5.8 C
Hamburg
Montag, April 19, 2021
Start Wirtschaft Branchen Randevulu alışveriş "keyifsiz" geçiyor

Randevulu alışveriş „keyifsiz“ geçiyor

ALMANYALILAR – Schleswig-Holstein Eyaletinde mağazalar müşterilerine normal şekilde hizmet vermeye başlayarak açıldı. Komşu eyaletten „alışveriş yapmaya gelmeyin“ çağrısı yapılırken Hamburg ise, koronavirüs kuralları kapsamında randevu alarak mağazalara alışveriş yapma imkanı sunmaya başladı ve mağazaların kapıları yarı açık durumda kontrollü müşteri alınıyor.

Hamburg’da kuaförler, hayvanat bahçeleri, vahşi yaşam parkları, bahçecilik merkezleri, kitapçılar, müzeler ve çiçekçiler açıldı ama kademeli olarak ve koronavirüs tedbirleri kapsamında. 8 Mart tarihinden itibarın açılan bazı mağazaların önlerinde kuyruklar oluştuğu görülüyor.
Hamburg’un Altona semtinde oldukça renkli ve hareketli günler başladı. Bazı Türk bakkallarının önlerinde yoğun kalabalıklar ve buralarda insanlar arasında yeterinde mesafenin olup olmadığı ise tartışılır türden. Pastanelerin önlerinde insanlar ayakta kahve içmeye ve bazıları banklara oturup yemek yemeye de alışmış durumdalar.

Koronavirüs süresi uzadıkça insanların bazıları çok sıkıldığını ve psikolojilerinin bozulduğuna dikkat çeken vatandaş Suzan Kaya konu ile ilgili, „Hepimizin sağlığı çok önemlidir. Fakat bu kurallar herkesi şaşırtıyor. Bakkallar çok kalabalık ve mesafeyi korumayanlar oluyor. Bazı kurallarda tamamen yersiz. Güya mağazalara randevu alarak giriyorsun. Ben farklı mağazalara girmek istedim önünde bulunduğun halde kapısında yazan telefon numarasını arıyorum ve kapıda belge dolduruyorum 20 ila 30 dakikanın içerinde alacağımı almam gerekiyor aksi halde yetkililer gelip ‚vaktin doldu‘ diyerek uyarıyor. Çoğu yerde alacağın parçayı denemem mümkün olmuyor. Bu sürede alacağın ürünü ne bulman ne de incelemen mümkün oluyor, dolayısıyla alışveriş yapmak keyifli olmuyor. Mağazaların önlerinde randevu kuyrukları var ama zaman kısıtlı olduğu için saate bakarak alış veriş yapılmıyor. İnşallah bir an önce hayat normale döner“ diyerek eleştirilerini dile getirdi.

Altona semtinde koronavirüs etkisi dolayısıyla her zaman muazzam kalabalık olan bazı kaldırımlarda yatan evsizleri görmek mümkün olurken, bazı yerlerde de sokak sanatçıların yaptığı müzikle biraz yaşamı neşelendirmek olasılığı bulunuyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular