4 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start News An­kün­di­gung "Yahudi karşıtlığına hayır, Bornplatz Sinagogu´na evet " kampanyası başladı

„Yahudi karşıtlığına hayır, Bornplatz Sinagogu´na evet “ kampanyası başladı

ALMANYALILAR -Hamburg’da 27 Ocak’taki uluslararası Holokost Anma Günü’nde 1938’de yıkılan Bornplatz Sinagogu’nun yeniden inşası için mümkün olduğunca çok taraftar kazanmak isteniliyor. Girişime destek olarak, Wall GmbH tarafından şehir çapında düzenlenen bir afiş kampanyası, toplam 500 posterden ilkinin sunumuyla start aldı.

Yahudi yaşamından sorumlu Senatör Katharina Fegebank, “Hamburg 82 yıldır şehrin göbeğinde açık bir yara aldı. Senato olarak ve federal hükümetin desteğiyle artık tarihi yerinde Bornplatz Sinagogu’nu yeniden inşa etme şansına sahip olduğumuzu umuyorum. Hamburg’lu birçok insanın yeniden inşa girişimini desteklemesinden çok daha memnunum. Bugünden itibaren, bu önemli konu şehir manzarasında 500’den fazla posterde daha da görünür olacak ve umarız şehrimizde daha da fazla kabul ve destek sağlayacaktır. Sayın Möller ve ekibine, kampanyayı masrafları kendilerine ait olmak üzere büyük bir kararlılıkla destekledikleri için teşekkür ederim. Fikirlerin ve desteğin kentsel topluluktan geldiği tüm girişimin ruhuna çok iyi uyuyor“ dedi.

Wall GmbH Genel Müdürü Patrick Möller‚de, “Derin inancımız ve girişimci sorumluluğumuz nedeniyle, uzun zamandır Almanya’da antisemitizme ve farklı bir Yahudi kültürüne bağlıyız. Bu nedenle, Hamburg’daki Bornplatz Sinagogu’nu yeniden inşa etme girişimini desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Sinagog, Hamburg’daki Yahudi yaşamına yeni bir ivme kazandıracak ve şehirde daha fazla varlık sağlayacaktır. Yeniden yapılanmaya büyük siyasi ve sosyal bağlılık, şehir toplumunun Yahudi yurttaşlarıyla dayanışmasını ifade ediyor. Medyamız aracılığıyla girişimin görünürlüğünün daha da artmasına katkıda bulunabiliyoruz ve bunu büyük bir memnuniyetle yapıyoruz“ ifadesinde bulundu.

Yetkili Daniel Sheffer, “Milyonlarca kez erişim, on binlerce mektup, beğeni, tweet ve dijital kampanya destek buluyor. Hamburg halkı şehir sınırlarımızın ötesinde bir örnek oluşturuyor. Wall şirketi ile, şehrimizdeki başka bir şirket, doğal olarak alınması gerekenleri görünür kılmak için bugün destekçiler grubuna katılıyor. Hamburg şehrimizde Yahudilere karşı şiddet ve nefret için yerimiz yok „dedi.

27 Kasım’da Federal Meclis bütçe komitesi Bornplatz Sinagogu’nun yeniden inşası için 65 milyon avroluk federal fonları onayladı. Federal Meclis’in kararı, Hamburg’daki Yahudi yaşamını gelecekte tekrar daha görünür kılmak ve her Hamburg vatandaşına somut hale getirmek için önemli bir işaret olduğunun altı çizildi.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Foto: Behörde für Wissenschaft, Forschung, Gleichstellung und Bezirke

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular