1 C
Hamburg
Dienstag, März 9, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Sanatçı Filiz Yıl, pandemi döneminde müzik çalışmalarını sürdürüyor

Sanatçı Filiz Yıl, pandemi döneminde müzik çalışmalarını sürdürüyor

ALMANYALILAR – Hamburg’da yaşayan güzel ve başarılı sanatçı Filiz Yıl, koronavirüs nedeniyle insanların bazılarının kısıtlamalardan dolayı sabırsızlandığına dikkat çekti. Sanatçı sağlıklı olmamız için mutlaka kurallara uymamız gerektiğini ve bu süreci yeni yeteneklerimizi keşfederek ve kendimizi geliştererek atlatabileceğimizi, en önemlisi hepimizin sağlıklı kalmamız olduğunu ifade etti.

Hamburg Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunda (HAW) Basın Bilişim bölümünden mezun olan sanatçı Filiz Yıl, „Koronavirüs dönemi tabii hepimizi bir nevi durdurdu. Ama bunu avantaja çevirmekte mümkün. Ben bu dönemi müzik çalışmaları yaparak iyi bir avantaja çevirdim. Beste yazıyorum, hergün piyano başında piyona çalıyorum. Gitar çalmayı öğreniyorum ve öğrenimlerimi genişletiyorum ve geliştiriyorum. Bu şekilde bu süreci çok iyi değerlediriyorum“ dedi.

Türkçe dilinin doğrudan kalbe hitap eden bir sıcaklığı olduğuna dikkat çeken Yıl, „Bu nedenle Almanya’da yaşamama rağmen, bestelerimi ve şiirlerin tümünü Türkçe olarak yazıyorum. Almanca, Fransızca ve İngilizce dilleri biliyorum ama Türkçe şarkılarıyla Alman müzikseverlerin gönlüne girmeyi başardım. Tanıdığım birçok Alman, şarkılarımı dinledikten sonra ‘Türkçe müziğin bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum’ diyorlar. Ben de doğruyu yaptığımı biliyor ve melodi gibi Türkçe dilini çok seviyorum” diye konuştu.

Sözleri ve müziği kendine ait ‘Senden Sonra’, ‘Engel’ ve ‘Niye?’ adlı single çalışmalarıyla büyük beğeni toplayan Filiz Yıl, son çalışması, ‘Firardayız’ ile ilk kez Türkiye müzik piyasasına da girmeyi başardı. Sanatçı, akademik hayatının yanı sıra, şan, piyano ve tiyatro eğitimi aldı ve Deutsches Schauspielhaus, Thalia ve Mut Tiyatrosu’nda çeşitli rollerde oynadı. Başarılı sanatçı, ‘Firardayız’ın müziği ve klibi için de, uzun süredir beraber çalıştığı müzik ve klip profesyonelleriyle çalıştı. Parçanın duygusallığını ve atmosferini, ruha işleyici bir şekilde yansıtan etkileyici klip, Hamburg’un İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma, tarihi eser olarak koruma altında olan bir mahzeninde, özel izinle çekildi.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular