-1.8 C
Hamburg
Dienstag, März 2, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Hamburg, sosyal yardım alanlara tıbbi maskeler için ödeme yapıyor

Hamburg, sosyal yardım alanlara tıbbi maskeler için ödeme yapıyor

ALMANYALILAR – Hamburg Sosyal Senatörlüğü basın sözcüsü Martin Helfrich, yaptığı yazılı basın açıklaması ile Hamburg’da koronavirüs kurallarına göre cuma gününden beri perakende ve toplu taşıma araçlarında ağız ve burnu kapatacak şekilde tıbbi maske takmanın zorunlu hale geldiğini kaydetti.

Basın açıklamasında, gerekli maskeyi satın alma ile ilgili ek masraflar çıkacağından dolayı, SGB II, SGB XII veya AsylbLG uyarınca geçinen, sosyal yardım alan 18 yaşın üzerindeki kişilere ücret ödeneceği duyuruldu. Hamburg senatosu tarafından taşıma zorunluluğu tıbbi yüz maskeleri satın almak için ayda 10,00 Euro tutarında bir hibe verilecek.
Hibe, Şubat 2021’de Şubat ve Mart ayları için 20,00 Euro tutarında tek seferlik bir ödeme olarak verilecek. Gelen talep üzerine konu senatoya taşınıp görüşüleceği kaydedildi. Sosyal Senatör Dr. Melanie Leonhard konu ile ilgili, “Alışveriş yaparken ve toplu taşıma araçlarında satın alınan bir tıbbi maske takılmalıdır, kendi kendinize dikmiş olduğunuz kumaş maskeler artık yeterli değildir. Dar gelirliler zorlanmamalıdır. Zorunluluk zaten geçerli olduğundan, elbette hızlı bir çözüm bulunmalıdır. Bu nedenle Hamburg, hizmet alanlara maskeleri kendilerinin temin edebilmeleri için ayda 10 Euro hibe ödüyor“ açıklamasını yaptı.

Finans Senatörü Dr. Andreas Dressel ise, “Halihazırda az gelirliler diğerlerine göre daha az parası olan insanlar, tıbbi bir maske alamadıkları için perakendecilerden veya toplu taşıma araçlarından geri çevrilmek konusunda endişelenmek zorunda olamazlar. Hızlı davranmalı ve burada destek sağlamalıyız. Bunun için şu anda elimizdeki korona fonlarından 3,7 milyon Euro’dan fazla para alıyoruz, yardım alanlar önümüzdeki iki ay boyunca kendilerini tıbbi maskelerle donatabilsin. Yılın geri kalanında federal hükümetin destek için bir çerçeve oluşturması iyi olur. Federal Bakan Heil, bu amaçla, federal hükümetin bir bütün olarak izlemesi gereken uygun bir hamle yaptı“ ifadesinde bulundu.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular