9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartSportBasketball160 santimetre boyundaki dev kadın: Şükran Gencay

160 santimetre boyundaki dev kadın: Şükran Gencay

Kadın koç baş antrenör Şükran Gencay ile söyleşi

Yüzyıllardan beri cinsiyet temelli ayrımcılıklarla ve önyargılarla mücadele etmek zorunda kalan kadınlar, artık toplumsal cinsiyet kalıplarını kırarak başarı ve yetenekleriyle ön plana çıkarak örnek teşkil ediyorlar. Halen Almanya BARMER 2. Basketbol Ligi Pro B Nord’da oynayan Hamburglu Eimsbütteler Turnverband e. V. (ETV) erkek basketbol takımını 9 yıldır çalıştıran kadın koç baş antrenör Şükran Gencay, 160 santimetrelik boyuyla basketbolun dev adamlarını bir orkestra yönetir gibi yönetiyor. Özellikle çömeldiği yerden oyunculara taktiksel komutlar verirken fiziksel olarak devasa oyuncuların arasında kaybolan Gencay, erkek dünyasında kurmuş olduğu hakimiyetin mesajlarını takımının başarılarıyla veriyor. Oyuncularının ‘Şüki’ diye seslendiği Şükran Gencay ile cinsiyet eşitliğinden bir çoğumuza ‘sıra dışı’ gelen çalışmaları hakkında ALMANYALILAR için sohbet ettik:

Almanyalılar: Şükran Gencay kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Şükran Gencay: Karadenizli bir ailenin Hamburg doğumlu kızıyım. 34 yaşındayım ve 3 kardeşiz. Akrabalarımın çoğu İstanbul ve Adapazarı’nda. Akraba ilişkilerini çok önemsiyorum ve yılda en az bir kez Türkiye’ye gidiyorum. Wilhelmsburg’da büyüdüm. Ekonomi Mühendisliği üniversite eğitimi aldım ve halen bu alanda çalışıyorum. Ayrıca hem hobi hem de ek iş olarak koçluk ve antrenörlük mesleğimi sürdürüyorum. Şu an baş antrenörlüğünü yaptığım ETV, ilk üç erkek liginde yer alan 50 kulüp arasında, takımı bir kadın tarafından yönetilen tek kulüp.

Basketbola olan merakınız nereden geliyor? Antrenör olmak nereden aklınıza geldi?

Spora her zaman ilgim vardı. Spor öğretmenim beni basketbol oynamaya teşvik etti ve bu spor dalı bana çok heyecan verici ve enteresan geldiği için devam ettim. 15 yıl basketbol oynadım. Daha sonra çocukları ve gençleri çalıştırabilmek için antrenörlük eğitimi aldım. Aslında tesadüfen antrenör oldum desem yeridir. Bir gün bana antrenör olmak isteyip istemediğimi sordular ve ben de kabul ettim. B-Antrenör Lisansı aldıktan sonra profesyonelliğe doğru yönlendim. Genç kızlar, genç erkekler, kadın ve erkek takımları gibi çok farklı takımlarla çalıştım, tecrübeler edindim ve son 9 yıldan beri Eimsbütteler Turnverband e. V. (ETV) erkek basketbol takımını çalıştırıyorum.

Şükran Gencay

Erkek kardeşleriniz var mı? Varsa onlar ve aileniz bu mesleğinize nasıl bakıyor?

Erkek kardeşim yok ama iki tane muhteşem ablam var. Babam ben henüz 6 yaşımdayken vefat etmiş. Annemiz bize hem annelik hem de babalık yaptı ve bence bunu da en iyi şekilde yaptı. Eğer erkek kardeşlerim olsaydı eminim onlar da bugün ablalarımın yaptığı gibi beni bu yolda desteklerlerdi.

Üst ligdeki bir erkek takımında kadın koç baş antrenör olmanız bazıları için ‘sıra dışı’ geliyor. Siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz?

Bu durum benim için ‘normal’ olmakla birlikte toplumumuzda ‘sıradan’ bir durum olmadığının farkındayım. Halbuki hemen hemen tüm kadın takımları erkek antrenörler tarafından yönetiliyor ve bu ‘normal’ karşılanıyor. Erkek egemen bir dünya olan sporda kadınlar yönetici kadrolarında bile fazla görülmezken kadın koç baş antrenör ‘normal’ görülmeli artık. Toplumda cinsiyet eşitliğinden bahsediyor ama hala bu gibi konuları tartışıyorsak cinsiyet eşitliğinden çok uzağız bence. Benden bahsederken ‘kadın baş antrenör’ olarak değil de ‘Baş antrenör’ olarak bahsedildiğinde ve benim bir erkek takımını yönetmem, erkek antrenörlerde olduğu gibi ‘normal’ karşılandığında belki o zaman cinsiyet eşitliğinden bahsedebiliriz.

Sizce kadın antrenörle erkek antrenör arasındaki en belirgin fark nedir? Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha başarılı?

Başarı kişinin cinsiyetine göre değil performansına ve yeteneğine göre değişir. Ama şu bir gerçek ki; kadın antrenörler biraz daha avantajlı. Neden mi? Bence kadınlar erkeklerden daha ayrıntıcı ve duyarlı. Mesela bir oyuncunun özel bir sorunu olduğunda kadın antrenörün bunu hissetme, fark etme ihtimali daha yüksek. Bu hayatın tüm alanları için geçerli tabii.

Kadın antrenör olarak zorluklar yaşadınız mı?

Cinsiyetimden dolayı yaşamadım ama genel olarak antrenörlüğün zorlukları var tabii ki.

Oyuncularınızı motive etmek için size özel taktikleriniz var mı?

Olmaz olur mu? Mesela insanların whatsapptan bile tüm cümleler kurmaya üşendiği günümüzde ben oyuncularıma tek tek, onların güçlü yönlerini anlatan el yazısı mektuplar gönderiyorum. Diğer taktiklerimin sırrını burada vermeyeyim (gülümsüyor)

Takım kurarken nelere dikkat ediyorsun? Oyuncuda aradığın özellikler neler?

Oyuncular gerek sportiflik ve gerekse insani açıdan takıma uyumlu olmalı. Ve tabii ki oyuncuma güvenebilmeliyim.

Cinsiyetçi topluma mesajınız var mı?

Kendimizi önyargılardan ve eskiden kalan kalıplardan kurtarmalı, insanlara cinsiyetleri, kökenleri veya inançları ne olursa olsun fırsat eşitliği sunabilmeliyiz. Hiç kimse kadın veya erkek olduğu için ‘daha iyi’ veya ‘daha kötü’ olamaz. Çünkü cinsiyet doğduğumuzda bizim seçtiğimiz veya etkileyebileceğimiz bir durum değil.

Gençlere mesajınız?

Cesur ve kararlı olun, kalbinizin sesini dinleyin. Daima sıkı ve dürüst çalışın. Başarıya giden kestirme yol yoktur. Hata yapmaktan veya başarısız olmaktan asla korkmayın zira başarısızlıklarımız ve hatalarımız da hedeflerimize ve hayallerimize giden yolun bir parçası.

Teşekkürler

17.03.2021

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular