2.8 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 27, 2021
Start Lifestyle Frauen Hamburg’dan Portreler: Yıldız Saçlı

Hamburg’dan Portreler: Yıldız Saçlı

ALMANYALILAR – Yıldız Saçlı Erzurumlu ama Hamburg’da doğup büyümüş. Hem hemşirelik okumuş hem de kırk yaşından sonra psikoloji eğitimini almış, sürekli kendisini geliştirmeye çalışan biri. İnsanlarla ilgili işlerle çalışmayı seven biri. Yani makineler veya robotumsu uğraşılardan çok insanlarla doğrudan ilintili meslekler öncelik sırasında. İki kızı bir de oğlu var. Hem anne, evhanımı, hem de işkadını. Halen hasta bakımı yapmanın yanı sıra arkadaşı Havidan Hahn aracılığıyla tanıştığı dekoratörlük mesleğine sarılmış vaziyette. İlginç olan da kendi kınasında aynı zamanda uzun yıllardır arkadaşlık ettiği Hahn’a ilham olup kına gecesi organizatörlüğüne vesile olması. Şimdilerde birlikte çalıştığı arkadaşıyla dekoratörlüğü bırakmayı filan da düşünmüyor. Salgın bittikten sonra ara verdikleri yerden devam edeceklerine inanıyor. Zira o gelinlerin en mutlu günlerinde yanlarında olmayı seviyor.

Konu ithal damat olayına gelince yeni nesili kendileri ile kıyaslıyor. İkinci nesilin ebeveynlerine ve aile yakınlarına pek itiraz haklarının ve özgüvenlerinin olmadığını ama üçüncü ve dördüncü nesilin çok daha donanımlı, bilgili ve ne istediklerini bildiklerini, bu konuya çok daha farklı bakıp yaklaştıklarını, üzerlerinde baskı kurulmasına izin vermeyeceklerini söylüyor. Kalpler bir olduktan sonra, gerçek anlamda insanlar birbirlerini sevdikten sonra ithalatın da ihracatın da sorun olmayacağını, zamanın 1970’li 1980’li yıllardan çok daha farklı olduğunu, internet çapında Z kuşağının dünyada olup bitenlerden haberleri olduğuna inanıyor.

Rüyalarını gerçekleştirdiğine inanan Saçlı, aynı zamanda çocuklarını yalnız büyütmüş, eğitimlerini sağlayıp meslek sahibi yapmış güçlü bir kadın. Eğitimin hayatın her alanında belirleyici olduğunu, Almanya’ya yeni gelen insanlar arasında da bunun rahatlıkla gözlemlenebileceğini, 5-10 yıl geçse de buralara uyum sağlanamadığı örnekler olduğu gibi üniversite eğitimli birinin dil, oturum, meslek sorununu çok daha kısa süre içerisinde çözüp bazen burada doğmuş büyümüş insanlardan dahi daha sosyal hatta başarılı olduklarına şahit olduğunu ifade ediyor. Aynı konunun evliliklerde, beraberliklerde de yaşandığına dikkat çeken Saçlı bu anlamda insanın bir işi, mesleği olduğu sürece karnının her yerde doğduğunu, illa da Almanya’yı seçmemesi gerektiğini savunuyor. Hayatın buralarda da eskisi gibi olmadığını, işsizlik, hayat pahalılığı, ırkçılık, dar bir alana hapsedilmiş hayatların bu küçük çemberin dışına çıkamadığını, metropol kentlerinde bile insanların adeta küçük bir köyde yaşıyorlarmış gibi herkesin birbirini tanıdığını, monoton ve tekdüze hayatların yeni gelenleri beklediğini belirtiyor. Dil ve eğitim sorunlarının üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğinin de altını çiziyor.

11.01.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular