7.6 C
Hamburg
Samstag, Februar 27, 2021
Start Gesundheit İhmal edilen tropikal hastalıklarla mücadele için uluslararası kampanya

İhmal edilen tropikal hastalıklarla mücadele için uluslararası kampanya

ALMANYALILAR – Hemburg’da Bernhard Nocht Tropikal Tıp Enstitüsü, 30 Ocak’taki „Dünya İhmal Edilen Tropikal Hastalıklar Günü“ enfeksiyon araştırmasınn bir parçası olduğuna dikkat çekti. İkinci „Dünya İhmal Edilen Tropikal Hastalıklar Günü“ 30 Ocak 2021’de gerçekleşecek.

Kampanyanın amacı, daha önce ihmal edilmiş tropikal hastalıkları kamu oyuna hatırlatmak ve Dünya NTD Günü’nün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmi olarak tanınmasını sağlamak. Bernhard Nocht Tropikal Tıp Enstitüsü (BNITM) dahil olmak üzere 350 uluslararası ortak kurum bu kampanyaya dahil edilmiştir. Dünya çapında yaklaşık iki milyar insan, ihmal edilen tropik hastalıklar ve daha erken ölmeler nedeniyle çalışamama, kör olma, vücut tahribatı veya sakat kalma riski altındadır.

Hamburg Bilim Senatörü Katharina Fegebank sağlığın her yerde ve her hastalığın araştırılmasının önemli olduğuna işaret ederek, „Korona salgını bize bir kez daha patojenlerin sınırlarda durmadığını gösterdi. İhmal edilen tropikal hastalıkları daha iyi anlamak kendi menfaatimizedir. Bernhard Nocht Tropikal Tıp Enstitüsü, tropikal hastalıklarla ilgili araştırmalara önemli bir katkıda bulunur ve Hamburg’un enfeksiyon araştırmaları alanındaki gücüne katkıda bulunur. Enfeksiyon araştırmalarında daha yakından bir araya getirmek ve gelecekte sürdürülebilir bir şekilde genişletmek bizim hedefimizdir “ dedi.

BNITM Enfeksiyon Epidemiyolojisi Bölüm Başkanı ve yönetim kurulu üyesi Prof. Jürgen May: “Koronavirüs salgınında, küresel güney ülkeleri birçok sivil toplum örgütü ve araştırmayla birlikte kurdukları sağlık yapılarından yararlanıyorlar. BNITM gibi kurumlar. Şimdi ihmal edilen tropikal hastalıkların daha fazla kaybolmamasını sağlamalıyız. Bu sinsi hastalıkların nedenlerini ve mekanizmalarını araştırmaya devam ediyoruz“.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ihmal edilen tropikal hastalıkları 2030 yılına kadar büyük ölçüde azaltma hedefini açıkladı. Birçoğu bugün önlenebilir veya tedavi edilebilir. Ancak çoğu zaman ilaçlar, bilinçlendirme kampanyaları ve araştırmalar için fon eksikliği olduğuna dikkat çekildi. Koronavirüs salgını durumu tekrar daha da kötüleştirdiği ve küresel güneydeki ülkelerde birçok araştırma, tedavi ve önleme programı durdurulmak zorunda kaldığının altı çizildi.

Ayrıca, hastalıklar, daha çok hijyenik koşulların kötü olduğu ve daha sıcak bir iklime sahip olan yoksul ülkelerde ortaya çıktığı ve bazı sivrisinek türleri gibi patojenler ve enfeksiyon taşıyıcıları burada çoğalabiliyor. Diğer ülkeler de küresel ısınma, seyahat ve göçten giderek daha fazla etkileniyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Foto: Behörde für Wissenschaft, Forschung, Gleichstellung und Bezirke / BNITM

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular