5.5 C
Hamburg
Donnerstag, März 4, 2021
Start Lifestyle Gesellschaft Cinsel suç mağdurları tanıklık ettiklerinde daha iyi korunmalıdır

Cinsel suç mağdurları tanıklık ettiklerinde daha iyi korunmalıdır

ALMANYALILAR – Hamburg senatosu örnek bir girişim başlatarak ceza davalarında cinsel suç mağdurların, tanıklık ettiklerinde daha iyi korunmaları amacıyla, gelecekte sadece yargıçların soru sormalarını ve buna uygun bir taslakla Federal Konsey girişimi başlattı.

Hamburg, Federal Konsey aracılığıyla, şiddetli cinsel şiddet mağdurlarının tanıkların sorgulanmasından daha iyi korunmasını sağlamak istiyor. Hür iradeye karşı cinsel bir suçun mağdurları için mahkemede tanık olarak sorgulanmak büyük bir psikolojik yük olabilir. Yargılamalara dahil olan çok sayıda kişi tarafından sorgulanırlarsa, bazıları ilgisiz sorularla, en samimi konular hakkında ikinci kez mağdur olma tehdidinde bulunuyorlar.

Federal Konsey inisiyatifiyle Hamburg, gelecekte ciddi cinsel suçların kurbanlarının yalnızca yargıçlar tarafından sorgulanmasını sağlamak istiyor. Bu düzenleme halihazırda reşit olmayan tanıklar için geçerli ve bu nedenle ciddi cinsel suçların yetişkin mağdurlarını kapsayacak şekilde genişletilecek. Şiddetli cinsel şiddetin yetişkin mağdurlarının, daha önce video ve ses olarak kaydedilmiş adli sorgulamalar yoluyla, mümkün olduğunca bir ana duruşmada stresli ve tekrarlanan sorgulamalardan kaçınmaları kanunla düzenlenmiştir.

Konu ile ilgili Hamburg Adalet Senatörü Anna Gallina, „Cinsel suçlar, bir kişinin mahrem bölgesindeki en ciddi tecavüzlerdir. Mahkemede, etkilenenler birkaç kişi tarafından sorgulanırsa ve bazı durumlarda ilgisiz sorulara veya korkutucu bir üsluba maruz kalırlarsa tekrar mağdur olma tehdidinde bulunurlar. En ciddi cinsel suçların yetişkin kurbanları da özellikle korunmaya değer. Bu nedenle, zaten küçükler için geçerli olanı genişletmek istiyoruz. Bu aynı zamanda mağdurların açıklama yapma ve rapor verme istekliliğine daha fazla katkıda bulunabilir“ ifadesinde bulundu.
Hambur Sosyal Senatör Dr. Melanie Leonhard ise, „Yalnızca yargıç tarafından amaçlanan sorgulama, hassas bir sorgulamayı garanti altına almak ve gereksiz sorgulamalardan ve nihayetinde genellikle ağır travma geçiren mağdurların yeniden travmatize edilmesinden kaçınmaktır. Hamburg’un kapsamlı mağdur koruma anlayışına karşılık gelir ve İstanbul Sözleşmesi’nin Hamburg’da uygulanmasının ışığında yer alır “ açıklamasında bulundu.

Hamburg’daki yardım kuruluşu Weise Ring’in eyalet başkanı Hans-Jürgen Kamp konuya ilişkin şunları söylüyor: „Biz taslağı memnuniyetle karşılıyor. Bu düzenleme on yıllardır reşit olmayan tanıklar için kendini kanıtlamıştır. Bu, Weise Ring çalışanlarının güvenilir bir deneyimine karşılık gelmektedir. En ciddi cinsel suçların mağdurları, özellikle kişiliği ihlal eden uygunsuz sorular, soruların sürekli tekrarlanması veya doğrudan soru sorma hakkına sahip savunma avukatlarının saldırgan tavırları nedeniyle sık sık korkutulmaktadırlar. Şimdiye kadar, mahkeme yargıcına yalnızca izin verilmiştir. İlgili revizyon riski nedeniyle nadiren ortaya çıkan açıkça kabul edilemez soruları reddedin. Önerilenin, dolaylı olarak yönetmelik olması, ciddi cinsel suçların mağdurları adına raporlama ve kanıt sunma konusunda daha yüksek bir istekliliğe yol açması beklenebilir“

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Foto: Behörde für Justiz und Verbraucherschutz / colourbox.de

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular