9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Home Koronavirüs salgını sizi ‘uyuz’ etmesin!

Koronavirüs salgını sizi ‘uyuz’ etmesin!

ALMANYALILAR – Koronavirüs salgını nedeniyle insanların eve kapanması, evde akrabalarla geçirilen zamanın artması ve insanların mecbur kalmadıkça doktora gitmemeleri, fiziksel temasla bulaşan uyuz (Scabies) hastalığının yeniden ortaya çıkmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl Almanya’nın bazı eyaletlerindeki kreşlerde ve okullarda da görülen uyuz hastalığının, aynı zamanda cep telefonu gibi kişisel eşyalarla da bulaşabildiğine dikkat çeken uzmanlar, uyuz böceğinin en az 8 gün cep telefonlarında canlı kalabildiği konusunda uyarıyor. İkinci el alınan kıyafet veya ev eşyalarının hastalık paraziti taşıma ihtimali olduğunu söyleyen Aile Hekimi Dr. Derya Atmaca ile hastalığın sebepleri, bulaş yolları ve tedavisi konusunda ALMANYALILAR okurları için sohbet ettik:

ALMANYALILAR – Sizi tanıyabilir miyiz?
Dr. Derya Atmaca: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve 23 yıllık doktorum. Spor hekimliği, işyeri hekimliğinde uzmanlığım var. Evliyim, liseye giden 15 yaşında ve tıp okuyan 20 yaşında iki erkek evlat annesiyim. Çocukluk hayalimi gerçekleştirerek doktor oldum. Dünyadaki 5 hastalıktan biri olan bir genetik bozukluğu teşhis ederek 3 yaşındaki bir kız çocuğunun boş yere mantar ilacı kullanmaktan kurtarmak da mesleğimde gururla andığım çalışmalarımdan biridir. İhtisasıma devam etmek üzere Almanya’nın Hamburg kentinde bulunuyorum. Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerini konuşuyorum.

Uyuz hastalığını bize anlatabilir misiniz?
Bilimsel adı Scabies olan uyuz hastalığı, yaklaşık 2 bin 500 yıldır var olan, mikroskobik sekiz bacaklı akarların (böcek) sebep olduğu bir deri hastalığıdır. Bu hastalıkta uyuz böceklerinin dişileri derinin dış tabakalarına yumurtalarını bırakır. Akarların deriye yumurtalarını bırakması, deride alerjik tepkilere, ağır kaşıntıya ve döküntüye neden olur. Deriden veya eşya temasıyla bulaşır. Uyuz paraziti, son 3-4 yılda tekrar epidemiler yapması nedeniyle dikkatleri yeniden üzerine çekmeye başladı.

Hastalık hangi yollarla bulaşıyor ve en çok kimlerde görülüyor?
Temel bulaş yolu en az 10 dakika ve üzeri, aynı yatakta yatma, kıyafetleri ortak kullanma gibi yakın fiziki temastır. Ailenin bireyleri ve cinsel partnerler arasında da kolayca yayılabilir. Uyuz paraziti çok yavaş sürünen, zıplayıp uçamayan bir varlık olduğu için normal el sıkışması, sarılma gibi durumlarda bulaşma ihtimali olmaz. Hastalık günümüzde tüm yaş gruplarında, tüm sosyoekonomik düzeylerde yaygın olarak görülebilmekte. Uyuz hastalığı daha çok temizlik koşullarının ideal olmadığı, insanların uzun süre boyunca birbirine yakın olduğu yerlerde görülebilir. Cinsel olarak aktif, birden fazla partneri olan yetişkinler, hapishane mahkumları, kurumsal bakıma muhtaç insanlar, kalabalık koşullarda yaşayan insanlar, çocukların ve yaşlıların bakım tesislerindeki insanlar, uyuz hastalığına yakalanma riski en yüksek gruplar arasındadır. İlk bulaşın olduğu hastalarda bulgular 2 ila 6 hafta içinde görülmeye başlanırken tekrar bulaş olduğunda 24 saat içinde ortaya çıkabilir.

Evcil hayvanlardan uyuz hastalığı bulaşabilir mi?
Kediler ve köpekler de insanlar gibi uyuz hastalığına yakalanabilir ancak, hayvanlarda görülen uyuz akarı türü, insanlarda görülen uyuz akarı türüyle aynı değildir. Kedi-köpek uyuz akarı insanlara geçse bile, insan derisinde üreyip çoğalamaz. Bu nedenle ciddi bir sorun teşkil etmez.

Uyuz hastalığının belirtileri nelerdir? En çok vücudun nerelerinde görülüyor?
En önemli belirtisi kaşıntı. Her kaşıntı tabii ki uyuz belirtisi değildir. Kaşıntının pek çok farklı sebepleri olabilir. Ama özellikle geceleri sıcakta artış gösteren kaşıntı, önemli bir bulgudur. Küçük kırmızı renkli döküntüler, diğer aile bireylerinde benzer yakınmaların olması olası uyarı belirtilerdir. Uyuz akarları vücudun herhangi bir yerinde yaşayabilir ama vücudun belirli yerlerini diğerlerine göre daha fazla tercih ederler. Bu nedenle hastalık bulguları en şiddetli olarak el parmakları araları, el bilek içyüzleri, koltuk altları, bel bölgesi, ayak bilekleri, bacaklar, ayaklar ve kadınlarda meme başlarının etrafında, erkeklerde genital bölgede izlenebilir. Kafa bölgesi erişkinlerde tutulmaz ama çocuklarda kafa ve tüm vücut tutulumu izlenebilir. Kaşıntılı alanlarda küçük kabarcıklar, sertlikler ve kaşıntı izleri görülür. Bununla birlikte uyuz hastalığın en tipik bulgusu, özellikle el parmakları arasında izlenen 1-10 mm çaplı dalgalı ya ada kırık gri-beyaz çizgi şeklinde izlenen tünel yapılarıdır.

Uyuz hastalığının teşhisi ve tedavi sürecinden bahseder misiniz?
Hastalığın tanısı sıklıkla klinik muayene ve dermoskopik ya da Sarkopt’un saptanmasıyla koyulur. Hastalık kendiliğinden iyileşmez ve sadece akarları öldüren reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir. En yaygın tedavi, krem veya losyonun boyundan aşağıya tüm vücuda uygulanması ve 8-14 saat bekletilip sonra yıkanmasıdır. Kullanılan ilaca bağlı olarak tedavi üç güne kadar sürebilir. Tedavi genellikle kişinin yaşına, klinik bulgularına ve kişinin bağışıklık durumuna göre farklılık gösterir. Tedavinin başarılı olması için aynı yaşam ortamını paylaşan herkese şikayet olmasa bile- eş zamanlı olarak tedavi uygulanması gerekir. Tedavi başarısı için akılda tutulması gereken bazı noktalar mevcuttur. İlaç uygulama öncesi mutlaka iyi bir banyo ve keseleme şarttır. Tedavi uygulama sonrasında tüm 1 hafta içinde kullanılmış tüm kıyafetler, çamaşır, havlu ve yatak takımlarının en az 60 derecede yıkanması ve kızgın ütü ile ütülenmesi şarttır. Yıkanamayacak eşyalar ağzı bağlı bir poşet içerisinde en az bir hafta saklanmalıdır. Başarılı tedavi sonrasında dahi kaşıntı ve hastalık lezyonları 2 ila 6 hafta kadar tedrici olarak azalan şekilde devam edebilir.

Teşekkür ediyoruz.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular