7.1 C
Hamburg
Freitag, März 5, 2021
Start News An­kün­di­gung Almanya’ya sağlık elemanı gönderiyorlar!

Almanya’ya sağlık elemanı gönderiyorlar!

Uzman Psikolog ve Sosyal Danışman Nevriye Kayış ile söyleşi

ALMANYALILAR – Yaşlı ve hasta bakımı mesleği, nüfusu giderek yaşlanan dünyamızda her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Hasta bakıcılığı mesleği Almanya’da en çok aranan 10 meslek arasında yer alıyor ve bakım ve sağlık sektöründe kalifiye eleman açığı giderek artıyor. Bu alandaki kalifiye eleman açığını yurt dışından gelecek kalifiye elemanlarla kapatmak isteyen Almanya, Türkiye’den gelecek sağlık ve bakım elemanlarına da kucak açtı. Türkiye’de sağlık ve bakım sektöründe eğitimi olanlar, alacakları dil sertifikası sonunda Almanya’ya işçi olarak gelebiliyor. Bu kişilerin Almanya’ya gelebilmesi için ön koşul ve eğitimlerde destek veren, Almanya’daki kurum ve kuruluşlarla tüm bağlantıları sağlayan SABEV’in projesiyle ilgili proje müdürü, Uzman Psikolog Nevriye Kayış’la ALMANYALILAR okurları için sohbet ettik:

Almanyalılar: SABEV’in açılımı nedir? Kısaca kurumu tanıtır mısınız?

Uzman Psikolog Nevriye Kayış: Diakonie Baden’in partneri Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme ve Eğitim Vakfı (SABEV), 1995 yılında kurulmuş bir vakıf ve yıllarca değişiklik yapmış deneyimli bir sivil toplum örgütü. 2009 yılından bugüne kadar bünyemizde 16 binden fazla kişiye danışmanlık hizmeti sunduk. Bu hizmetleri bireysel danışmanlık ve/veya toplu seminerler şeklinde sunuyoruz. Sağlık ve diğer mesleklerde kalifiye olup da Almanya’da çalışmak isteyenlere danışmanlık sunuyor, onlara verdiğimiz dil eğitiminin ardından onları Almanya’da talep eden işyerlerine yerleştiriyoruz mesela.

Türkiye’den Almanya’ya göç etmek isteyenlere yönelik danışmanlık ve destek hizmeti veriyorsunuz. Bu alanı seçme sebebiniz nedir?

Türkiye’den Almanya’ya göç eden vatandaşların hangi zorluklarla karşılaştıklarını yakından biliyorum. Daha göç etmeden hazırlıklı olarak Almanya’ya giderlerse daha çabuk uyum sağlayacakları, daha başarılı şekilde topluma katılabileceklerine inandığım için böyle bir projede yer almak benim için çok önemli oldu. Özellikle genç kızlarımızın, gidecekleri ülkede kendi ayakları üzerinde durabilmeleri ve çocuklarına daha iyi bir eğitim verebilmeleri için öncelikle kendilerini geliştirmeleri çok önemli. Bunun için de bu tür danışmaların zaruri olduğuna inanıyorum. SABEV ve Diakonie Baden’in ortaklaşa yürüttükleri “Yeni Ülkem Almanya” projesi bu amaca hizmet etmek için 12 yıldır yürütülen bir proje.

Almanya’ya sağlık personeli gönderme amaçlı yeni bir projeniz var. Bu projeyi bize anlatır mısınız?

2016 yılından bu yana yürütülen ‘Yeni Ülken Almanya” projesinden doğan bir ihtiyaçtan dolayı bu sağlık elemanı projesi başlatıldı. SABEV ve Diakonie Baden’in ortaklaşa başlattığı bu projenin iki açıdan büyük önemi var. Bir yandan, Almanya’daki yaşama hazırlayarak evlilik yoluyla Almanya’ya gönderdiğimiz genç insanlar iş bulma sıkıntısı yaşıyorlar. Öte yandan da Almanya’da sağlık ve bakım sektöründe yoğun bir kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor. Biz Almanya’ya gönderdiğimiz genç insanlara ek eğitim vererek hem onların iş bulmalarına katkı sunmak, ama beraberinde Almanya’daki kalifiye eleman açığına destek sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca Almanya’ya sağlık eğitimi ve bu alanda çalışmak için gitmek isteyen gençlere B2 seviyesinde Almanca eğitimi veriyor, sonra da onları talep eden huzurevlerine yerleştirerek onları kısa yoldan iş sahibi yapıyoruz. Projeye ilgi oldukça büyük.

Bu konuda Türkiye’de çok başvuru oluyor mu? Mesela kimler başvuruyor?

2016 yılından bu yana Türkiye’de yılda yaklaşık 500-600 genç bu programa katılmak için başvuruyor. Mülakatlar ve elemeler yapılıyor ve B2 seviyesinde Almanca öğrenenler, Almanya’da 3 yıllık hasta bakım eğitimine katılmak üzere Almanya’ya gönderiliyor. Meslek eğitimi bittikten sonra da iş sahibi olarak orada kalabiliyorlar. Bu projeye, sağlık alanında eğitim almış gençler katılabiliyor.

Bu projeye katılabilmek için hangi şartlar gerekiyor?

Yukarıda söylediğim gibi öncelikle sağlık alanında eğitim almış olması şart. İkinci önemli koşul ise B2 seviyesinde Almanca bilmek. Bu iki koşulu yerine getiren herkes bu programa katılabilir. Almanya’da eğitim alınacağı için B2 seviyesinde Almanca bilmeyen vize alamıyor.

„Biz Almanya’ya gönderdiğimiz genç insanlara ek eğitim vererek hem onların iş bulmalarına katkı sunmak, ama beraberinde Almanya’daki kalifiye eleman açığına destek sunmaya çalışıyoruz.“

Sizce Almanya’nın sağlık ve bakım alanındaki kalifiye eleman ihtiyacı hangi boyutlarda?

Almanya’da sağlık ve bakım alanındaki kalifiye eleman eksiği ciddi boyutlarda. Ayrıca Almanya’da 5 milyona yakın Müslüman yaşıyor ve gelecekte bu insanlar da bakıma ihtiyaç duyacakları için hasta bakıcı ihtiyacı daha da artacak. Kültüre hassas bakımın giderek önem kazandığı Almanya’da bakıma muhtaç insanların dilini konuşan, kültürünü tanıyan eğitimli ve kalifiye gençlerin çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu durum, bakım alan insanları da mutlu edecektir.

Almanya’da çalışma ortaklarınız var mı?

SABEV ve Diakonie, iki sivil tolum örgütü, iki sosyal kurum oldukları için biz doğrudan huzurevleri ve sağlık kurumlarıyla sözleşmeler yapıyoruz. Yani şirketlerle herhangi bir bağlantımız yok.
Bugüne kadar Almanya’ya kaç sağlık elemanı gönderdiniz? Prosedürler nasıl? İşyerlerini kim buluyor?

Ücretleri kim ödüyor? Almanya’da oturum statüleri nasıl?

2016 yılında başlatmış olduğumuz projemiz kapsamında her yıl ortalama 40 ila 50 gencimize eğitim vererek Almanya’ya gönderiyoruz. Koşulları yerine getiren gençler bize başvuruyor ve görüşmelerin ardından Almanca eğitimi başlıyor. Her yıl Almanya’daki eğitim dönemi başlamadan önce vize işlemlerini tamamlıyoruz gençlerimizi gönderiyoruz. Onlar orada eğitime başlıyor ve 3 yıllık eğitim süresince 1150 ila 1250 avro arasında maaş alıyorlar. Eğitim sürecinde bulundukları şehirdeki yabancılar dairesinden öğrenci oturumu alıyorlar. Eğitim bittikten sonra ise staj yaptıkları kurumda eleman olarak işe devam edip çalışmak için oturum alıyorlar.

Bu proje kapsamında gönderdiğiniz gençlerden geri bildirim alıyor musunuz? Memnunlar mı?

Bugüne kadar giden öğrencilerimizden hep olumlu geri dönüşler aldık. Okul ve eğitim sürecinde Diakonie’deki arkadaşlar onlara gerekli desteği veriyorlar. Şimdilik hepsi de mutlu ve böyle devam etmesini de unut ediyoruz.

Teşekkür ediyoruz

Nevriye Kayış Kimdir?
İlkokul, ortaokul ve ticaret lisesi eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra 1980 yılında Bremen’e gelen Nevriye Kayış, Bremen Üniversitesi psikoloji bölümünü bitirdi. Ardından Kuzey Almanya Davranış Terapisi Derneği bünyesinde Davranışsal Psikoterapi eğitimi ve sertifikasını alan Kayış, 2008 yılına kadar Bremen’de çeşitli sosyal projelerde ve kurumlarda aile danışmanlığı, psikolog ve eğitimci eğitmenliği yaptı. 2008 yılında Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) tarafından başlatılan “Ön Uyum Projesi” programının hazırlanmasına katkı sundu. 2009 yılında SABEV-Diakonie Baden ortaklığıyla başlayan, Türkiye’den Almanya’ya göç etmek isteyenlere danışmanlık projesinde görev alan Kayış, o tarihten beri, farklı sebeplerle Türkiye’den Almanya’ya göç etmek isteyenlere danışmanlık hizmeti veriyor.
Almanya’ya sağlık elemanı olarak gelebilme konusunda daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
http://www.sabev.org.tr/meslek-egitimi-programi-projesi-almanyada-yasli-bakimi-egitimi

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular