9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Gesundheit Ärzte Başarılı estetik ameliyatın sırrı doğru karar!

Başarılı estetik ameliyatın sırrı doğru karar!

ALMANYALILAR – Estetik ameliyatlarda hastaların istekleri ve mevcut şikayetleri doğrultusunda en doğru işleme karar vermenin hem yapılacak ameliyatın başarısı hem de hasta memnuniyeti açısından çok önemli olduğunu söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Ertan Çapar’la ALMANYALILAR okurları için sohbet ettik:

ALMANYALILAR: Sizi tanıyabilir miyiz?
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Ertan Çapar: 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümünden mezun oldum. Aynı sene bağladığım Tıpta Uzmanlık Eğitimi’ni Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda 2013 yılında tamamladım. Rekonstrüktif Mikro Cerrahi, doğumsal anomaliler, deri ve tırnak hastalıkları, meme onarımı, yaralanmalar, ağız, yüz ve çene cerrahisi ve el cerrahisi ise uzmanlık alanlarım. İstanbul Ataşehir’deki muayenehanemizde hizmet veriyoruz.

Doktor olmaya nasıl karar verdiniz?
En zor anlarımızda hayatımıza dokunan, ağrılarımızı dindiren, hayatımızı kurtarıp kalitesini artırdığına inandığım bu mesleği ne zaman seçtiğimi hatırlamıyorum aslında. Ama yıllar sonra anaokulu öğretmenimle aramızda geçen bir konuşmada öğretmenimin ‘hep doktor olmak istediğini söylerdin’ sözleri aslına çok küçükken kararı verdiğimin göstergesi herhalde.

İşinizde başarınızın sırrı nedir?
‘Hayatta ne yaparsanız yapın en iyisini yapmaya çalışın’ öğretisiyle büyütüldüm. Biraz karakter yapısının da önemli olduğuna inanıyorum. Hekimliğin matematikle en çok ilişkili olduğu plastik cerrahi ise, mesleğimden keyif almam için başka bir neden. İnsan sevdiği işi yapıyorsa, daha iyisini yapmak için zaten harcadığı emekten keyif alıyordur. Her geçen gün artan tecrübe ise hem hasta memnuniyetini hem de işime olan sevgimi artırıyor.

Pandemi süreci sizi ne şekilde etkiledi? Bu süreçte yaşadığınız zorluklar neler?
Pandemi her meslek grubunu etkilediği gibi, estetik cerrahi meslek sektörünü de olumsuz etkiledi. Erken dönemlerde hastalığın etkileri tam olarak bilinmediğinden hem hastalarımızın hem sağlık personellerimizin güvenliği için ameliyatlarımıza ara verdik. Hem aşıların bulunması hem tedaviye olan hakimiyetin artması ile birlikte normal hayatımıza dönmeye başlayacağımızı ümit ediyorum.

Ameliyatsız estetik mümkün mü?
Eskiden estetik denildiğinde akla tek gelen ameliyattı. Gelişen teknoloji ve yeni ürünler sayesinde ameliyat masasına yatmadan insanın daha genç görünmesi tabii ki mümkün. Tek işlemle büyük değişimler beklemek doğru olmadığı gibi küçük dokunuşlarla ara ara insanın medikal işlemler yaptırması hem yaşlanmayı geciktiriyor hem de insanın kendini daha mutlu hissetmesini sağlıyor. Düzenli olarak doğru işlemler yapmak, ameliyat ihtiyaçlarını daha ileri yaşlara bırakmayı sağlayabiliyor. Ameliyatsız estetik konusunda özellikle doğru ürün kullanılması gerçekten önemli. Her gün ‘mucize ürün’ diye piyasaya sunulan ürünler içinde doğru olana mutlaka doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Ne tür ameliyatlar yapıyorsunuz?

Vücut şekillendirme ameliyatları en yoğun uyguladığımız ameliyatlar. Kilo verme sonrası sarkmalar için yapılan meme askılama, meme büyütme, karın germe, liposuction, mesleki pratiğimde önemli yer tutuyor. Yine yüz estetiği ve burun estetiği de en çok yapılan ameliyatlardan.

Yapmayı reddettiğiniz ameliyatlar oluyor mu?
Güzellik sağlıkla gelir ve hastalarımın bunun bilincinde olması en büyük beklentim. Ameliyatını yapmak istemediğim hastalar elbette oluyor. Gerçekçi beklentileri olmayan, tüm ameliyatlarını tek seansta yapıp 1 günde değişim yaşayacağına inanan hastaları kabul etmiyorum.

Günümüzde en çok hangi estetik ameliyatlar rağbet görüyor?
Medikal estetik işlemlerde en çok botox ve dolgular, mezoterapi, prp en çok uygulanan işlemler. Kök hücre tedavileri ve Fransız Askısı ile ünlenen iple yüz germeler de artan popülariteye sahip. Ameliyatlar olarak burun estetiği Türkiye’de en çok uygulanan ameliyatlar arasında ilk sıradayken liposuction, karın germe ve meme ameliyatları bunu takip ediyor.

Yaptığınız estetik ameliyatların başarılı olabilmesi için sizce ‘olmazsa olmaz’ diyeceğiniz koşullar nelerdir?
Estetik ameliyatlarda ‘başarı’ hastanın mutlu olmasıdır. En önemli nokta ise doğru tanı koymaktır. Hastamızın istekleri ve mevcut şikayetleri doğrultusunda en doğru işleme karar verme ‘olmazsa olmaz’ dediğimiz noktadır. Ameliyat sırasında yapılan işlemler kadar, hastanın ameliyat sonrası bakımı da önemlidir. Hastalarımızın önerilerimize uymaları kesinlikle çok önemli.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Ertan Çapar

Yurtdışından yabancı hastalarınız da var mı? Varsa Türk hasta ile yabancı hasta arasında belirgin farklılıklar gözlemliyor musunuz?
Yabancı hastaları Türkiye’de ameliyat ettiğim gibi hem gözlemci olarak hem cerrah olarak farklı ülkelerde ameliyatlarda bulundum. Her kültürün, her coğrafyanın farklı beklentileri olması çok doğal. Güney Amerika ülkelerinde ameliyat izleri çok önemsenmezken Ortadoğu ülkelerinde çok önem atfedilir. Türk hastalarımız ise aslında homojen değil. Her hastayla ayrıntılı konuşup beklentilerini öğrenmek çok önemli.

Erkekler plastik cerrahiye ilgi gösteriyor mu? Cevabınız ‘evet’ ise en çok hangi ameliyatları tercih ediyorlar?
Erkeklerin estetiğe olan ilgisi giderek artıyor. ‘Prezantabl’ olmak günümüzde giderek önem kazanıyor. Öz bakıma olan ilginin artması doğal olarak estetiğe olan ilgiyi de artırıyor. Burun estetiği, liposuction ve jinekomasti (erkekte meme büyümesi) en çok talep gören ameliyatlar.

Estetik ameliyat yaptıranlar genelde bunu saklamayı tercih ediyorlar. Sizce estetik ameliyat yaptırmak utanılacak bir şey mi? İnsanlar neden saklama ihtiyacı duyuyorlar?
Aslında saklama ihtiyacı giderek azalma eğiliminde. Estetik ameliyat yaptırdığını saklama ihtiyacı, en çok kültürel sebeplerden kaynaklanmakta. ‘Estetikli’ söylemi eskiden insanı küçümsemek için söylenirdi. Ama hastalarımız giderek yaptırdığı estetiğin belli olmasını istemekteler. İnsanın kendine önem vermesinin, kendini daha mutlu hissetmek için bir şey yapmasının utanılacak bir yanı olmadığına inanıyorum.

Sizin de bildiğiniz gibi estetik mağduru çok sayıda insan da mevcut. Estetik mağduru olmamak için danışanlarınıza neler tavsiye ediyorsunuz?

Estetik işlemlerin çoğunun doktor olmayanlar tarafından yapıldığı bir dönem yaşıyoruz. Sosyal medya üzerinde lüks plazalarda yapılan tanıtımları gördükçe hastaların kafasının karışmasının doğal olduğunu görüyorum ama doğru hekime ulaşmak için daha çok çaba sarf edilmeli. Ucuza kaçmak ise en çok yapılan yanlış.

Ünlü hastalarınız oldu mu?
Pop Art akımının en önemli temsilcilerinden Andy Warhol’un dediği gibi, herkesin 15 dakikalığına da olsa ünlü olduğu bu hayatta mutlaka bir ünlüye denk geliyoruz. Her meslek grubundan olduğu gibi hem iş dünyasından hem sanat dünyasında hastalarımız oluyor.

Teşekkürler.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular