9.9 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Wirtschaft Branchen Fotoğrafçılık sektörü pandemiden çıkış yolu arıyor

Fotoğrafçılık sektörü pandemiden çıkış yolu arıyor

ALMANYALILAR – Kovid-19 pandemisi sürecinde işleri en çok sekteye uğrayan sektörlerden biri de fotoğrafçılık ve düğün fotoğrafçılığı sektörü oldu. İnsan temasının minimuma indirildiği bu dönem, en çok da yüz yüze olmayı gerektiren sektörde çalışanları etkiledi. 20 yıldır model, düğün, tanıtım, konsept fotoğrafçılığı ve reklam çekimleri sektöründe Hamburg’un Lurup semtinde hizmet veren XL Video şirketi sahibi Şevket Kellekula ile pandemi döneminde sektörde yaşanan zorluklar, süreçte nasıl ayakta kalabildikleri ve bu süreçte hayata geçirdikleri projeler konusunda sohbet ettik:

ALMANYALILAR: Pandemi döneminde kendinizi, hissettiklerinizi iki cümleyle anlatabilir misiniz?
Şevket Kellekula: Bazıları bu dönemde üretememenin doğal bir süreç olduğunu söylese de en büyük zorluklarda bile yeni çıkış yolları ve yeni projeler oluşturabilme yeteneği ön planda tutularak yetiştirilmiş insanların üretmeyi durdurması hemen hemen imkânsız gibi bir şey. Özellikle bizimki gibi temelini yaratıcılığın oluşturduğu sektörlerde her zaman yapacak bir şeyler mutlaka vardır.

Bu salgın süreci sizi ne şekilde etkiledi?
Koronavirüs pandemisi nedeniyle başta düğün fotoğrafçılığı olmak üzere birçok alanda işler tamamen durma noktasına geldi. Yasak ve kısıtlamalardan ötürü düğün organizasyonları yapılamıyor, daha önce yapılmış olan sözleşmeler erteleniyor veya iptal ediliyor. Önümüzü göremediğimiz için insanlar yeni planlar, yeni sözleşmeler yapamıyor doğal olarak. Evlenmek isteyen çiftler sadece birkaç kişinin katıldığı nikah törenleriyle evleniyor. Nikah dairelerinde şahitler bile çift içeri girip imza attıktan sonra girip imzasını atıyor. Yani nikah anını bile fotoğraflamamız imkansız. Eskiden 2023 /24 için sözleşmeler yapıyorduk, şimdi gelecek aya bile yapamıyoruz. Ürün çekimleri deseniz ha keza. İnsanların işyerleri kapalı olduğu için sıfır moralle bir şey yapamıyor. Kısacası belirsizlikler nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi biz de bir bekleyiş içindeyiz, önümüzü göremiyoruz ve bu da bizde gelecek kaygısına neden oluyor doğal olarak.

Bu süreçte devlet desteği alabildiniz mi? Nasıl ayakta kalabiliyorsunuz?
Bazı bürokratik zorluklar nedeniyle maalesef hiç destek alamadık. Kendi birikimlerimle, kredilerle ayakta kalmaya çalışıyorum. Tüm çalışmalar durduğu için yeni fikirler ve projelerle hem kendime hem de kapanma nedeniyle işleri kötü giden insanlara faydalı olmaya çalışıyorum. Bizim işimiz üretmek ve uzun süre üretmediğin zaman yaratıcılığını kaybetme riski de ortaya çıkıyor. Kısacası pandemi sürecini yeni fikirler üreterek bunları hayata geçirme çalışmalarıyla geçiriyoruz.

Çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?
XL Video adı altında hizmet veriyoruz. İşyerleri için video ve fotoğrafçılık bazında reklam tanıtım klipleri, ürün çekimleri, restoran-menü çekimleri, düğün çekimleri, özel gün çekimleri, cast ajansları için model çekimleri yapıyoruz ağırlıkla. Çekimlerden sonra özel albüm, özel klipler hazırlama gibi konseptlerimiz de mevcut. Drone gibi teknolojinin yeniliklerini değerlendirerek, profesyonel ekipmanlarla çalışmalarımızı en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz.

Pandemi dönemini proje ve konsept üreterek verimli hale getirmeye çalıştığınızı söylediniz? Bu projeleriniz neler?
“Sponsorum Hamburg” başlıklı projemizle hem üretken ve güncel kalmaya çalışıyor, hem de uzun süre kapalı kaldıktan sonra açılışa hazırlıklı olmaya çalışan, açık kalıp da yüksek bütçelerle reklam veremeyen insanlara hizmet vermek istedik. Projemiz kapsamında farklı sektörlerden insanlar aylık 129 avro ödeyerek reklam, tanıtım, ürün çekimlerini bize yaptırabilir. Yani tüm yıl boyunca toplam bin 500 euro ödeyerek normal reklamlara ödediğinizin onda bir fiyatına reklamlarınızı yaptırabilirsiniz. Senede 6 klip, artı fotoğraflar çektirebilirsiniz. Buna drone çekimleri de dahil. İş insanları bu zor süreci hazırlık süreci olarak da değerlendirmiş olacak bu şekilde. İş yerlerinin ne kadar çok müşterisi olursa olsun her zaman reklama ihtiyacı vardır. Bu bazen müşteri potansiyelini artırmak, bazen güncel kalmak ve bazen de imaj açısından önemli. Dikkat ederseniz en çok reklamı da en iyi markalar veriyor genellikle. Güncel kalmak önemli zira. Kısacası ‘reklama ihtiyacımız yok’ demeyin. Ürün satmak, prestijinizi artırmak ve güncel kalmak için bizimle ortak çalışmaya davet ediyoruz sizi. Reklam giderlerinizi de vergi denkleştirmesinde masraf olarak gösterip vergi iadesinden faydalanabilirsiniz tabii.

Teşekkür ediyoruz.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular