-3.2 C
Hamburg
Montag, März 8, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Esma Arslan: Salgın döneminde boş zamanları nasıl değerlendirmeli

Esma Arslan: Salgın döneminde boş zamanları nasıl değerlendirmeli

Bugün bizleri pandeminin o karamsar, kasvetli ve insanın içini karartan atmosferinden alıp uzaklaştırmak, biraz da eğlenelim diyerek her şeyi o kadar da ciddiye almamaya davet ediyorum. Eee ne yapalım yani, salgın var diye diye gece gündüz bir yıldır içimizi dışımıza çıkardılar. İnanın kendi tecrübelerimden söylüyorum insan korka korka korkunun da hakkından gelebilir. En sıkı tedbirleri uyguladığımız malum. Hem de devletin en tepesinden sokaktaki insana rağmen. Gözle görülmeyen illet yine de ne yapıp edip gelip sizi buluyor. Hastalananlar, enfeksiyon bulaşanlar kadar iyileşenlerin de varlığını gözönünde bulunduralım derim.

Hepimiz kurallar uymak zorundayız. Virüsü inkar edenlerin yirmi binin üzerinde insana Almanya’da bulaştırdıklarının anlaşıldığı bu günlerde evde kalmaya devam diyoruz. Millet sıkıntıdan patladı patlayacak. İyisi mi siz iskambil kağıtlarını alın elinize, başlayın piştiden 66’ya, kara batakdan yanık oynamaya bilinen bilinmeyen ne varsa hakkından gelin. Eee ev bu, kağıt oynamak bu. Birkaç saat sonra yine de sıkılabilirsiniz.

Seçenekler bitmedi durun. Sırada yemek tarifleri var. Böreklerin binbir çeşidi malum. Hamur açın, dinlendirin, doldurun içini canınız ne istiyorsa. Patatesten kıymaya, etliden otluya, peynirliye ne istenirse mümkün. Sonra Almanlar Akdeniz mutfağı derler bizim zeytinyağlılara. Çeşit mi yok, seçenek mi? Saydırmayın bana yemeklerin adını sanını.

Velev ki yemek yapmayı sevmiyorsunuz. Ama tatlı denilince daha bär iyimsersiniz. Yine binbir çeşit pastamız, tatlımız, bilimum mamüllerimiz mevcut. Seç seçebildiğini. Şeker gibi bir millet olduğumuz için insanlarımız da öyledirler. Gerçi arada bir de olsa acı, ekşi, tatsız olanlarımız varsa da çoğunluk pozitif, yufka yürekli, temiz insanlar.

Yufka demişken aklıma geldi ola ki aman bu dönemde diyete filan yeltenmeyin. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacı var. Her şeyin abartısı zarar. Ama yiyin ki vücudun direnci artsın. Ayrıca ters teper daha çok kilo alabilirsiniz. Malum spor salonları da kapalı. Sokakta yürüyen insan korkup çekiniyor, koşmak ne mümkün?

Varsa yine de köpeğiniz örneğin bol bol yürüyüşe çıkın. Elbette tedbiri elden bırakmaksızın. Bu arada ola ki yolda birileri size sataşmaya yeltendi, görmezden gelin. İnsan evladı bugünlerde ayrı bir saldırgan. Dokunsan patlayacak gibi millet. Hepsi dolmuş. Yanlış bir lafı bırak bakıştan bile gaza gelen var.

Yukarıda önerdiğim listenin hiçbirine uymayanlar evde de oturabilirler. Belki evi özlemişsinizdir. Şöyle kanapeye uzanmayı veya koltukta ayak ayak üzerine atıp telefon, tablet ya da bilgisayarınızdan Almanyalılardaki son veya eski haberleri. Bu arada sayfada aradığını bulamayanlara tavsiyem, sağ üst köşede bir arama çubuğu vardır. Orada aradığınız mevzuyu yazın karşınıza çıkar istediğiniz.

Onca zaman sosyaldik, kalabalığın içindeydik, ev ziyaretleri milli sporlarımzıdan biriydi. Madem hiçbirini yapamıyoruz yaptığınız o muhteşem mutfak mucizelerinizi eşe dosta kurye ile gönderebilirsiniz. O da olmadı alın elinize benim Yarım Kalan Aşk veya Sana Düşlerimden Bahsedeciğimi bol bol okuyun. Hayat yeteri kadar ciddi, corona da. Biraz da gülelim istedim.

Esma Arslan / 10.02.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular