-1.1 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start Lifestyle Frauen Hamburg’dan Portreler: Havidan Hahn

Hamburg’dan Portreler: Havidan Hahn

ALMANYALILAR – Doğma büyüme Almanyalı olsa da Havidan Hahn göze batan bir gurur ve hoşnutlukla, “ben Adanalıyım” diyor. Hamburglular onu son dönemde alışagelmişin dışında organize ettiği kına gecelerinden tanıyor. Küçükken asker olmak isteği gerçekleşmemesine rağmen mesleğini öğrenip eğitimini aldığı dekoratörlüğü, düğün öncesi gerçekleştirdiği kına gecesi organizatörlüğü ile üst noktalara taşımış vaziyette. O üç çocuk annesi ve bir iş insanı.

Bundeswehr’de asker olmak için başladığı meslek eğitimini annesinin “çok erkek var” diye itirazı üzerine bırakmak zorunda kalan Hahn, daha sonra kozmetik alanına yönelse de dekoratörlükte karar kılarak bu meslek üzerinde yoğunlaşır. Burada doğup büyümesine rağmen memleket usulü geleneksel kına gecesini ve bu işin organizatörlüğünü; gözlemleri ve memlekette yerinde yaptığı incelemelerle daha da derinleştirir. Bir arkadaşının önerisi üzerine ortaya çıkan fikir, birkaç yıllık ön hazırlıktan sonra ayakları yere basan ciddi bir işe dönüşür. Gelinlere geleneksel kına gecesinde dört beş kişilik ekipler halinde tatlısından kolonyasına, müziğinden eğlencesine kısaca A’dan Z’ye her türlü hizmeti sunar ve ortağı Zeynep Karadeniz ile bu işe başlar. Türkiye’den uyarlanan memleket usulü konseptleri ile 2-2,5 yıldır hizmet veriyorlar. 2020’nin başında çalışmalarını çok daha profesyonel bir hale getirmelerine rağmen küresel salgından onlar da olumsuz etkilenirler. Ama artık en zor dönemin atlatıldığını, aşının bulunduğunu kısa bir süre sonra hayatın eski haline döneceğine iyimserlikle yaklaşıyor. Salgının sona ermesini sabırla beklediklerini ifade eden kına gecesi organizatörü bu işe büyük emekler verdiklerini, hayırlısıyla bekleyeceklerini vurguluyor. Bu zor zamanda düğün salonlarının, restorantların ve müzisyenlerin de oldukça olumsuz etkilendiklerini o yüzden birlik ruhu ve dayanışmacı yanlarımızı diri tutmamız gerektiğine inanıyor.

Havidan Hahn aynı zamanda fırsatını buldukça iyi bir dizi izleyici olmasının yanı sıra kendi kendine amatör sanatçı ruhuyla, özgün tarzda akrilik boyama ve soyut resimler yapıyor. İyi bir resimin olmadığına inandığını, zira herkesin aynı resimden oldukça farklı biçimlerde etkilendiğini, her birinin aynı resimden çok değişik şeyler gördüklerini ve esinlendiklerini, bir sanat eserine iyi veya kötü demenin yanlış olacağını savunuyor. Almanya’ya yeni gelecek olanlara da mümkünse eğer gelmemelerini tavsiye ediyor. Zira burada insanların stres altında ve her türlü sıcaklıktan uzak yaşadıklarını, monoton bir hayat sürdürdüklerini, insanlarda ne misafirperverliğin ne de hayat sevincinin kalmadığını iddia ediyor. Oysa insan ben bugünü nasıl güzelleştirebilirim diyerek hayata bakıldığında her şeyin daha güzel olacağını ama bunun Almanya’da olamayacağını savunuyor.

09.01.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular