1 C
Hamburg
Dienstag, März 9, 2021
Start Lifestyle Frauen Hamburg'da trende ırkçı saldırıya maruz kaldı

Hamburg’da trende ırkçı saldırıya maruz kaldı

ALMANYALILAR – Almanya’da her geçen gün ırkçı saldırılar artarken, Hamburg’da 38 yaşındaki Sosyal Danışman Sevgi Meryem Ünver trende giderken bir Alman kadının ırkçı sözlerine maruz kaldı.Hamburg doğumlu olan Sevgi Meryem Ünver kendi memleketinde şiddet dolu ırkçı sözlere maruz kalmanın üzüntüsünü yaşadığını ve bazı insanların hala din, ırk, dil ayrımcılığı gütmesini anlayamadığını söyledi. Ünver, Hamburg doğumlu olup burada yaşadığı için burasını memleketi olarak gördüğünü, kökeni farklı olsa da buralı olduğunu kaydetti.

Sevgi Meryem Ünver başına gelenleri şöyle anlattı: „Dün akşam saat 22.00 sıraları Altona istasyonunda trene (S-Bahn) bindim ve Merkez’e (Hauptbahnhof) kadar geldim. Hauptbahnhof’ta 50 – 60 yaşları arasında kısa sarı saçlı bir Alman kadın bindi. Kadın benim yanıma geldi, önce başörtümle ilgili ileriye geriye konuşmaya başladı. Aldırış etmedim ve hiç oralı olmadım“

Kadının ayrımcılık ve ırkçılık sözlerini saymaya devam etmesi üzerine harekete geçtiğini belirten Ünver, „Burası Hristiyan ülkesi siz İslamcılar ve Müslümanlar geldiğiniz ülkeye dönün, gibi sözler sarfetmeye devam ederken, çantamı aldım yerimden kalktım ve herkese hitaben konuştum. ‚Çok afedersiniz ama ben burada ayrımcılığa uğruyorum. Bu sözleri dinleyiniz ve bana lütfen şahitlik ediniz‘ diye yüksek sesle konuştum“ dedi.

Böyle durumlarda pes etmemek gerektiğinin altını çizen Ünver, „Benim konuşmamın üzerine hemen biri erkek iki kadın benim yerime ırkçılık yapan kadına ‚ağzınızı kapatın,konuşmanızı kesiniz‘ diyerek kadının konuşmasını kestiler, hatta bana iyi olup olmadığımı sordular. Bu her yerde maalesef yaşanıyor ama iyilerin çok olduğu yerde kötüler kaybetmek zorunda. Üç iyi bir kötü kişi ile karşılaştım, Hammerbrook’ta indim arkamdan gelen üç kişiden biri tekrar yardımcı olup olamayacağını sordu bana“ ifadesinde bulundu.

2021 yılında hala ırkçılık, ayrımcılık yaşanmasının çok üzücü olduğunu dile getiren Sevgi Meryem Ünver, „Başörtülüyüm ve Müslüman’ım diye nasıl böyle bir ırkçılık olur anlayamadım. Burası benim ülkem, burada doğdum, burada okudum, burada çalışıyorum. Bazı insanların zihniyetini anlamak çok zor. Ben mültecilerle, kiliselerle, partilerle, siyasetçilerle, evsizlerle yıllardır çalışıyorum ama insanlara insan olarak görmeyenler ne yazık ki hala var. Böyle bir durumda mutlaka yüksek sesle konuşsunlar ve iyi insanlar yardımlarını esirgemeyeceklerdir. Sosyal medyadan sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Polise de gidip eşgali bilinmeyen kişi hakkında ‚ırkçılık‘ yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağım“ dedi.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular