2.8 C
Hamburg
Dienstag, März 9, 2021
Start Home Süleyman Deveci: Tespih

Süleyman Deveci: Tespih

Tespih çekmek malum maçoluğun simgesi zannedilir. Ben bunun Osmanlıdan kalma bir ön yargı olduğuna inanıyorum. O dönemin kabadayılarının olmazsa olmaz donanımı gibi bir şey. Dindar insanın ise sabır taşıdır. Onların çektikleri taşların kaç adet olduğunu, ne ve kim olduklarını, hangi duaları sıklıkça eklediklerini bilenler bilirler. Onsuz konsantre olamayanların varlığı bilinir. Film izlerken, bir yerlere bakılırken vazgeçilmezlerden biridir. Çok yazmaktan değil de, çok tespih çekmekten insanların ellerinde iltihaplar dahi çıkar, tarak kasları sancır, merhemsiz terapisiz yapmayanları bilirim. O halde tespih çekmek nihayetinde acı verir. Nice romana, kahramanına, doğuşuna eşlik etmişlerdir. Yegane dost, sürekli eşlik eden bir yoldaş. Vazgeçilmezliğine ayrıca değinmeli.

Rengarenktirler , küçük taşlı, orta veya iri taşlılar boy boydur. Çok ucuzu da vardır, her cebe yatkın bir veya birkaçını bulmak mümkün. Sınıf bilincinden habersiz olsa da farkının farkındadır. Yazı yazmaya başlarken masamızda olması gerekir örneğin. Gözlük, kalem, defter vb. gibi ritüellerimizin en önemli parçalarındandır. Gerçi yatakta yazan yazarlar ona üvey akraba muamelesi yapıyor olabilirler. O kanepede, bu masada, neredeyse orada masum ve yetim bakışlarıyla ilgi ve dokunacak, kendisini çekecek bir el bekliyor olabilir. Çek beni, al beni, oyna benimle diyen bakışlardır bunlar. Tiryakileri sessiz bakışların ne anlama geldiğini çok iyi bilirler.

Tespih bir alışkanlık, bazılarında tutkudan beter bir tiryakilik, o biçim bir bağımlılık. Terapi gerektirmeyen zararsızgillerden olduğunun altı çizilmeli bu arada. Onsuz evden çıkamayanlar var. sinemaya gidemeyenler, normal bir filmi başından sonuna kadar izleyemeyenler. Derin düşüncelere dalmanız gerekiyorsa eğer özellikle erkekler için bu kural geçerli, onsuz olmaz, yapamazlar. Yetişkinlere sorulsa gençlik yıllarından kalma bir alışkanlık der. Gençlere sorulsa büyüklerimizden öğrendik derler. Tespihsiz düşünemeyenlerin de var olduğunu unutmamalı. Sıradan bir Alman için tespih ne anlam ifade edebilir? Sanıyorum hiçbir şey. En kabası sizi Budistlerle kıyaslayarak dini bir alet der çıkar şuraya. Peki bizim gibi yazar çizer takımı için ne ifade der? Kaç yazar ve düşünür buna kafa yoruyordur?

Zaman değiştikçe alışkanlıklarımızın da değiştiği bir gerçek. Oturup kalkmaktan yatıp uyumaya., kahvaltıdan banyoya, yemek yapmaktan dinlenmeye. Elli yıl öncesinin modasına bakın, sinema filmlerine, en çok okunan romanlarına, gidilen tiyatrolarına bir de bugüne bakın. İnternet devrimi dünyayı küçülttü. Bilgi elimizin altında her an ulaşabileceğimiz dev bir hazine oldu. Ama bu modern insanı daha da aptallaştırıp cahiller ordusu yaratmaktan başka bir işe yaramadı. Bu nesillerin torunlarının daha da moron olacakları bugünden belli. Ama tespih çekmek de devredilecek, devralınacak bir alışkanlık olarak kalacaktır. Tespih çekmek zira demirbaş alışkanlıklardan biri. İnsan ondan nasıl vazgeçer? Mümkün mü bu?

Sevenlerimden dostlarımdan memlekete giden laf olsun diye sorar. Bir isteğin var mı, diye. Nedense hep tespih ısmarlarım. Zira kitap getirmeye ya korkarlar, ya zamansızlıktan bir kitapçı bulamadıklarını iddia ederler. Şükür internet var, böyle bir sorunum kalmadı. Yine de kolektif bir unutma sergiler, her defasında valla senin tespihi unuttum derler. Ben alıştım onlar bıkmadı laf olsun diye sormaktan. Zamanla koptu tespihlerim, ipleri o kadar çok çekilmeye dayanamayıp intihar ettiler. Nasıl olduysa Hamburg’da tespih ip satan bir garip züccaciyeci bulmuştum. Tezgahtar astronomik bir rakam istemiş yine de satın almıştım. Bana uzaylıymışım muamelesi yaptığını unutmadım. Yirmi yıldan fazladır rafta olduğunu, benim ipleri soran ilk müşteri olduğumu söyledi.

Konfor, huzur, gevşeme, anın tadı, sabır, duygularına hakim olma, hiddete izin vermeme, ince eleyip sık dokuma, hayatı fazla ciddiye almamanın ifadeleridir tespih. Sıradan onlarca alışkanlığımızdan biri. Dost olaya yetmeyen, onsuz yapılamayan bir yaren.

Süleyman Deveci / 23.01.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular