-1.8 C
Hamburg
Dienstag, März 2, 2021
Start Kultur Bildung Hamburg'da ilkokullarda çocuk sayısı oranı yüzde 20 düştü

Hamburg’da ilkokullarda çocuk sayısı oranı yüzde 20 düştü

ALMANYALILAR – Hamburg ilkokullarında öğrenci sayısının son hafta yüzde 20 civarında azaldığı Hamburg eğitim senatörlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasıyla duyuruldu. Hamburg Eğitim Senatör Ties Rabe, ebeveynlere ve okullara güven içinde işbirliği ile ortak çalıştıkları için teşekkür etti ve memnunluğunu dile getirdi.

Üç hafta sonra ilk defa, ilkokullarda derslerdeki öğrenci sayısı artmadı, ancak orta derecede azaldı. Bu hafta, tüm ilkokul öğrencilerinin yüzde 22,5’i, geçen haftaya göre yaklaşık yüzde on oranında daha az miktarda yüz yüze dersler için aileleri tarafından okula kaydoldu. Kısa süreli hastalıklar gibi olağan olaylar nedeniyle bu hafta fiili katılım yüzde 20 civarında olacak.
Geçen hafta 11 okuldaki çocukların yüzde 40’ından fazlası yüz yüze derslere kaydolurken, bu hafta bu yüksek seviyeye ulaşan sadece dört okul var. Toplamda, Hamburg’da bulunan 204 ilkokuldan sadece 41’nin okula devam oranları yüzde 30 ve üzerinde çok yüksek. Korona virüsten dolayı yüz yüze ve uzaktan eğitim arasında doğru dengenin sağlanmasına veliler ve okul yönetimlerinin büyük katkısı olduğunun altını çizen Senatör Rabe teşekkür etti.

Eğitim Senatörü Ties Rabe: „Korona salgınının ebeveynleri etkilediğini biliyorum. Özellikle ilkokul çocuklarının sayısı ancak özellikle İngiltere’den gelen virüs mutasyonunun hesaplanamaz tehlikeleri nedeniyle, mümkün olduğunca çok çocuğun evde eğitim görmesi ve okula gitmemesi önemlidir. Burada, ebeveynlerle işbirliğine devam ediyoruz. Sadece sözde sistemsel olarak ilgili mesleklerden ebeveynleri kabul etmeyi amaçlayan çok az teklif düşünüyoruz. Bu aynı zamanda birçok ailenin, özellikle de bekar ebeveynlerin ihtiyaçlarını ciddiye almakla ilgilidir. Bu nedenle, her birey ve her çocuk için iyi çözümler sağlıyoruz“ dedi.

Diğer tüm okul türlerinde, katılımcı sayısı zaten çok orta düzeydedir. Tüm öğrencilerin sadece yüzde ikisi dil bilgisi okullarında yüz yüze dersleri, yüzde yedisi ilçe okullarında ve sadece yüzde biri meslek okullarında. İlkokullarda öğleden sonra bakımına katılım da makul, tüm çocukların yaklaşık yüzde 17’si bu teklifi kullanıyor ve öğleden sonra okula gidiyor.
Okul yetkilileri, ilkokulların okul yöneticilerinden, yüz yüze derslere kayıt oranları özellikle yüksekse aktif olarak kendi ebeveynlerine yaklaşmalarını ve çocukların genellikle evde kalmaları ve gönderilmemeleri gerektiğini açıkça belirtmelerini istedi. Enfeksiyon riski nedeniyle okula yüz yüze kurslara katılım yalnızca başka bir alternatif yoksa veya evde uygun bir öğrenme ortamı yoksa izin veriliyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Foto: Behörde für Schule und Berufsbildung

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular