2.8 C
Hamburg
Montag, März 8, 2021
Start News An­kün­di­gung Korona salgını yüzünden 500 Airbus çalışanı karantinada

Korona salgını yüzünden 500 Airbus çalışanı karantinada

ALMANYALILAR -Hamburg Finkenwerder’de bulunan uçak üreticisi Airbus’ta korona salgını patlaması meydana geldi ve yaklaşık 500 çalışan için karantinaya girmeleri emri verildi. İlk belirlemeye göre 21 çalışanan koronavirüsü testinin pozitif çıktığı ve testlerin devam ettiği açıklandı.

Salgına oldukça bulaşıcı virüs mutasyonlarından birinin dahil olabileceğine dair bir şüphe olduğunu belirten sağlık yetkilileri, bunu henüz doğrulayamadı. Koronavirüs test çalışmaların devam ettiği sosyal senatörlüğün basın sözcüsü Martin Helfrich tarafından açıklandı.

Pozitif vakaların artık genom dizilimi ile incelenmekte olduğunu, ancak sonucun alınması yedi gün kadar sürebileceğini, ilk sonuçlar en erken hafta ortasında alınabileceğine işaret ettiler. Airbus Hamburg üretim alanında birkaç korona enfeksiyonunun meydana geldiğini doğrulayan yetkili bir sözcü, „Acil seri testler ve karantina gibi ilgili önlemler, yetkililerle işbirliği içinde, bu amaç için sağlanan süreçlere uygun olarak derhal başlatıldı. Çalışmalar şu an tam hız devam ediyor“ dedi.

12.000’den fazla çalışanıyla Airbus, Hamburg’un en büyük endüstriyel işvereni konumunda. Korona salgınının üretimi etkileyip etkilemeyeceği şu anda hala analiz edilmekte. Uçak üreticisi korona salgınında sıkıntılı dönem geçiriyor. Airbus, dünya çapında 130.000’den fazla çalışanından 15.000’inin işten çıkarıldığını duyurdu. Almanya’da etkilenen 5100 çalışandan 3200’ü kuzeyde. Hamburg’da ise 2325 çalışanın etkileneceği söz konusu. Ayrıca mart ayına kadar işçi çıkarılmayacağı sonrasında değerlendirileceği ifade edildi.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular