6.7 C
Hamburg
Samstag, März 6, 2021
Start Gesundheit Arzneimittel Koronavirüs aşıları arasındaki farklar neler?

Koronavirüs aşıları arasındaki farklar neler?

“Koronavirüs aşısı olmalı mıyım?” sorusunun cevabı burada
Hamburg Aşı Merkezi’nin günlüğü

ALMANYALILAR – Dünya’da ve Almanya’da Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında Koronavirüs aşılarıyla ilgili tartışmalar, teoriler, yorumlar akılları karıştırmaya devam ediyor. Kimileri eski aşı yönteminin en iyi yol olduğundan bahsederken kimileri yeni tip aşıların gelecekteki olası yan etkileriyle ilgili endişelerini dile getiriyor. Hamburg Aşı Merkezi’nde görev yapan Aile Hekimi Dr. Süleyman Keserle, ALMANYALILAR okuyucuları için A’dan Z’ye Koronavirüs aşıları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Almanyalılar: Sizi tanıyabilir miyiz?

Dr. Süleyman Keser: 1973 Hamburg doğumluyum ama memleketim Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Alaattin kasabasına olan bağlılığımı ve sevgimi beni tanıyanlar iyi bilir. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Bir de evimizin patronu olan bir kedimiz var, onu da unutmadan söyleyeyim (gülümsüyor). Hamburg’da Eppendorf Üniversite Kliniği gibi birçok tanınmış hastanelerde uzmanlık belgelerimi aldıktan sonra Altona semtindeki özel muayenehanemi açtım ve aile hekimi olarak görev yapıyorum. İç Hastalıkları, Acil Müdahale Tıp Uzmanlığı, Beslenme Tıp Uzmanlığı ve Trafik Tıp Uzmanlığı da uzmanlıklarım arasında yer alıyor.

Hamburg Korona Aşı Merkezi’nde görev yapıyorsunuz. Bu göreve kendiniz mi talip oldunuz?
 
Bu göreve kendim talip oldum. Hamburg Aşı Merkezi’ndeki çalışmaları, aşı sürecini, olası yan etkilerini görüp öğrenebilmek için bu görevi üstlendim yani.

Hamburg Aşı Merkezi’nde kaç sağlık görevlisi ve doktorun çalıştığını biliyor musunuz?

Bildiğim kadarıyla bin kadar görevli var ama bunların hepsi sağlık görevlisi ve doktor değil tabii. Güvenlik, sağlık dairesi memurları, organize görevlileri, aşıları vurulmaya hazırlayanlar, doktor yardımcıları ve doktorlar gibi farklı görevleri üstlenenler var. Hamburg Fuarı alanında 13 bin 500 metrekarelik alana kurulan aşı merkezi, adeta bir havalimanı girişi gibi geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bir ortam. 8 modülü ve 12 resepsiyon masası bulunan aşı merkezi tam kapasite hizmet vermeye başladığı zaman günde 7 bin kişinin aşı olması mümkün olacak.

Burada randevusuz aşı yaptırmak mümkün mü?

Maalesef hayır. Sadece randevusu olan ve gerekli durumda refakatçinin girebildiği merkezde randevusuz aşı yapılmıyor.

Aşı yaptırma sürecini anlatır mısınız?

Giriş-kayıt prosedürünün ardından bekleme salonuna geçiliyor. Bu bölümdeki doktor odalarında aşı yaptıracak olanlar bilgilendiriliyor ve kişinin tıbbi anlamda aşı için uygun olup olmadığı belirleniyor. Aşı olmak isteyenlerin onayı ve imzası şart. Bu işlemin ardından doktor veya yetkin hemşireler aşıyı kolun üst bölümünden yapıyor ve ardından kişiye aşı sertifikası takdim ediliyor. Aşı yaptıran kişiler, doktorun talimatına göre 15 ila 30 dakika arası dinlenme odasında bekletiliyor. En fazla 44 kişilik olan dinlenme odasında 3 hemşire, olası acil durumlar içinde yakınlarda bir doktor bekliyor. Her şey normal gittiyse çıkış işlemleri yapılırken ikinci aşı için randevu da yapılıyor. Giriş-çıkış işlemleri sağlık dairesinin kontrolünde gerçekleşiyor.

Dr. Süleyman Keser korona aşılarının farklılıklarına değindi

Farklı şirketlerin farklı aşı isimlerinden bahsediliyor. Bu aşılar arasındaki fark nedir?

Aşıları şöyle açıklayayım:

a) CoronaVac gibi aşılar, eski bir aşı üretim tekniği olan inaktif virüs yöntemiyle üretildi. Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğinde, enfekte etme özelliğini yitirmiş virüsün enjekte edilmesi suretiyle vücudun virüse bağışıklık kazandırılması hedefleniyor. Bu teknik şu anda dünyada yaygın olan suçiçeği gibi birçok aşının üretiminde kullanılıyor. Bu aşılar normal saklama koşullarında uzun süre bozulmadan muhafaza edilebiliyor.

b) Oxford-AstraZenca gibi viral vektör aşıları, geleneksel aşılarda olduğu gibi üretim aşamasında canlı bir hücreye ihtiyaç duyduğu için hammadde gereksinimi iki katına çıkıyor. Viral vektör aşıları normal saklama koşullarında uzun süre bozulmadan dayanabiliyor.

c) Öne çıkan koronavirüs aşıları BioNTech-Pfizer ve Moderna ise yeni yöntem olan m-RNA tekniğiyle üretildi. RNA aşıları kısa zamanda daha fazla üretim yapılabilmesine olanak sağlayacak bir teknolojiye sahip. Bu aşılar, koronavirüsün laboratuvarda üretilen genetik kodunun kısmen vücuda enjekte edilmesi yoluyla bağışıklık oluşturuyor. Bu aşılar kolaylıkla yüksek sayılarda üretilebilirken, eski teknoloji kullanılan CoronaVac’ın üretimi için tavuk yumurtası kullanılması gerekiyor. RNA değişken bir yapıda olduğu için Moderna ve Pfizer aşılarının daha soğuk şartlarda muhafaza edilmesi gerekiyor. Normal soğutucularda kısa süre saklanabiliyor ve uzun süre muhafaza edebilmek için eksi 20-70 derecede saklanması gerekiyor.

Korona aşılarıyla ilgili farklı söylemler var. Ayrıca farklı aşılardan bahsediliyor. Siz bir doktor olarak ne düşünüyorsunuz?

Evet farklı söylemler mevcut ama burada hangi aşı üzerinde konuştuğumuzu ayırt edebilmemiz gerekiyor. Geçmişte üretilmiş aşıların çoğunu geliştirmek, deneyler yıllar sürdü. Fakat bu pandeminin başlamasının üzerinden bir yıl bile geçmeden birçok aşı adayı ve ardından aşılar ortaya çıktı. Bu çalışmalar örneği görülmemiş şekilde hızlı ilerledi. Aşılar arasında öne çıkan farklılıklardan ilki, üretim aşaması ve ikinci kritik farklılık ise dağıtım ve depolama sürecinde ihtiyaç duyulan soğutma gereksinimi. Almanya’da öne çıkan BioNTech-Pfizer ve Moderna aşıları hem çok hızlı ilerledi hem de yeni bir yöntem olan m-RNA tekniğiyle üretildi. Bu da farklı söylem ve düşüncelere neden oldu.

Siz Koronavirüs aşısı yaptırdınız mı?

m-RNA tekniği birkaç seneden beri başka hastalıklarda piyasaya sürülmeye çalışılıyordu ama onay alamamıştı. İnsanların, aşının insan DNA’sını değiştireceği korkusu var. Biz doktorların da elinde sadece bize verilen veriler var. Kendimizi kontrol etme şansımız yok. İlk aşamada ben de aşı yaptırmayıp beklemek istedim. m-RNA tekniğiyle üretilen BioNTech-Pfizer ve Moderna aşılarının belki yıllar sonra ne gibi yan etkileri olabileceğini maalesef şimdiden bilemiyoruz. CoronaVac gibi eski aşı üretim tekniği olan inaktif virüs yöntemini şu an daha garantili buluyorum. Ama bu aşıların çalışmaları da daha bitmemiş gibi. Aşılar yapılsa, tüm çalışmalar bitmiş gibi gözükse de sonuçları tam belli değil gibi. Hem aşı merkezinde hem de muayenehanemde aşı olanlara hep soruyorum. Kısa sürede yan etkisini yaşayanlar da var, yaşamayanlar da. Bana gelince; ben de m-RNA tekniğine mesafeli bakıyordum ama son aylarda çevremde çok sayıda ağır korona vakalarına, ölümlere şahit olunca sonuçta ben de aşı yaptırdım. Bu şekilde kendimle birlikte ailemi ve çevremi korumak istedim. Zira işim gereği her gün korona vakalarıyla karşılaşabiliyorum. Başlarda muayenehaneden çıkınca evime gitmek yerine bahçemdeki karavanda yattığım zamanlar oldu ailemi koruyabilmek için. Aşı kararı verebilmek için artıları ve olası riskleri tartarak bu kararı aldım. Umarım yıllar sonra yan etkilerini yaşamam diyelim.

Herkese korona aşısı olmalarını tavsiye ediyor musunuz?  

Bu karar artısı ve eksileri olan bir karar. Bu nedenle kişilerin kendilerinin bu kararı almaları gerekiyor. Ben gerekçelerimi ve olasılıkları bir önceki soruda saydım.

Korona aşısı yaptıracak olanların dikkat etmesi gereken hususlar var mı?

Korona aşısı yaptırmadan 14 gün öncesinde başka aşı yaptırmamaya dikkat etsinler. Bu hem birinci hem de ikinci aşı için de geçerli. Randevusu olanların buna dikkat etmelerini tavsiye ediyorum. Koronavirüs aşısı yaptıracak olanların aşı günü diğer aşılarda olduğu gibi ateşi veya hastalık semptomları olmaması gerekiyor. Bu gibi durumlarda aşı yapmak, yaptırmak sakıncalı. Herkese hijyen ve mesafe kurallarına uymalarını tavsiye ediyor, sağlıklı günler diliyorum.

Teşekkür ediyoruz.
 
10.02.2021
 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular