9.2 C
Hamburg
Donnerstag, April 15, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Koronavirüs ölenlerin sayısını artırdı

Koronavirüs ölenlerin sayısını artırdı

ALMANYALILAR – Hamburg’da 27 yıldır hizmet sunan Uludağ-Bestattungen GmbH & Co KG adındaki Uludağ Cenaze Firması işletmecisi Vildane Uludağ, koronavirüsten dolayı ölenlerin sayısının yüzde 20 civarında arttığını belirtti. Uludağ, istek üzerine ölenlerin cenazelerini uçakla Türkiye’ye gönderiyor veya Hamburg’da Müslüman mezarlığına defin edilmesini sağlıyor.

Herkesin özel ve iş hayatını etkileyen koronavirüsten dolayı cenazelerin pandeminin başladığında yaklaşık iki ay gibi Frankfurt üzeri Türkiye’ye gönderildiğini belirten Vildane Uludağ, şu anda Hamburg’dan Türkiye’ye isteyenlerin cenazelerini gönderdiklerini söyledi. Bürokratik işlemlerin zorlaştığını ve sıkıntılarla karşılaştıklarına işaret eden Uludağ, „Pandemiden dolayı gerekli belgeleri almamız kamu dairelerinde sıkıntılı ve fazla vakit alıyor. Çünkü personelin çoğu evinden çalışıyor ve randevu sistemi ile çalışıyorlar. Önceden gidiyorduk lazım olan evrakı almak için bekliyorduk ve alıp işimize devam edebiliyorduk. Şimdi bazı yerlerde belgeyi kapıdan veya pencere gibi temas olmasın diye uzaktan veriyorlar“ dedi.

Şu anda koronavirüsün ölü sayısında yüzde 20’lere varan bir artışa neden olduğuna işaret eden Vildane Uludağ, „Hamburg ve çevresinden yılda yaklaşık 550 vatandaşımız vefat ediyor. Bu rakam ilk başladığımız yıllarda çok az yani tek tük birisi ölüyordu. Sonraki yıllarda 50 ve 100 derken her yıl arttı. Ama koronavirüs bir yılı geçti ve bu zaman diliminde ölenler çoğaldı. Hemen hemen 6 cenazeden biri koronovirüsten ölüyor. Bu cenazelerle ilgilenmek bizim içinde çok zor oluyor. Hazırlarken kendimizi korumak için çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ayrıca ölenlerin yakınları için de ayrı bir zor. Çünkü Türkiye’ye gönderdiğimiz koronadan ölen cenazelerin tabutları üzerinde Hamburg Başkonsolosluğu tarafından ‚Bulaşıcı dikkat, eldiven, maske ve tabut açılmadan tabutla defnedilecek‘ diye bir not yazılıyor“ dedi.

Cenazeyle birlikte uçmak isteyen ölenin yakınlarının 72 saati geçmeyen bir koronovirüs test yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Vildane Uludağ, „Test negatif çıkar ise uçabiliyorlar ve ölen kişinin cesedi tabutla birlikte gömülüyor. Çok kişi çocuklarının burada yaşadığından dolayı buradaki mezarlığa defnedilmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla bunlar uzun zaman alıyor ve herkes için sıkıntılı ve sancılı zaman oluyor. Fakat tüm bu zorluklara katlanmak istemeyenler burada Müslüman mezarlığına ölenlerini defnettiriyor. Burada definler arttı. Ölenlerin yaşları ise yaşlılar ilk sırada geliyor ama genç olanlarda az diyemem“ açıklamasında bulundu.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular