4.6 C
Hamburg
Sonntag, Februar 28, 2021
Start News Autoren Süleyman Deveci: Boş zamanı değerlendirmek

Süleyman Deveci: Boş zamanı değerlendirmek

Sıkça denir ya hani, canım sıkılıyor, ne yapmalı, gezmeye mi çıkmalı, televizyon mu izlemeli, sosyal medyada mı takılmalı, gibi sorular sorulup buna uygun davranılır. İnsanın değişken ruh hali, bir türlü doymak bilmez egosu, kolay kontrol edilemeyen nefsi onu bu konuda da oradan oraya savurur. Yeri gelip kafasını kaşımaya zamanı olmayan insan, an gelir ne yapacağını bilememenin cömertliğiyle sap gibi ortada kalır. Öğrenmemiştir bir türlü, kimseler ona boş zamanını nasıl değerlendirebileceğine dair perspektif sunmamıştır, konuşulmuşsa da anlaşılmamış, nedense bir türlü içselleştirilememiştir. Boş zaman derken bile kendisini boşlukta hisseder.

Boş zamanımda kitap okuyorum diyenlere kızanların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Zira bilindiği üzere okumak artık boş zaman uğraşısı olmaktan çıkmış vaziyette, tamamıyla tarz olmuş durumda. Bir hayat tarzı, yaşayış tarzı. Boş zamanımda yazıyorum diyen zaten aptaldır. Zira yazı boş zaman uğraşısı değil disiplin, yoğunlaşma, konsantrasyon, ciddi bedeller gerektiren bir uğraşıdır. Şimdilerde küresel salgın var. Eve kapanan millet hırsını en yakınındakinden çıkartıyor. Sokakta bağırandan, komşularına, aile üyelerine bağıran, kavga eden, şiddet uygulayanların sayısı hızla artıyor. Bilememenin yanına bir de yasal kapanma zorunluluğu da eklenince hayat cehennem.

Spor yapanlar galiba en dengelisi gibi duruyor. Ama sorun vücudun buna alışması. Düzenli ve devamlı yapılmadıkça yapılan sporun bedene, bünyeye zararı olduğunu uzmanları söylüyor. Spor salonları da kapandı. Takımlar, ekipler, biraraya gelinen hemen her türlü ortam sihirli bir elin dokunmasıyla hayata ara verdiler. Geriye bireysel, evde, dışarıda tek başına uygulanabilecekler kaldı. Dışarıda virüs kol gezerken cesaret ister yürüyüş, spor bir yana. En iyisi mi hobileri olmalı insanın, pul veya para koleksiyonu gibi meşgûlatı. Rahatlatan, onu içinde bulunduğu ortamdan uzaklaştıran uğraşılar, meşgaleler. Bu konuda internet cennet. Yeter ki koleksiyoncu ol. Her meretin en nadir bulunanından en uzmanına kadar denk gelebilir, arayıp bulabilirsin.

Modern insanın boş zaman diye büyük bir derdi var. Çok az olduğu için, bazen de hiç sahip olmadığı için birden karşılaştığında ne yapacağını bilemez bir durumda dikilip kaldığı bir gerçek. Günlük hayat öyle bir programlanma ile kendisini dayatıyor ki, o ritmin dışına çıkıldığında kendimizi akvaryumdan çıkmış balık gibi hissediyoruz. Ha ne yapacaktım bugün, ne olacak, nasıl yapmalıyım gibi. İzlenen filmler, okunan kitaplar mutlaka bilinçaltında edindiği yer ve yansımayla kendisini geri gösterebiliyorlar. Ama yaşanılanların, şahit olunanların da benzer etkilerde bulundukları unutulmamalı. Kısıtlı günlük hayatın sunduğu olanakları sonuna kadar zorlamak, günü daha dayanılır, daha yaşanılır kılmak yine kendi elimizde, hünerimizde diyebiliriz.

Eskiden boş zaman mı vardı diyenler de olabilir. Kim olursa olsun, nerede olursa olsun vücut ve kafa yeri ve zamanı geldiğinde yorulduğunu hissettirir, artık dinlenmesi gerektiğini bağıra çağıra belli eder. Kim dayatırsa dayatsın insan mekanik bir robot değildir. Tamam geçinmek için üretmek, emeğini öyle veya böyle satmak zorundadır. Ama ne yapıp eder, o yine de bir yerlerden enerjiyi nasıl alabileceğini, ruhunu ve bedenini nasıl yenileyeceğini, güç toplayacağını bilir. Bunun bilincine önem verdiğinden, bu tarzı önemsediğinden değil, güdüleri, insan olmanın verdiği sıradan refleksleri sayesinde bunu anlayıp kavrar.

Boş zamanı değerlendirmek aslında yetenek işi. Kimi gün boyu kahvededir ama yine de zamansızlıktan yakınır, kimi kütüphaneden çıkmaz zaman yok der. İnternette bilgi, belge arar kimi, filmlerden başını kaldıramaz, her gün yeni insanlarla tanışır. Zaman en büyük düşman olarak insanın karşısına çıkmışken gariban ne yapacağını bilemez. Dinlenmek haram, yapılacak onca şey varken diyenler en fazla bocalayıp, yalpalayanlar olur. Kim nerede ne zaman ve niçin demişse demiş, boş zamanı değerlendirmek başlı başına bir sanattır. Mutlu mesut bunu sorunsuz gerçekleştirebilen de usta bir sanatçı.

Süleyman Deveci / 20.01.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular