3.7 C
Hamburg
Samstag, Februar 27, 2021
Start Lifestyle Gesellschaft Estetik ne zaman ihtiyaç ne zaman psikolojik hastalık?

Estetik ne zaman ihtiyaç ne zaman psikolojik hastalık?

Hamburglu Psikolog Tülay Durlanık ile söyleşi

ALMANYALILAR – Tüm dünyada estetik operasyon ve estetik müdahalelere olan ilgi her geçen gün artıyor. Eskiden daha çok, önemli bozuklukları ve eksiklikleri gidermek için yapılan estetik ameliyatlar günümüzde artık ağırlıkla görüntüsünü değiştirmek ya da başkalarına benzemek için yapılıyor. Estetik yaptırmak isteyen kişiler bu ameliyatları kendileri için ‘zaruri’ görseler de uzmanlar her zaman hasta ile aynı fikirde olmayabiliyor. Psikolojik durumları iyi olmayan ve bu rahatsızlığı, görünümünü değiştirerek düzeltmeye çalışanların sayısı oldukça fazla. Kişinin gerçekten estetik ameliyata ihtiyacı olup olmadığına uzman doktorların görüşleriyle karar verilmesi gerektiğini söyleyen Hamburglu Psikolog Tülay Durlanık, “Güzel olmak ve güzel kalmayı istemek herkesin hakkı, ama kendinizden intikam alırcasına değil. Estetik operasyona gerçekten ihtiyacınız olsa bile, eğer psikolojik durumunuz normal değilse, sonuç her zaman memnun edici olmayabiliyor. Bu tür kararları, sağlıklı ruh haliyle ve uzmanların görüşlerini dikkate alarak almanızda fayda var” diyor. Psikolog Durlanık, ALMANYALILAR okurları için konuyla ilgili sorularımızı cevapladı:


Almanyalılar: İnsanlar neden estetik ameliyat ve müdahalelere ihtiyaç duyuyorlar?

Tülay Durlanık: Estetik müdahaleler, ameliyatlar, sürekli diyette olmak gibi; dış görünüşle ilgili bir şeyleri değiştirme ihtiyacı son yılların adeta bir akımı haline geldi. Optimum sonucu hedeflemek, yani olabileceğinin en iyi şeklinde ulaşmak, en ideal ve en mükemmel vücut ölçülerine, en güzel yüze sahip olma isteği, bazı insanların en büyük amacı haline gelmiş durumda. Hatta insanların resimlerini kusursuz hale getiren fotoşop teknikleri de bu bağlamda büyük rağbet görüyor. İnsanlar bu uygulamalarda saçlarını, kaşlarını, gözlerini, bedenlerini değiştiriyorlar. Bir estetik ameliyata karar vermeden önce, kişinin neden estetik ameliyata ihtiyaç duyduğunun doğru tespit edilmesi çok önemli. Zira kişinin ruh hali sağlıklı değilse, yapılan ameliyat başarılı da olsa büyük ihtimal mutlu olunmayacaktır. Ama maalesef psikolojik bunalımdan ötürü estetik ameliyata yönlenenlerin sayısı az değil. Hayatından memnun değil, burnunu ya da görünümünü değiştirirse mutlu olacağını sanıyor. Halbuki öyle bir şey yok. O mutsuzluğun sebebi yok edilmedikçe mutsuzluk da devam eder. Aldatılan kadınlar da estetiğe yönelebiliyor. Hayatında ters giden bir şeylerin dış görünüşle alakalı olduğunu zanneden ve bunun çözümünü dış görünüşü değiştirerek aşabileceğini sananlar var. Çirkin oldukları için aldatıldıklarını sanıyorlar ve maalesef bu tez, sosyal medyada da destek görüyor. Mesele, “10 kilo verdi, ayrıldığı sevgilisi pişman oldu” tarzı paylaşımlar bu tarz görüşleri destekliyor.

Yani ilişkilerde sizce dış görünüş önemli değil mi?

Bir ilişkide dış görünüş bir rol oynamakla birlikte ana rolü oynamıyor. Özellikle tanışma sürecinde dış görünüş önemli olabilir ama sonrasında insanlar kusursuz bir dış görünüş yerine birlikte gülebileceği, bir şeyler paylaşabileceği insanı arıyor. Burnunuz kusursuz ama karşınızdaki insanla paylaşabileceğiniz bir şey yoksa o ilişkinin zaten bir anlamı yok. Tatmin edici bir beraberlik olmaz.

İnsanların ideali, mükemmeli aradığını söylediniz. ‘İdeal ya da mükemmel’ nedir?

‘İdeal, insana uygun olan, gerçekçi hedefleri yansıtan bir durumdur. Mesela ‘ideal kilo’ kişinin çok düşük kiloya sahip olması gerektiği anlamına gelmiyor. Daha çok kişinin boyunu, yaşını, beden şeklini ve hatta genetiğini göz önüne alarak belirlenen durumdur ideal. ‘Mükemmel’ ise idealden biraz daha farklı olarak, gerçekçi hedeflerden uzak, kişilere ve yaşadıkları topluma göre değişen bir düşünce biçimi. Mükemmeli arayış gençlerin, yetişkinlerin mutsuzluğuna sebep olabiliyor. Zira mükemmellik en ünlü mankenlerde bile yok. Çünkü bizim mükemmel diye bildiğimiz veya bize mükemmel diye sunulan, aslında gerçeklerle örtüşmüyor ve pek çok kişi ulaşamayacağı şeylerin peşinde koşuyor. Hamile kalan bir kadının vücudunun değişime uğraması ya da yıllarla birlikte yaşlanmak, deforme olmak kaçınılmaz. Ama bunlar hayatımızın bir parçası ve biz bu gerçeği kabul etmediğimiz müddetçe mutsuzluğumuz devam eder.

Estetik ameliyatlar bağımlılık yapabilir mi?

Estetik ameliyatın ne için yapıldığı ve kişilerin ruh sağlıklarıyla bağlantılı bir durum bu. Örneğin kendisini mutsuz hissettiği için burun ameliyatı yaptıran bir kişi, ameliyattan sonra da mutsuzluğunun devam ettiğini görünce burun ameliyatının iyi olmadığını sanıyor. ‘Burnum iyi olsaydı benim düzelmem gerekirdi’ diye düşünüyor. Yani burada bir sorun var. Bu düşünce biçimiyle estetik yaptıranlar zaten bir estetikle kalmıyorlar. Sürekli bir arayış içinde oldukları için devam ediyorlar ve yaptırdıkları genelde yeterli gelmiyor, tatmin olmak istedikleri noktaya bir türlü varamıyorlar. Bu noktada bağımlılıktan bahsedebiliriz. Yani estetik ameliyatlar, psikolojisi sağlıklı olmayan insanlarda bir nevi bağımlılık oluşturabiliyor.

Toplumda estetik ameliyatlara bakış açısı sizce nasıl?

Estetik yaptıranlara bakış açısı, içinde bulunduğunuz topluma göre değişiyor. Bazı gruplarda ve çevrelerde bu çok normal karşılanıyor, hatta onaylanıyor, destek görüyor. Arkadaşlar birbirleri arasında ‘şunu yaptırdım, şuna gidiyorum’ gibi bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Ama kınayan bir kesim de var. ‘Ne kadar güzel kadındı, kendini ne hale getirmiş, eski hali daha güzeldi’ gibi yorumlarla tepki gösterenler de var.

Ne zaman sağlıklı bir estetik ameliyat kararından bahsedebiliriz?

Bazı durumlarda estetik gerçekten gerekli olabiliyor. Mesela diyet yaptınız, 30-40 kilo vermişseniz ve çok fazla cilt sarkması olmuşsa. Bundan dolayı günlük hayatınız ve psikolojiniz etkileniyorsa, sarkan deriden ötürü sağlık sorunları yaşıyorsanız tabii ki estetik olmak gerekir. Veya çok küçük ya da hiç göğsü olmayan kadınlar var. Onlarda da psikolojik olarak bunun telafi edilmesi gerekebilir kişiye göre. Çok büyük göğsü olup sırt, bel ağırsı yapıyorsa, uzman görüşüyle estetik ameliyat kararı verilebilir. Burnu aşırı kötü formda olanlarda da kişiyi gerçekten rahatsız ediyorsa yapılmalı. Biz psikologlar bu gibi durumlarda rapor yazarak bu ameliyatın gerekliliğini sağlık kasalarına belirtiyoruz. Sigortalar da genelde kabul ediyor ve bu tür ameliyatlara izin veriyorlar, masrafı üstleniyorlar.

Çocuğum estetik olmak istiyor. Nasıl davranmalıyım?

Çocuklarla çalışmadığım için fazla tecrübem yok ama aslında hepimizin çocuklarımıza öğretmek istediğimiz şey, dış koşullara bağlı olmadan, bağımsız şekilde kendilerine güvenleri olması. Bu boy, kilo veya görüntü olabilir. Diyelim boyu kısa veya çok uzun, saçının rengi, kilosu genel ortalamanın dışında olabilir. Buna rağmen çocuğumuzu kendine güveni yeterli olarak yetiştirmeliyiz. Ama aşırı uç durumlarda örneğin kepçe kulak, tavşan dudak gibi, vakaya göre karar verilebilir.

Teşekkür ediyoruz

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular