9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Gesundheit Covid-19 AYŞE YETİŞEN: ‘’Pandemide Hayat’’

AYŞE YETİŞEN: ‘’Pandemide Hayat’’

’Aşkın Köz Dansı’’ adlı ilk şiir kitabım Temmuz 2020 tarihinde Temren Yayınlarından çıktı. Aralık 2020 tarihinde ‘’Pandemide Hayat’’ öykü kitabım yine Temren Yayınlarında basıldı.

Kitap adında da anlaşılacağı gibi Pandemi ilan edildikten sonra gün ve gün sağlık çalışanlarının yaşadığı kaosu, duyguları, bilinmezlikleri, çaresizlikleri, kendi hayatlarını riske atarak verdikleri mücadeleyi, bu süreçte yaşanan ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunları, hem kültürel açıdan hemde siyasal açıdan yaşanan zorlukları öyküleyici bir dil kullanarak okuyucuya sunuyor.

Pandemi döneminde en büyük yükü sağlık çalışanları omuzlamış durumda. Özellikle manevi yönden tam bir kaos ve bilinmezlik içinde bulunuyorlar kendilerini. Bu suretçe bir yandan kendi canlarını korumaya çalışırken bir yandan da covit 19 virüsüne yakalanmış hastalarına şifa dağıtmaya çalışıyorlar. Yani iki sorumluluğu bir arada yürütüyorlar. Bir de bunlara kendi aileleri ve çocuklarının, anne babalarının sorumlulukları da eklenince omuzlamış oldukları bu yük bir kat artmış oluyor. Pandemide Hayat kitabında sağlık çalışanlarının, Doktorundan Hemşiresine, Labaranttında, Tıbbi sekreterine tüm hastane çalışanlarının vermiş olduğu mücadeleyi, yaşadıkları zor süreçteki duygu ve düşüncelerinin de yer aldığı yolculuğa çıkıyorsunuz.

Okulların ve kreşlerin kapanması ile çocuklarının bakım sorunlarının ortaya çıkması ve bunu akabinde bütün sağlık çalışanlarının izin haklarının kapanması, istifalarının durdurulması ve çalışmak zorunda kalmaları sonucu yaşamış oldukları zorlu süreçte verdikleri mücadeleyi onların hayatlarının içine girerek birebir yaşayacaksınız.

Gri bir sis kentin üzerine çökmüş, tüm kenti kasvetli bir hava kaplamıştı. Mart ayının dondurucu soğuğu olmasada üşüten bir hava vardı dışarıda. Pandemi ile birlikte yaşadığı kente düşen kasvetli havayı bu şekide tanımlıyor olay kahramanımız Hayat.

‘’Pandemide Hayat’’ öykü kitabı

Şiir yazmamda çevremde yaşadığım olaylar etkili oldu.

İlk Şiir kitabım Aşkın Köz Dansı yaklaşık beş yılda yazılmış bir eser. Toplamda beş yılda yazmış olduğum şiirlerin toplamı. Her yazdığım şiir çevremde yaşadığım ve etkilendiğim bir olay sonucu oldu. Yani çevremde yaşadığım olaylar sonucu şiirlerimi kaleme aldım.

Mesela eşimin bir arkadaşının intihar etmesi sonucu SUİCİD adlı şiirimi yazdım. Eşinden boşanmak üzere olan bir arkadaşımın eşini halan çok sevdiğini fark ettiğim için ;
‘’ Seni unutamamayı sevdim
Birde seni yaşamayı sensiz …..’’ dizeleri ile başlayan Sevdim şiirini kaleme aldım.
Ülkemizdeki kadın cinayetlerinden çok etkilendiğim için Emine Bulut’un anısına ‘’Kadın Cinayetleri’’ adlı şiirimi yazdım.

Oğlumun Üniversiteyi kazanıp ilk defa evden ve bizlerden ayrılması sonucu ‘’ Sen Ve Ben’’ şiirini yazdım.

Turgutlu da çocukluğumuzun geçtiği ve bütün kuzenlerim ile birlikte bahçesinde oyunlar oynadığımız Dedem den kalma evin yıkılmasıyla ‘’ Moloz Taşları’’ adlı şiirimi yazdım.

‘’Kendim ve Sen’’ veya ‘’ İnsan Olmak ‘’ veya ‘’ Gösterişsiz’’ adlı şiirlerim daha çok kişinin iç dünyasına yönelik şiirler. ‘’Hoş Gelmedin Corona’’ veya ‘’ Utanmadı’’ şiirim ise sosyal içerikli şiirlerime örnek….

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular