1 C
Hamburg
Dienstag, März 9, 2021
Start News An­kün­di­gung 14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında

14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında

Bu özel günün adı 14 Şubat Sevgililer Günü. Bugün size neyi hatırlatıyor bilmiyorum ama benim icin çok şey ifade ettiğini söyleyebilirim. Ama başlarken 14 Şubat neden sevgililer günü olarak adlandırılmış hiç düşündünüz mü? Gelin buna bir yanıt bulalım. Benim bulduğum kaynaklara göre 14 Şubat Sevgililer Günü dünya çapında kutlanan bir gün.

Bu gün kişiye yani şahısa özel, dahası eşlere, çiftlere, yani partnerleri olanlara özel bir gündür. Ana kökeninin ta Romalılar dönemine kadar gittiği söylenir. Zamanında St. Valentin isimli Roma Katolik Kilisesi’ne ait bir azizin adına ilan edilen bir bayram günü olarak kutlandığı da bu bilgiler arasında. O yüzden olsa gerek batıda St. Valentine’s Day olarak tanınmıştır. Valentin sözcüğü daha çok hoşlanılan kişi veya sevgili anlamında kullanılmakta.

Günümüze doğru gelecek olursak yine 19. yüzyılda bir Amerikalı ilk defa Sevgililer Günü ile ilgili sevdiğine bir kart yollar. Zamanla bu çevresine yayılır, duyulur, gitgide yaygınlaşır ve bildiğimiz özel bir gün olup çıkar. Günümüzde “14 Şubat” eşlerin veya sevgililerin birbirlerine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel ve kutlanılması gereken bir gün olarak karşımıza çıkar. Son yıllarda tabii noel, paskalya ve benzeri gibi oldukça tüketime yönelik çılgın bir gidişatın olduğunu görmek gerek. Eldeki son rakamlara göre bu gün ile ilgili dünya çapında bir milyar kart gönderiliyormuş. İnternet çağında, sosyal medya döneminde yaşadığımızı hatırlatırım. Alınan hediyeleri, satışları gözönünde bulundurduğunuzda ciddi bir sektörün oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerçi küresel salgın belki bunu biraz engelleyip kısıtlamış olabilir. Ama tüketim ve hediye çılgınlığı tam gaz devam.

Bugüne dair yaygın olan gelenek malum, hemen herkes bu günde sevgilisine ve eşine günün anlam ve önemine ait çiçek veya çikolata ilk sırada gelmek üzere hediyeler vermesi. Bu özel gün sevgililere aittir, genelde çift kişilik bencillik bir günlüğüne de olsa birlikte yaşanır. Özellikle bugünde romantik bir şeyler yapmak, yemek, eğlence veya dışarı çıkmak neredeyse kutlanılması gereken bir gelenek haline gelmiştir.

Buraya kadar hiçbirimizin itiraz edeceği bir şey olmaz. Bence de gayet insani ve hepimizin yaşadığı şeyler. 14 Şubat Sevgililer Günü özel olarak birçok insan için çok şey ifade eder. Ayrıca 14 Şubat neden özellikle sevgililer günü olarak adlandırılmış az çok bilmek gerekir. Böylesi önemli bir günde de ülkemizde ve dünya genelinde bu kadar şiddete mağruz kalan KADIN – ERKEK – savunmasız masum ÇOCUK – ve bizlere emanet edilen Allahın dilsiz kulları Hayvanlar !!! kesinlikle unutulmamalıdırlar. Dünyada ve ülkemizde hemen hergün 364 gün şiddete mağruz kalan ve şiddet gören kadınlarımıza, nedense yılın bu 365 inci gününde, yapılan tüm kötü davranışlar ve özellikle şiddet unutuluyor. Bir çiçekle, kartla, hatta tek taşla, yemeğe çıkmakla, tatile gitmekle vs. vs. hepsi, herşey unutulabiliyor.

Ben diyorum ki yılda bir gün değil de, 365 gün birbirimizi sevmesini saymasını öğrensek öğretsek, çocuklarımıza şiddetin yerine sevgiyi, insanlğı paylaşımı aşılasak daha iyi olmaz mı? Bunun dışında 14 Şubat’ın benim için diğer 364 günden hiç bir ayrıcalığı yoktur. Eğer üzerimizde şiddet uygulanıyorsa bunun sorumlusu biziz. Okumak meslek edinmek toplumdaki yerimize sahip çıkmak bizim kendi ellerimizdedir.

Sonlarken bir çağrım olacak. Özellikle bu günde bu defalık bir seferliğine de olsa, eşlerinizden veya sevgililerinizden çiçek veya hediye yerine sokak hayvanlarına harcama yapacakları miktar kadar mama yardımı istenebilir. Bence böylesi güzel ve anlamlı bir günde hem toplumsal duyarlılıkla ilgili hem de yardıma muhtaçlarla ilgili örnek bir davranış sergilenebilir.

Esma Arslan / 13 Şubat 2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular