYA BAŞLANDI”

Vali Mehmet Ali Özkan’ın Mazgirt ve köylerini ziyareti sonrasında Muxundi (Darıkent), Germisi (Bulgurcular), Dırban (Kızılkale), Farac (Akdüven) köylerinde karakollardan ezan okutulduğunu söyleyen Önlü sözlerine şöyle devam etti:

’Kürt Alevi halkının yaşadığı köylerde 5 vakit ezan okutulması hem Alevi inancına hem de ezana yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Ezan okutulması yalnızca bir asimilasyon politikası değil aynı zamanda Dersim kültürü ve inancıyla da dalga geçmek anlamına gelmektedir. Dersim halkı ve köylüleri bu durumdan ciddi bir biçimde rahatsızlık duymakta ve bu uygulamayı psikolojik bir şiddet aracı olarak görmektedirler.’’

‘’DERSİM SÜREKLİ ASİMİLASYON POLİTİKALARININ HEDEFİNDE’’

Dersim’in kamuoyuna sıklıkla ‘Huzur Kenti’ olarak sunulmak istendiğini belirten Önlü açıklamasında; ‘’Ne yazık ki iktidarın uyguladığı politikalar nedeniyle Türkiye’nin en huzursuz ve mutsuz kentlerinden birine dönüştürülmek istenmektedir. Dersim halkı uyuşturucu, fuhuş, taciz, istismar gibi yozlaştırma politikalarına maruz bırakılırken, Dersim kültürü, Raye Haq inancı ve Kirmanckî dili sürekli bir asimilasyon politikalarının hedefindedir” dedi.

‘’DERSİM HALKI, UMUTSUZ VE ÇARESİZ BIRAKILMAK İSTENİYOR.’’

Kadınların kendini güvende hissetmediği, gençlerin umutsuzluktan intihar ettiği, demokratik hakkını kullanmak isteyen insanların fişlemelerle, gözaltılarla, tutuklamalarla sindirilmek istendiğini vurgulayan Önlü son olarak şunları kaydetti:

‘’Barajlarla, HES’lerle, kalekollarla, maden ocaklarıyla, orman yangınlarıyla, restorasyon adı altında rant politikalarıyla doğasının katledildiği bir coğrafyada Dersim halkı, umutsuz ve çaresiz bırakılmak isteniyor.’’

Dersim köylerindeki karakollardan ezan okutulmasına ilişkin HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü Meclis’e sunduğu soru önergesinde şu sorular yer aldı:

1- Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent), Germisi (Bulgurcular), Dırban (Kızılkale), Farac (Akdüven) köylerindeki karakollardan yüksek sesle ezan okutulmasından bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

2- Bu uygulama hangi ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkmıştır ve kim tarafından uygulamaya konmuştur?

3- Alevi köylerinde ezan okunması Alevi inancına saygısızlık değil midir?

4- Vali Mehmet Ali Özkan’ın Mazgirt ilçesi ziyareti sonrasında bu uygulamanın

başladığı tarafıma iletilmiştir. Karakollardan ezan okutulmasını Vali Mehmet Ali Özkan mı istemiştir?

5- Vali Mehmet Ali Özkan, Dersim köylülerini inançsız bulduğu için mi bu kararı almıştır?

6- Karakollardan ezan okutulmasına ilişkin bakanlığınızın bir genelgesi ya da bildirisi

var mıdır? Türkiye’de hangi karakollarda ezan okutulmaktadır?

7- Köylüleri rahatsız eden ve psikolojik baskı aracına dönüşen bu uygulamayı devreye sokanlar hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

8- İsmi sürekli yasaklamalarla, engelleme ve cezalarla anılan, atandığı günden itibaren Dersim halkına, kültürüne ve inancına saldıran Vali Mehmet Ali Özkan’ı görevden alacak mısınız?

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyünün ardından Germisi (Bulgurcular), Dırban (Kızılkale), Farac (Akdüven) köylerinde de karakollardan ezan okutulmaya başlandı. Köylüler bunu öteden beri sürüp gelen asimilasyon politikalarının devamı olarak değerlendiriyor.

Alevi köylerine karakollardan ezan okuma uygulaması yaygınlaşıyor, köylüler tepkili!

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın bir süre önce yaptığı ziyaretin ardından ezan okutulmaya başlanmış ve bu duruma karşı köylülerin verdiği tepkiler ajansımız PİRHA’da haber olmuştu.

PİRHA’ya ulaşan Dersimli yurttaşlar, karakollardan ezan okutulmasının yalnızca Muxundi (Darıkent) köyünde yapılmadığını, Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Germisi (Bulgurcular), Dırban (Kızılkale), Farac (Akdüven) köylerinde de karakollardan ezan okutulmaya başlandığı bilgisini verdiler. Köylüler karakollardan ezan okumanın yeni bir uygulama olduğunu, bu durumun inançlarına dönük yeni bir asimilasyon politikası olduğunun altını çizerek tepki gösterdiler.

“DERSİM’DE ASİMİLASYON POLİTİKASI UYGULANIYOR”

Dersim şehir merkezinden merkezi bir sistemle ilçe karakollarından Alevi köylerine okutulduğu iddia edilen ezan politikasına karşı rahatsızlık duyan köylüler PİRHA‘ya konuştu.

İsmini vermek istemeyen bir köylü, “Bu yaşımıza kadar karakoldan ezan okunmasını görmemiştik, günde 4-5 kere okunuyor. Yapılanların, devletin Alevilere yönelik asimilasyon politikası olduğunu düşünüyoruz. Bir haftadır ezan okunuyor. Sadece ve sadece Alevilerin yaşadığı köyde ezanın okutulması bu halkın kültürüyle, değerleriyle dalga geçmektir” ifadelerini kullandı.

“KOMŞU KÖYLER BİLE EZAN SESİNİ DUYUYOR”

Aynı köylü tepkisini şöyle sürdürdü:

“12 Eylül faşizmi ne ise bugün yapılan da aynı şeydir. Hatta ondan daha da beterdir. Bunlar daha önceki süreçte yaşanmış şeyler. Örneğin insanlara zorla marş söyletmek, insanlara zorla ezanı dinlettirmek. Bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. Herkes bundan rahatsız. Ama baskıyla, korkuyla insanlar sindirilmiş, insanlar istemeye istemeye kulaklarını tıkayarak dinliyor. Dersim’de bir asimilasyon politikası uygulanıyor. Biz ezana değil sadece Alevilerin yaşadığı köylerde ezan okutulmasına karşıyız. Karakollarda yüksek sesle ezan okutuluyor, komşu köyler bile duyuyor ezan sesini. Ama biz köylüler olarak bu sesten rahatsızız, bile bile asimilasyon politikası uygulanıyor.”

“DAHA ÖNCE CAMİ YAPTILAR, KİMSE GİTMEDİ”

Mazgirt’e bağlı köy karakollarında yüksek sesle ezan okutulmasından rahatsız olduklarını belirten bir başka köylü ise, “Alevi köylerinde yüksek sesle ezan okutulması biz köylüler arasında büyük bir huzursuzluk sebebi oldu. Asimilasyon politikası Alevi köylerinde ne zaman yapılmaya başlandı, 80 ihtilalinde Alevilerin yoğun olduğu köylerde cami yapıldı. İmam gönderdiler, para da alıyordu ama camiye giden kimse yoktu. Camiler yıkıldı, kullanılmıyor şimdi ise karakollarda yüksek sesle ezan okutularak asimilasyon politikası uygulanıyor. Devlet, Aleviler üzerinde sindirme politikası uyguluyor. Biz bu durumdan rahatsızız” diyerek tepkisini gösterdi.

“SESSİZ Mİ KALACAĞIZ BİZ BUNA?”

PİRHA’ya konuşan bir başka köylü de, “Bir komisyon oluşturup valiyle görüşmek isteriz bu konuyu. Sünnilerin olduğu bir yer olsa anlarız ama burada Sünni yok. Alevi inancında olan insanlar var sadece. O yüzden yüksek sesle ezan okutulmasından tüm köylüler olarak rahatsızız. Köylerimizde bir tane bile Sünni yok. Yazık değil mi bizlere, bile bile ne diye asimilasyon politikası uyguluyorsunuz, sessiz mi kalacağız biz buna” diyerek tepkisini dile getirdi.

PİRHA

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular