4.6 C
Hamburg
Sonntag, Februar 28, 2021
Start Gesundheit Ernährung Gebelik diyabetine dikkat!

Gebelik diyabetine dikkat!

Emzirerek keyifle kilo verebilir!

ALMANYALILAR – Gebelik ve emzirme dönemleri hem anne hem de çocuk sağlığı için önemli bir süreçler. Bu süreci gerektiği gibi yaşamak, ilerideki süreç için de belirleyici. Sağlık açısından oldukça önem teşkil eden beslenme düzeni ve çocukların gelecekteki beslenmelerine yönelik atılan temeller, çocuklarımızın sağlık geleceğini de önemli ölçüde etkiliyor. ALMANYALILAR okuyucuları için yaptığımız bu söyleşide Hamburglu Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Kavak Moskov hamilelikte beslenmenin anne ve bebek üzerinde etkilerinden hamilelik şekerine kadar birçok konuda önemli bilgiler verdi:

Almanyalılar: Biz yetişkinlerin çocukluğuyla günümüz çocuklarının çocukluğu arasındaki fark nedir?

Gözde Kavak Moskov: Modern dünya ve yeni yaşam, ortaya yeni bir çocukluk dönemi çıkardı. En değerli varlığımız, geleceğimiz olan çocuklarımızın günümüzde yaşam şekli bizlerin büyüme sürecinden daha farklı. Bu farklılıkların bir bölümü çocukları olumlu etkileyebildiği gibi bir bölümü de olumsuz etkilemekte. Çocukluk döneminde hareketsiz yaşam, fazla miktarda işlenmiş-paketlenmiş ürün tüketimi gibi sebeplerle beslenme ve dolayısıyla sağlıkla ilgili problemler gün geçtikçe artmakta. Obeziteye bağlı gelişen Tip 2-Diyabetin görülme yaşı son yıllarda maalesef çok aşağılara indi.

Peki sağlıklı bir nesil yetiştirebilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlığımızın büyük ölçüde beslenme ve yaşam tarzımıza bağlı olduğu ise kaçınılmaz bir gerçek. Bu sebeple çocukların sağlıklı birer yetişkin olabilmesi için doğru beslenme alışkanlıklarını gıdayla henüz ilk tanıştıkları dönemde edinmeleri gerekiyor. Bu dönemde besinlerle iyi ilişki kurmak yetişkinlik döneminde nasıl besleneceğimizi de belirliyor. Bilim insanları bebeğin ağız tadının, annenin hamilelik süresince tükettiği besinlerden bile etkilendiğini belirtmekte. Tat alma duyumuz anne karnında 12. haftadan itibaren oluşmaya başlıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bebeğin sağlığının annenin hamilelik sürecindeki kilosundan etkilendiğini göstermekte. Gebelik esnasında obezite hastalığı görülen bir annenin bebeğinin ilerki yıllarda obez olma riskinin, sağlıklı kilo aralığında olan annenin bebeğine göre beş kat daha yüksek olduğu görülmüş.

Öyleyse bebek sahibi olmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Anne adaylarının bebek planlamaya başlamadan önce sağlıklı kiloya ulaşıp, sağlıklı beslenmeleri bu riski aşağı çekmek bakımından çok önemli. Aynı şekilde beslenmenin sperm kalitesine de etkisi olması sebebiyle sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinme konusunda baba adaylarının da çaba göstermesi gerekmekte. Bunun yanında bireyler sağlıklı kilo aralığına ulaştığında bir çok hormon daha düzenli salgılanmakta ve çiftlerin bebek sahibi olma istekleri daha rahat hayat bulmakta. Almanya’da birçok sağlık sigortasının beslenme danışmanlığı aldığınızda size destekte bulunduğunu hatırlatmak isterim.

Gebelik diyabetini günümüzde sık duyar hale geldik. Gebelik diyabeti nedir?

Medyada çıkan birtakım haberlerle, kişilerde zaman zaman kafa karışıklığı yaratan, fakat anne ve bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşıyan Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) olup olmadığını anlamak üzere yapılan şeker yükleme testi (OGTT). Almanya’da gebelerin %5’inde gestasyonel diyabet yani gebelik diyabeti görülmekte. Tedavi edilmeyen vakalarda anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye düşmektedir. Annenin idrar yolu ve böbrek enfeksiyonu geçirme riski artar, ödem ve yüksek tansiyon problemleri yaşamasına sebep olabilir. Bebeğin yüksek doğum kilosuna sahip olmasına, akciğer gelişiminin engellenmesine, göz, böbrek sağlığının olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Erken doğum veya düşük riskini arttırır. Hamilelik döneminde görülme sıklığı bu kadar yüksek olan bu hastalığın testi mutlaka yaptırılmalıdır.

Bebek beslenmesi hakkında bilgi alabilir miyiz? Bebek beslenmesine anne sütünün önemi nedir? Bebek ne kadar süre emzirilmeli sizce?

Bebek beslenmesi dendiğinde akla gelen en önemli konu bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi. Bu öneri bazen, bebeğin sadece ilk altı ay anne sütüne ihtiyacı var şeklinde yanlış anlaşılabiliyor. Bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişimi için çok önemli olan emzirme dönemi doğru ek gıda eşliğinde mümkün olduğu koşullarda, anne ve bebeğin isteğine de bağlı olarak, iki yaşına kadar sürdürülmeye çalışılmalıdır. Bazı kaynakların üç yıla kadar sürdürülebileceğini önerdiğini de görebiliyoruz. Anne sütü alan bebeklerin annelerini emerken biberonla beslenen bebeklere kıyasla daha fazla çaba harcamaları gerekmektedir. Bu da aynı zamanda bebeklere, bir şeyi elde etmek için emek harcama gerekliliği mesajı vermektedir. Bunun yanında bebek emmeyi biberondaki mama bitince değil karnı doyduğunda keser ve bu da bebeğin tokluk duygusunun gelişmesini sağlar. Anne sütü içeriği sürekli değişen dinamik bir yapıdadır ve her annenin sütü kendi bebeğinin ihtiyaçlarına özeldir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlarken astım ve alerjiye karşı korunmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki sütü arttırmanın en iyi yolu annenin bebeğini emzirme isteği, özellikle ilk dönemde anne ve bebeğin her fırsatta ten teması sağlaması, bebeğin sıklıkla memeye koyulması, annenin yeterince dinlenebilmesi ve yeterli sıvı tüketimidir.

Doğum kilolarından kurtulmak isteyen emziren anneler ne yapmalı?

Emzirmek aynı zamanda annenin doğum kilolarını da vermesinin en keyifli yoludur. 800ml süt üretebilmek için annenin yaklaşık olarak 600kkal enerji harcaması gerekmektedir. Bu da hemen hemen iki-üç saat tempolu yürüyüş yapmak anlamına gelir. Beslenme danışmanlığı alan danışanlarımın/hastalarımın çok büyük bir bölümü sağlıklarını tehdit eden fazla kilolarını gebelik döneminde aldıklarını ve emzirme döneminde de bu kiloların üstüne eklendiğini bildirmekte. Bir beslenme uzmanı olarak hedefim, anne adaylarının aktif ve fit bir şekilde gebelik sürecini tamamlamalarına katkı sağlamak, bebeklerine kavuştuklarında vitamin mineral eksikliği yaşamadan sağlıklı bir şekilde emzirme dönemini tamamlamalarına yardımcı olmak ve bebeklerimizin ek gıdaya başlangıç döneminde en ideal haliyle besinlerle tanışmalarını sağlayarak yemek seçmeyen, açlık tokluk duyguları gelişmiş yetişkinler olmalarını sağlamak. Bu alanda bireysel danışmanlığın yanında yeni olarak grup eğitimlerine başlayacağımın müjdesini burdan vermek isterim. Sağlıklı günler dilerim.

Teşekkür ediyoruz.

19.02.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular