-1.1 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start Wirtschaft Branchen Koronavirüs ciroyu yarıya düşürdü

Koronavirüs ciroyu yarıya düşürdü

ALMANYALILAR – Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid 19) kısıtlamaları tekrar gözden geçirilip vaka sayısı düşmediği gerekçesiyle tekrar sıklaştırılarak 31 Ocak 2021 tarihe kadar uzatıldı. Koronavirüsten dolayı bazı işyerleri kapanırken, bazı işletmelerde zorluk çekmekte.

Diğer eyaletlerde olduğu gibi Hamburg’da da koronavirüs dolayısıyla kısıtlamalar gündemde. Bazı şirketler bu zor dönemi atlatmaya çalışırken Ararat GmbH firması sahibi Ömer Polatta sağlığın çok önemli olduğunu ve zor dönemi atlatmak için sabırlı olunması gerektiğini kaydetti.

Hamburg’da 12 yıldır hizmet veren firmanın cirosunun yarıya düştüğünü belirten 48 yaşındaki Ömer Polat, „Pandemi tüm insanları öyle veya böyle bir şekilde ne yazık ki etkiledi. Firmanın cirosu maalesef yüzde 50 düştü. Elbette bunun bu hale geleceğini kimse bilmiyordu ve planlanmayan bir olayla karşılaştık. Hal böyle olunca ayakta durmaya çalışıyoruz“ dedi.
Kentin Stenzelring Caddesi üzerinde oldukça geniş bir alana sahip olan Ararat GmbH firması, bir restoranda ihtiyaç duyulacak içecekler, ambalaj malzemeleri, baharatlar, temizlik malzemeleri, gasronomi ürünleri gibi toplam 1000’nin üzerinde ürün çeşidi ile hizmet sunuyor.

Firmanın ürünleri özellikle restoranlara gerekli olduğu için en iyi müşterilerin restoranlar olduğunun altını çizen Ömer Polat, „Restoranlar ne yazık ki kapalı süreyi tekrar uzattılar. Dolayısıyla bizim de ciromuz yarıya indi ve çok zor bir dönemden geçiyoruz. Asıl üzüldüğüm restoran işletmecisi arkadaşlarım. Personel çalıştırıyorlar büyük yatırımlar yapanlar oldu ama restoranı açması mümkün değil. Ne zaman açılacağı da henüz bilinmiyor.Biz yine büfelere, küçük imbislerle bazı gıda ürünleri satılan yerlere ürünlerimizi sunuyoruz“ dedi.

Alkolsüz içecekler ve kendi markaları Ağrı Dağı Suyu, yine kendi gıda ürünleri ayran, yoğurt, peynir gibi lezzetlerin Uluslararası Lezzet Enstitüsü tarafından geçen yılın „Üstün lezzet ödülü“ hakkı kazandığını anımsatan Polat, „Restoranlara gereken herşey bizden tedarik edilir. Yalnız alkollü içeceklerimiz yok. Çünkü alkollü içecekler kendi başına önemli ve büyük bir sektördür. Fakat şimdilik işlerimiz durgun ama inşallah büyük bir sabırla bu dönemi geride bırakırız“ açıklamasında bulunarak insan sağlığının çok önemli olduğunu ve normal yaşama dönüldükten sonra tekrar toparlanılacağına inandığını kaydetti.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular