1 C
Hamburg
Dienstag, März 9, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Hamburg'da ilk kez iki kedide koronavirüs tespit edildi

Hamburg’da ilk kez iki kedide koronavirüs tespit edildi

ALMANYALILAR – Hamburg’da koronavirüsten ölen bir kadına ait iki kedide yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı. Her iki kedide hayvan barınağında ayrı ayrı kafeslerde karantinaya alındı.

Federal Tarım Bakanlığı, Friedrich Loeffler Enstitüsü’nün kedilerin enfekte olduğunu doğruladı. Şu ana kadar Almanya’da kedilerde toplam beş, köpeklerde ise iki koronavirüs vakası bulunduğu bildirildi. Bununla birlikte, insanların köpeklerde ve kedilerde Sars-CoV-2 ile enfekte olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamadı. Domuz ve tavuk gibi en önemli çiftlik hayvanları enfekte olamaz deniliyor.

Hamburg hayvan barınağının veterineri Urte İnkmann, kedilerin sağlık durumunun iyi olduğunu hafif burun akıntısı ve biraz hapşırık olduğunu söyledi. Kısırlaştırılmış iki erkek kedi ile ilgili İnkmann, „Önümüzdeki hafta karantinadan çıkacaklarından umutluyuz“ dedi. Harburg belediyesi kedilere karantına sürecinden sonra başka bir test sonrası karar verecek.

Kedilerin boğazlarında bir çubukla insanlar gibi test edildiğine işaret edilerek, iki kedi ile, hayvan barınağının çalışanları anestezi olmadan bunu yapabildiğine dikkat çekildi. Koronavirüs olabileceğinden şüphelenilen kedi ve köpeklerin birkaç kez tecrit koğuşuna alındığı kaydedildi.

Hamburg hayvan barınağında doğrulanan ilk vaka olduğunun altı çizilirken, insanlarda olduğu gibi, çalışanlar hayvanlardan uzakta tedbirli ve hastaneden farksız aynı koruyucu kıyafetleri giyiyor. Ölen kadının evinden kediler alındıktan sonra, ilgili tüm çalışanlar üzerinde hızlı bir test yapılarak sağlıklı olduklarından emin olunduğu açıklandı.

Emine SONUGÜR
/ HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular