1 C
Hamburg
Dienstag, März 9, 2021
Start Kultur Geschichte Hamburg'da Holokost kurbanları anıldı

Hamburg’da Holokost kurbanları anıldı

ALMANYALILAR – Hamburg’da Uluslararası Holokost Kurbanları Anma Günü’nde 12 hafta önce başlatılan „Yahudi düşmanlığına hayır. Bornplatz Sinagoguna Evet ” kampanyası ile ilgili bilgi verildi. 1938’de yıkılan Bornplatz sinagogunun yeniden inşa edilmesi amacı güden kampanyanın başarıyla sonuçlandığı kaydedildi.

1938’de yıkılan Bornplatz sinagogunun yeniden inşası için 100.000’den fazla destekçi kazanıldı. Holokost Kurbanlarını Uluslararası Anma Günü’nde Belediye Başkan Yardımcısı ve Bilim Senatörü Katharina Fegebank, Hamburg Senato Başkanı Carola Veit, Yahudi cemaatlerinin temsilcileri ve Bornplatz Sinagogu’nun yeniden inşası girişimi, Nasyonal Sosyalist terör ve tiranlık kurbanlarını Hannoverscher Bahnhof Hafencity’de andılar.

Carola Veit, “Hannoversche Bahnhof, Hamburg için bir yas ve utanç yeridir, ancak 2017’de bir anma yeri olarak açılmasından bu yana, aynı zamanda değerli bir anma yeri olmuştur. Hamburg’un Nazi geçmişiyle ilgileniliyor ve şimdiki ve gelecekteki eylemlerimiz için ondan dersler çıkarıyoruz. Toplumumuzda ırkçılığın ve antisemitizmin ne kadar arttığını belirlemeniz gerektiğinde, bu şu anda her zamankinden daha önemlidir. Her Hamburgluyu sadece bu yolu izlemeye, özgürlük, demokrasi ve toplumumuzun çeşitliliği için ayağa kalkmaya çağırabilirim“ diyerek böyle olayların tekrarlanmaması mesajını verdi.

Yahudi yaşamından da sorumlu Senatör Katharina Fegebank: “Nasyonal Sosyalizmin suçları her yerde oldu. Hamburg, en az 8.000 kişilik ölüm yolculuğunun başlangıç ​​noktasıydı. Hamburg vatandaşlarımızın sınır dışı edilmeleri Hannover istasyonundan Belzec, Minsk, Riga, Lodz, Theresienstadt ve Auschwitz’e aktı. 27 Ocak dünya çapında milyonlarca ıstırabın anıldığı gün. Ve Nasyonal Sosyalizmin her kurbanının anıldığı gün. Kurbanların hiçbiri unutulmamalı“

Hamburg Yahudi Cemaati Başkanı Philipp Stricharz: “Bu gün bize Nazi diktatörlüğünün tüm suçlarını ve faillerin toplumun ortasından geldiğini ve faillerin burada Hamburg’da olduğunu hatırlatıyor. Anayasamızı her gün yeniden savunmak ve anti-Semitizme, ırkçılığa ve her türlü insanlık düşmanlığına karşı net bir duruş sergilemek tüm demokratların toplumsal görevidir. Yahudi olmayan çoğunluk bu ülkedeki toplulukları yalnız bırakmamalıdır. Yeni bir Yahudi geleceği ihtimali bana uzun zamandır olduğundan daha fazla umut veriyor “

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Foto: Behörde für Wissenschaft, Forschung, Gleichstellung und Bezirke

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular