9.9 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Home Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada eksiklik tespit ettiği iddianamenin iadesine...

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada eksiklik tespit ettiği iddianamenin iadesine karar verdi

ANKARA (AA) – Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada iddianamenin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iadesini kararlaştırdı.

AYM Genel Kurulu, gündem toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından HDP’nin kapatılmasına ilişkin açılan davada ilk incelemeyi yaptı.

İddianamede usul eksiklikleri tespit eden Genel Kurul, eksikliklerin tamamlanması için başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iadesine karar verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, eksikleri tamamlayarak iddianameyi Anayasa Mahkemesine sunmasının ardından yeniden ilk inceleme yapılacak. Genel Kurul, daha sonra belirlenecek bir günde tekrar toplanarak iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, partisine açılan kapatma davasını değerlendirdi:

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin’de bir otelde partisince düzenlenen programda konuşma yaptı.
( Halil İbrahim Sincar – Anadolu Ajansı )

MARDİN (AA) – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerine açılan kapatma davası konusunda yollarının belli olduğunu belirterek, „Yolumuz özgürlüktür, demokrasidir, adalettir ve bunlar üzerine kurulmuş barıştır.“ dedi.

Sancar, Mardin’de bir otelde partisince düzenlenen programda yaptığı konuşmada, sadece parti kurullarıyla değil, bütün demokrasi güçleri ile istişarelerde bulunduklarını söyledi.

HDP’ye açılan kapatma davasına ilişkin iddianameye değinen Sancar, iddianamenin çelişkilerle dolu olduğunu savundu.

Sancar, „İçinde delil adına hiçbir şey yok. Konuşmalarımızı kes-yapıştır usulüyle yerleştirmişler ve buradan da bize suçlamalar yöneltiyorlar. Bu suçlamalara cevabımız zaten var. Siz ne yaparsanız yapın, hangi oyunları oynarsanız oynayın, yolumuza devam edeceğiz.“ şeklinde konuştu.

„Eğer bu ülkede adalet inancına katkı sağlanacaksa bu konuda herkese sorumluluk düşüyor.“ diyen Sancar, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük için yolunu açmak adına ellerinden gelen her türlü çalışmayı yürüttüklerini dile getirdi.

Sancar, „Kapatma davası konusunda yolumuz bellidir. Yolumuz özgürlüktür, demokrasidir, adalettir ve bunlar üzerine kurulmuş barıştır. Bu yolun ana hedefleri konusunda tereddüdümüz yok. O hedefleri de belirledik. Birincisi bu partiyi yaşatmak ve büyütmek. HDP’yi savunacağız ve yaşatacağız. Bu konuda kararımız açık, net. İkincisi de bu ülkenin siyasi dengelerini belirleyen siyaset üretim tarzımızı devam ettireceğiz.“ ifadelerini kullandı.

Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün de konuşma yaptığı programa, HDP Mardin milletvekilleri katıldı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. ( Mustafa Murat Kaynak – Anadolu Ajansı )

HDP’li Oluç’tan, Anayasa Mahkemesine, partisinin kapatılması istenen iddianameyi reddetmesi çağrısı

TBMM (AA) – HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın iddianamesinin, sadece usul açısından değil, esas açısından da hukuk ve demokrasiyle alakasının olmadığını ileri sürerek, Anayasa Mahkemesine iddianameyi reddetmesi çağrısında bulundu.

Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, HDP’nin kapatılması istenen davanın iddianamesinde, çoğu henüz soruşturma aşamasındaki iddiaların yer aldığını söyledi.

Bu soruşturmaların bazılarında dava bile açılmadığını, bazılarındaysa milletvekili pozisyonunda olanlar için fezleke dahi hazırlanmadığını ifade eden Oluç, „600 küsur sayfalık iddianamenin 550 sayfası neredeyse hakkında yasak istenen kişiler hakkındaki soruşturmaların listesi. Soruşturmalar iddianamesi… Vahim bir şey daha; 26 Nisan’da ilk duruşması yapılacak Kobani iddianamesi sanki karar verilmiş gibi kapatma davası iddianamesinin içine alınmış.“ diye konuştu.

Beraat ya da takipsizlikle sonuçlanmış soruşturmaların da iddianameye alındığını anlatan Oluç, iddianamede vefat etmiş olan arkadaşlarına da siyasi yasak istendiğini belirtti.

Hakkı Saruhan Oluç, „Bu iddianame aynı zamanda çözüm süreciyle, barış arayışıyla hesaplaşıyor. Bu iddianame, çözüm sürecinin intikamını almaya çalışıyor ama çözüm sürecinde sadece bir taraf yoktu. Çözüm sürecinde iktidarın heyetleri ve devletin heyetleri vardı. Onların da demek ki yargılanması gerekiyor. Bu iddianamenin varmak istediği nokta belki de odur esas itibarıyla.“ dedi.

İddianamedeki birçok bilginin yanlış olduğunu savunan Oluç, „Bu iddianame, iktidarın küçük ortağının mekanında hazırlandı. İktidarın büyük ortağının mekanında düzeltildi, onaylandı, ondan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gitti. Bu iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında hazırlanmadı.“ görüşünü paylaştı.

Oluç, iddianamenin sadece usul açısından değil, esas açısından da hukukla, demokrasiyle alakası olmadığını öne sürerek, Anayasa Mahkemesine iddianameyi reddetmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Türkiye’nin yeni tip koronovirüs (Kovid-19) risk haritasını gösteren Oluç, „Asla zamanında harekete geçmeyen, eksik ve yanlış önlemler alan, sağlık emek ve meslek örgütlerini sürece katmamak için özellikle direnen, iradesiz bir Sağlık Bakanlığı yönetimiyle işte kıpkırmızı harita ortaya çıktı.“ diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Oluç, 31 Mart’ta kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılacağının duyurulduğunu anımsatarak, kısa çalışma ödeneğinin salgın bitene kadar devam etmesi ve asgari ücret düzeyine çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Oluç, „Yolsuzluk deyince bugünlerde insan hep Kürşat diye bir ismi hatırlıyor. Aslında Kürşat Ayvatoğlu ismi sembolik. Kürşat, aslında iktidarın yarattığı düzenin adıdır. Kürşat, ‚yolsuzlukla mücadele ediyoruz‘ derken yarattıkları düzenin adıdır. Çok net olarak bunu görmek gerekiyor. Aslında Kürşat, buz dağının görünen yüzüdür. Peşkeş çekilen kamu ihalelerin sonucudur Kürşat. İktidar yanlısı holdinglere peşkeş çekilen yatırımların adıdır Kürşat. Bu iktidar bir saadet zinciri kurdu ve bu saadet zincirine dahil olanların ismi Kürşatgillerdir.“ ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesinin HDP iddianamesini iade gerekçesi belli oldu

ANKARA (AA) – Anayasa Mahkemesinin, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada iddianamenin iadesi kararını, „partililerle suçlamalara konu eylemler arasında ilişkilendirme yapılmadığı“ gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi eksiklik tespit ederek oy birliğiyle iddianamenin iadesine karar verdi.

İade kararının, „partinin yetkili organlarının eylemleriyle Anayasa’nın 68 ve 69. maddesinde düzenlenen ‚odak olma‘ fiili arasında gerekli ilişkilendirmelerin yapılmadığı“ tespitine dayandığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Anayasa’nın 68 ve 69. maddesindeki „odak olma“ fiili kapsamında partililerin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği iddiasıyla ilgili eylemlerinin iddianamede yeterince işlenmediği tespitini yaptı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamede, HDP’nin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtilmişti.

„Anayasa Mahkemesinin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye’nin varoluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir“

MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Anayasa Mahkemesinin HDP’nin kapatılması istemli iddianameyi iadesine tepki:

ANKARA (AA) – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesinin HDP’nin kapatılması istemli iddianameyi iadesine ilişkin, „Anayasa Mahkemesinin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye’nin varoluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir.“ değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca 17 Mart’ta, HDP’nin kapatılma istemiyle hazırlanıp Anayasa Mahkemesine sunulan iddianamenin „usul eksikleri“ gerekçe gösterilerek iade edildiğini belirtti.

„Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca hakkında temelli kapatılma talebi yapılan HDP’nin, bu aşamada usul eksiklikleri bahanesiyle zaman kazandığına“ işaret eden Bahçeli, şöyle devam etti:

„Anayasa Mahkemesince görevlendirilen bir raportörün kısa süre içinde ekler hariç 608 sayfadan oluşan ve 687 faili bulunan dava dosyasının ana muhtevasını nasıl ve hangi ahlaki, fikri ve hukuki müktesebatla incelediği muhakkak tartışılarak üzerinde durulması gereken bir muammadır. Anlaşılan odur ki Türkiye’nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. Bahsi ileri sürülen eksikler veya usulü etkileyen açmazlar şühedaya nasıl anlatılacak, milli beka ve milli güvenlik mülahazalarıyla nasıl bağdaşacaktır? Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM’de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır. HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesinin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır. Nitekim Anayasa Mahkemesinin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye’nin varoluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir.“

„MHP gelişmeleri yakından takip edecek“

„HDP’nin bir suç örgütü, bir terör maşası, organize bölücülük markası olduğunu“ ifade eden Bahçeli, hiçbir usul kaidesinin bu gerçeği değiştiremeyeceğini vurguladı.

„Anayasa Mahkemesinin hazırlanan iddianameyi kabul ve tasdik etmesi için dosya içinde silahlı ve bombalı teröristleri görmesi mi lazımdır?“ diye soran Bahçeli, şunları kaydetti:

„Beklentimiz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, iddianameyi yeni baştan düzenleyip tekraren HDP’yi kapatma davasını açmasıdır. Süreç kesinlikle uzamamalı, yeni bir hukuk cinayetine fırsat verilmemelidir. MHP gelişmeleri yakından takip edecek, hukuk kılıfı altına saklanmak isteyen, iç ve dış işgal cephesi marifetiyle korumaya alınan bölücülerle, teröristlerle, damgalı hainlerle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu mücadele esasen bir hukuk, bir adalet, bir tarih, bir millet hakkının savunma onurudur.“

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular