-3.2 C
Hamburg
Montag, März 8, 2021
Start Kultur Geschichte 115 Genç Bertini Ödülleriyle onurlandırıldı

115 Genç Bertini Ödülleriyle onurlandırıldı

ALMANYALILAR – Hamburg’da 23. kez gençlerin yer aldığı, Nazi rejimi kurbanlarının uluslararası anma günü olan 27 Ocak’ta Bertini Preis 2020 ödülleri sahipleri açıklandı. Geçmişte yaşanan adaletsizliğin izlerini aramak için beş projeye yansımış ve eşit koşullarda birlikte çalışmış toplam 115 gence veriliyor. Korona nedeniyle Ernst Deutsch Tiyatrosu’nda bir ödül töreni ancak yüz yüze etkinlikler tekrar mümkün olur olmaz gerçekleşecek.

Heinrich-Heine Gymnasium’dan 15 öğrencinin, Hans ve Sophie Scholl ile Yahudi Anne Frank’ın kaderlerini etkileyici bir şekilde birleştiren ve sadece Nazi rejimi tarafından öldürülmelerini hatırlatan bir tiyatro projesi olan „Korkunun ötesinde“ ayrıca barışçıl bir dünya umutları içinde.

Helmut-Schmidt-Gymnasium’dan 30 öğrencinin, kimlik, aidiyet ve hafıza kavramlarını atölye çalışmaları, seminerler, okumalar, tiyatro gösterileri aracılığıyla ele alan İsrailli gençlerle işbirliği içinde yürüttüğü bir kampanya „Neden tarihinizi önemsemeliyim?“ sanat olayları ve anma kültürü ve film üzerine belgelenmiştir.

Genç direniş savaşçısı Hans Leipelt’in kaderinin izlerini arayan ve bunu beş istasyonda belgeleyen ve halka açık hale getiren Wilhelmburg’dan 21 gencin dijital tarih projesi “Hans Kimdir?”
„Nazi döneminden aile hikayeleri“, Klosterschule gramer okulundan ve Helmut Schmidt dilbilgisi okulundan 42 öğrencinin hazırladığı bir röportaj projesi, Ailelerdeki Nazi rejiminin korkunç olaylarının ardından çok net ve dokunaklı açıklamalar kullanıyor. Kurbanların ve ayrıca faillerin.
Kaiser-Friedrich-Ufer dilbilgisi okulunun baş ekibinin Eimsbüttel’deki komşu Sinagogun önünde Yahudi bir öğrenciye düzenlenen saldırının ardından Yahudi cemaatiyle dayanışmayı gösteren video projesi „Yahudi Cemaati ile Dayanışma“.

Böylece beş proje ve beş projede çalışan 115 cesur genç Bertini Ödülleriyle onurlandırıldı. Ödülün adı, Hamburglu yazar Ralph Giordano’nun Nazi diktatörlüğü sırasında zulüm sırasında ailesinin kaderini ve Hamburgluların davranışlarını anlattığı otobiyografik roman “The Bertinis” e dayanıyor. Roman, o dönemde birçok Hamburg sakininin yaşadığı dışlanma, zulüm ve aşağılanmayı kınamaktadır.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Foto: Behörde für Schule und Berufsbildung

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular