9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start News Autoren Oya Pervin Pelit: YAŞAR KEMAL GERÇEĞİ

Oya Pervin Pelit: YAŞAR KEMAL GERÇEĞİ

Kaleminde buram buram Anadolu, yüreğinde dolu dolu özgürlük olan iri cüssesiyle, karagözlüğünün ardından bakan aydınlık gözleriyle , İnce Memed’in, Teneke’nin, Yer Demir Gök Bakır’ın babası içimizden, bizden ve apacık gerçek bir insan .İnsan, insan olmanın tüm özellikleriyle Yaşar Kemal.

O ardında bir çok eser bırakırken, yaşamı acılarla yoğruldu. Birinci Dünya Savaşı’nda Rus işgaliyle memleketi Van’ın Ernis köyünden Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyüne göç ettiklerinde, bir camide babası Sadık beyin gözleri önünde öldürülüşüne şahitlik edeceğini nereden bilebilirdi?
Acı üstüne acı, bir kaza sonucu gözünün birini kaybettiğinde de küçük bir çocuktu. Çocuk olmak belki de acının üstüne acıyı hazmetmenin gücüydü. Duyguları, gözlemleri onu yazmaya yakınlaştırdığında henüz ortaokul talebesiydi. Yazdı yazdı, hep yazdı. Gördü, yaşadı, yazdı. Zaman zaman yazıları nedeniyle yargılandı, hapis yattı. Yılmadı, yine yazdı. Sözünü hiç sakınmadı yazdı. Eserleri, kitap oldu, tiyatro oyunu oldu, sinemaya film oldu. Kalemi hep parladı.

Yazdıkları kendi toprakları, kendi insanları, iyiler, kötüler, ağalar, kan davaları, rençberler idi en önemlisi insandı.

Onun eserlerini okuyanlar, kötü insan olamazdı, savaşı, ezenden yana olanı reddeden okurlar olurlardı. Yaşar Kemal bunu yürekten isterdi..

Hayat şartları hep ağırdı, yeri geldi memurluk, arzuhalcilik yaptı yeri geldi Cumhuriyet’e yazdı. Ödüller aldı, Nobel’e aday gösteridi. İşçi partisine gönü verdi. Ezilenden yana olmak kolay değildi, bedeli susturulmaktı. Hapislerle susturuldu, yılmadı ki o hep yazdı. Başkaldırandan ziyade, sözünü sakınmayan, doğrunun peşinden gidendi.

Hoyrattır bizim oraların kuralları, yazanı hırpalarız. Onu da hırpaladık, doğrularına rağmen orada burada yargıladık, devlet güvenlik mahkemelerine kadar verdik. Ne geçti elimize, o hep vakur halini korudu ve eğilmedi, bükülmedi. Aydınlık yolunu hepimize açtı, yolunu takip etmek için eserlerini okumamız yeterli, adı sonsuza kadar yaşar, acının tatlı insanı.

İnsan olabilmek, kötüye kul ve yar olmadan yaşamk ne denli zorsa, sevgiye özgürlüğe yer açmak o kadar kolaydı onun yaşamında hep mücadelenin meyveleri bedelleriydi.

1955’de yayınlanan İnce Memed romanı bir baş yapıttır. Onunla bir çok ödülü hakkıyla kazandı. O toprağın sesiydi, göçün izi, küçük bir çocuğun gözyaşıydı.

Pen derneğinin ilk başkanlığı da ona nasip oldu.

Eserlerinde çocukları da unutmadı, Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca’da bunu görüyoruz.
Yaşar Kemal edebiyatımıza, şiir, öykü, roman, deneme, derleme, çocuk romanı ve çevirisiyle birçok eser bırakarak 2015 yılının en soğuk ayı Şubat’ta dünya değiştirdiğinde büyük bir kalemi kaybetmenin yanında, büyük bir yüreği ve hamuru insan olan büyük bir insanı kaybettik.

Ardından eserleri hepimize miras kaldı, onu yaşatan her şeye teşekkür ile saygımla…

Oya Pervin Pelit / 28.02.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular