-1.8 C
Hamburg
Dienstag, März 2, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Pandemi süresi 14 Şubat'a kadar uzatıldı

Pandemi süresi 14 Şubat’a kadar uzatıldı

ALMANYALILAR – Hamburg senatosu tarafından yapılan yazılı basın açıkmasıyla pandemi sürecinin 14 Şubat tarihine kadar sert kurallarla birlikte uzatıldığı açıklandı. Yeni enfeksiyonlardaki düşüşe rağmen, Almanya’daki pandemi durumu kritik olmaya devam ediyor. Yeni virüs mutasyonları riski göz önüne alındığında, federal ve eyalet hükümetleri, kapalı kalmayı en az 14 Şubat’a kadar uzatmaya ve belirli alanlarda önlemleri sıkılaştırmaya karar verdi.

Senato bugün, Başbakanlık Konferansı kararlarını eksiksiz ve tutarlı bir şekilde uygulamaya onay verdi. Hamburg Korona Tutma Yönetmeliği, yetkililer arasındaki teknik koordinasyon ve gerekli yasal inceleme tamamlanır tamamlanmaz revize edilecek ve yayınlanacak. Vatandaşlardan artık kuralları öğrenmeleri ve buna göre hareket etmeleri isteniyor. Yönetmelik özellikle aşağıdaki temel hükümleri içermekte:
Otobüslerde ve trenlerde, alışveriş yaparken, kilise hizmetlerinde, devlet dairelerine giderken ve sağlık tedavileri sırasında tıbbi maskeler her zaman takılmalıdır. Bu, özellikle KN95 veya FFP2 standardına sahip maskeleri ve cerrahi maskeleri içermektedir. Gelecekte bahsedilen alanlarda artık basit günlük maskeler veya bez maskelere izin verilmeyecektir. Ağız ve burun kılıfı takma zorunluluğu olan diğer alanlarda, bu amaç için özel olarak yapılmış, yani ağız ve burun üzerine çekilecek giysiler veya kıyafetler artık yasaktır.

Yaşlı vatandaşların ve bakım tesislerinde, personel ve ziyaretçiler için zorunlu hızlı testler devam etmektedir. Çalışanlar, tesis sakinleriyle temasa geçtiklerinde FFP2 maskeleri takmalıdır. Kesinlikle gerekli olmayan tüm temastan kaçınılmalıdır. Özel toplantılar, kendi evinde yaşamayan bir ek kişi ile sınırlandırılmaya devam edilmelidir. Hane sayısı genel olarak sabit ve küçük tutulmalıdır. Temaslar bu nedenle mümkün olduğunca az sayıda hane ile sınırlandırılmalıdır.

Federal hükümet, iş dünyası için yeni düzenlemeler sağlayan bir kararname çıkarmıştır (SARS-CoV-2-Arbeitsschutzverordnung). Bunun merkezinde, işverenlerin çalışanlara, aksi yönde zorlayıcı operasyonel nedenler yoksa evden çalışma seçeneği sunma yükümlülüğü yatıyor. Firmalarda çalışanlar arasındaki mesafeler, kalıcı çalışma gruplarının oluşturulması ve tıbbi maske (cerrahi maske, KN95 veya FFP2 maskeleri) takılması konularında daha katı iş güvenliği düzenlemeleri geçerlidir. Karar ayrıca, yüz yüze çalışma gerçekleşmesi ve şartların gerektirmesi durumunda işverenlerin çalışanlarına tıbbi maskeler sağlamalarını da öngörüyor.

25 Ocak 2021’den itibaren Hamburg’da sınırlı düzenli bakım hizmeti uzatılmış acil bakım sunulacaktır. Bu, Hamburg eyaletinde gündüz bakım merkezlerinin, acil sosyo-eğitim ihtiyaçları olan çocuklar dışında genellikle kapalı olduğu anlamına geliyor ve bir nevi acil durumlarda çocuklara bakım sağlanır. Ebeveynleri genel çıkar hizmetleri için önemli olan veya önemli altyapıları veya güvenliği sağlamak için gerekli faaliyetleri yürüten, ailevi nedenlerle veya özel bireysel acil durumlar nedeniyle bakıma muhtaç olanlar ve ebeveynlerle bekar ebeveynlerdir. Yani çocuğa anne veya baba yalnız bakıyor ise acil durumlarda bakım sağlanmaktadır. Sosyal yardım otoritesi kısa süre içinde ayrı ayrıntılar sunacaktır.
Hamburg okullarında uzaktan dersler 14 Şubat’a kadar verilmeye devam edecek. Bu, öğrencilerin genellikle evde çalıştıkları anlamına gelir. Tüm velilere çocuklarını okula göndermemeleri açıkça rica ediliyor. Yalnızca çocukları için başka bir bakım şekli olmayan ebeveynler, çocuklarını, pedagojik rehberlik altında yeterince bakıldıkları okula göndermeye devam etme seçeneğine sahip. Şu anda yüksek okullaşma oranlarına sahip okullar aktif olarak ebeveynlerine yaklaşmakta ve yüksek kayıt oranlarını düşürmek için çalışmakta.

Tüm toplantılar için bir maske gereksinimi geçerlidir. Açık havada toplantılar genellikle sadece 100 kişiye kadar mümkündür, „asansörlere“ genellikle izin verilmez. Daha fazla kişiyle bir araya gelme izni, sorumlu makamlar tarafından enfeksiyona karşı koruma dikkate alınarak bireysel durumlarda verilmekte.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular