7 C
Hamburg
Dienstag, Januar 19, 2021
Start Gesundheit Arzneimittel Sayın Merkel verdiğiniz vaatler askıda mı kalacak?

Sayın Merkel verdiğiniz vaatler askıda mı kalacak?

Bilenler bilmeyenlere anlatsın misali birileri beni bu konuda aydınlatabilirse inanın çok sevineceğim: Nasıl oluyor aşıyı Almanya buluyor, ABD nüfusunun iki katı aşıyı alıyor, İsrail vatandaşlarının neredeyse hemen hepsini aşıladı bitti, Avrupa’nın birçok ülkesine aşının dağıtılması konusunda sanıldığından da cömert davranıldı. Ama bizde aşı ile ilgili bol bol vaat dışında doğru düzgün bir ilerleme yok.

O biçim havalı medyatik gösteriler arasında Hamburg’da balon patladı. Günde yedi bin kişiyi aşılayacaklardı. Haftalardır beş yüz kişiye aşı ancak yapıldı. Stokta aşı kalmamışmış, yeteri kadar aşı yokmuşmuş. Öncelik yaşlılarda, riziko grubunda, bizim gibi sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlardaymışmış. Bir yandan salgının hız kesmek yerine rakamları arttıkça artıyor. Diğer yandan vefat haberleri Almanya’nın dört bir yanından azalmayıp artarak geliyor. Politikacılar ağız dalaşında. Görende ülkeyi kendileri değil sıradan vatandaş yönetiyor zanneder.

Aşı oraya aşı buraya, milletin ağzına pelesenk oldu. Çin vatandaşlarını aşıladı aşılıyor. Rusya yine öyle. Ama Almanya’da aşı yok. Beğenmedikleri Türkiye bile ta Çin’den aşı getirtti. Biz ise güya insanlığı bu illetten kurtaracak mucizenin keşfedildiği memleketteyiz aşı yok. Niye? Poltikacılarımızın işgüzarlığı. Şimdi bu aynı insanlar kalkmış yaza kadar herkesin aşılanacağı vaadinde bulunuyorlar. Siz bu laflara inanıyor musunuz? Ben şahsen zerre kadar inanmıyorum. Bizim aşıyı resmen başkaları oluyor ama biz olamıyoruz.

Bol bol vaat var ama icraat sıfır

Kalkmış devlet büyüklerimiz Fransa’ya, İtalya’ya, Hollanda’ya mektup yazıyorlar. Niye olacak Avrupa Birliği’nin aşı politikasını eleştiriyorlarmış. Pes yani, bir saf ve naif olan Almanya mı, diğer hepsi uyanık, biz mi garibanız. O kadar aşı varken neden tek bir firmaya bağlı kalındı. Bu anlaşmaların arkasında dönen kirli ilişkileri kimler açığa çıkartacak? Komplo teorileri halkın sağlığına ciddi tehdit oluyor da bu sorumsuz davranışlarda bulunan yöneticiler ne oluyor? Bunlardan kim hesap soracak?

Neymiş ülkeler birbirlerine jest yapmalıymışlar. Acaba bu insanlar bir yakınlarını kaybetselerdi böyle mi davranırlardı? Bu ne biçim bir zihniyet. Senin halkın salgından kırılıyor, insan hayatlarıyla oynamanın jesti mi olur? Kim veriyor size bu hakkı, neden hasta ve yaşlıların hayatta kalıp kalmama konularında haksız yere ona buna jest yapma hakkını kendilerinde görüyor bu insanlar, kendilerini ne zannediyorlar?

Onu da bıraktık kalkmış Sağlık Bakanı Başbakanını, AB Başkanı’nı bu konuda suçluyor. Kendisi çok masum ve ateşli bir aşı taraftarıymış gibi. Biz sıradan insanlar bu politikacılara hiç mi güvenmeyeceğiz?

Oysa salgının gelişim seyrine baktığımızda Almanya sürecin başından beri salgını kontrol altında tutmayı başaran becerikli ülkeler arasında ilk sıradaydı. Ekim ayından itibaren hızla yükselişe geçen ikinci dalganın sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz. Dün binden fazla insan hayatını kaybetti. Şimdiye kadar ki en yüksek rakam. Belki bu insanlar geçen hafta aşı olsalardı hayatta kalacaklardı. İngiltere en başarısız yönetilen ülke idi güya. Halkına üç farklı firmanın aşısını yapıyorlar. Biz ise hala tek bir firmadan gelecek siparişlerin gelmesini bekliyoruz.

Bu işte bir gariplik, bir terslik var. Neler dönüyor kapalı kapılar ardında? Kimler neyin kirli ve karanlık hesaplarını yapıyorlar? Bunları bilmek hepimizin hakkı.

Esma Arslan / 06.01.2021

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular