9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Gesundheit Arzneimittel Esma Arslan: Aşı konusu hakkında (ölme eşeğim ölme)

Esma Arslan: Aşı konusu hakkında (ölme eşeğim ölme)

Bu yazıyı kafamda yazmak için tasarladığımda aslında ne kadar bilgi kirliliği, manipüle haberler, komplo teorileriyle ilgili söylentiler piyasada dolansa da, genel tavsiyem bir sağlıkçı olarak aşı vurulması yönündeydi. Ama hemen akabinde Almanya’da yaygın olarak kullanılan aşıların vurulmasına ara verilince ben de şaşırdım. Eldeki bilgilere göre on yedi milyon insana bu güne kadar bu aşıdan vurulmuş. Ama kan pıhtılaşması yüzünden ölenlerin sayısı dokuz. Yine gelen bilgilere göre kan pıhtılaşması vakası doğum kontrol hapı kullananlarda kat be kat daha rizikolu imiş.

Kocaman soru işaretlerinin yanına yeni soru işaretlerinin eklendiğini söylemem gereksiz. Eğer kamuoyu ile bu kadar bilgi paylaşılıyorsa paylaşılmayanlara da kafa yormak gerekiyor. Çok değil daha birkaç hafta önce o çok saygın (!) iki politikacı maskelerin topluca satın alınması konusunda aldıkları rüşvet ellerinde patlayınca nasıl da yüzsüzce o meclisin çatısı altında kalmak için uğraşmışlardı. Neler dönüyor kapalı kapılar ardından siz biliyor musunuz? Ben de bilmiyorum. Bildiğim maskeler, testler, aşılar derken dev bir endüstri bu konuda oluştu. Ortada dönen paralar milyarlarca doları aşalı epey oldu. Neden pandemi sorunu çözülmek istensin ki?

Genel anlamda bakın medyaya, değil sıradan insanıni eğitimlilerin dahi işin içinden çıkamayacakları kadar bilgi kirliliği söz konusu. Avrupa ülkeleri bir biri ardı sıra bu aşıyı yasaklarlarken Almanya seyirci kaldı. Şimdi Alman uzmanlar bunun yanlış bir adım olduğunu savunurlarken bakalım inceleyelim modunda bekleniyor. Aşı yok. İnanılacak gibi değil ama aşıyı bulan Almanya’da aşı yok. 76 bin insan hayatını yitirmiş, bunlara ilişkin haber okumak ne mümkün. Ellerinden gelse daha da yokmuş, olmamış gibi davranacaklar. Bir de utanmadan Türkiye eleştiriliyor. Bakın aşılama konusunda, ölümler konusunda Almanya mı daha başarılı yoksa Türkiye mi? Almanya’nın nasıl bir bürokrasi ile yönetildiğini şimdi daha iyi anlıyoruz. Resmi kurumların, nasıl salyangoz temposundaki hızla çalıştıkları açıklığa kavuşmuş oldu.

Aşı yasak, aşı serbest, günleri bu iki geyik arasında deviriyoruz. Alışveriş, seyahat, yeme içme aşı pasaportu planları gırla gidiyor. ABD’da yarım milyondan fazla insan hayatını yitirmiş. Toplum seferber olmuş, rakip firmalar bir araya gelmiş ortak aşı üretiyorlar, askeriye, emekli ne kadar sağlıkçı varsa seferber olmuş harıl harıl çalışıyorlar. Biz öküzün trene baktığı gibi sayıların artmasını izlemekten başka bir şey yapmıyoruz. Yaşlılar, hastalar acı içerisinde son anlarında yanlarında kimseler olmaksızın can veriyorlar.

Salgın insanları sadece bulaşıcı etkisi ile hasta etmedi, bu tür konularda ortaya saçılan eksik veya aşırı bilgilerle de hasta etti. Hemen her gün dünyanın bir başka ülkesinde alınan tedbirlere karşı protesto eylemine şahit oluyoruz. İnsanların komlo teorilerine inanmamaları için bir neden yok. Üst aklın bizimle oyun oynadığı ortada değil mi? Sağlıklı düşünemiyoruz artık. Bunu birilerinin istemediği kesin.

Aşı karşıtları bile aşı olmak için nihayet fikirlerini değiştirip ikna olmuşlarken aşının yasaklanması, dahası kullanımının durdurulması arka planda aşı şirketlerinin savaşından başka bir şey olamaz. Kim bilir hangi basın yayın organını rüşevete boğdular da düzenli bu yönde haberler çıkıyor medyada. Ya da hangi bürokratı, politikacıyı ne kadar rüşvetle ödüllendiler de Almanya kendi bulduğu aşıyı ülkesinde vatandaşına yapmıyor da oraya buraya satıyor.

Sizin aklınız mı karıştı? Demek ki hala sağlıklı düşünebiliyorsunuz. Aşı olmalı mı, olmamalı mı? Yalancı ve güvenilmezlere göre ya, aklı başında insanlar ise hala ikircikli, bekliyorlar. Hoş, beklemeyip isteseler de aşı yok, randevu talebiniz olsa da verebilecekleri bir tarih yok. Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yonca vereceğim!

Esma Arslan / 17.03.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular