5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartNewsAn­kün­di­gungHamilton - müzikali Hamburg'a geliyor

Hamilton – müzikali Hamburg’a geliyor

ALMANYALILAR – Almanya’nın liman kenti Hamburg dünyanın tanınmış müzikallerine ev sahipliği yapmakla tanınıyor. Tanınmış „Hamilton“ müzikali devasa bir sansasyon, yıllardır tamamen tükenen performanslar ve nesilleri memnun edecek bir rap müziği, Hamilton tartışmasız son yılların en büyük müzikal hitidir. Şimdi Broadway sansasyon, Amerikalı kurucu baba Alexander Hamilton aracılığıyla Hamburg’a geliyor.

New York, Chicago, Londra ve diğer mekanlardan sonra müzikal heyecan dolu haliyle şimdi Hamburg’a geliyor. Stage Entertainment bunun için Almanca bir sürüm geliştirdi. Müzikal, Kasım 2021’de Hamburg- Almanya’daki büyük prömiyerini resmen kutlayacak. Ön izlemeler, 13 Kasım 2021’den itibaren düzenli performanslar olan 23 Kasım’da başlıyor.

Hamilton, Broadway’i bomba gibi vurdu. 20 Ocak 2015’teki prömiyerinden bu yana, Lin-Manuel Miranda’nın biletleri tükendi ve şimdiden 11 Tony Ödülü ve bir Pulitzer Ödülü kazandı. Ayrıca, müzikal tüm zamanların 16 kez Tony adaylığı rekorunu elinde tutuyor ve En İyi Müzik Albümü dalında Grammy Ödülü kazandı. Geleneksel Broadway sesinden uzaklaşan ve bunun yerine Amerikalı ülkesinin kurucu babalarından birinin hayatı rap müzikali için inanılmaz muhteşem. Hamilton’un büyüsünden kimse kaçamaz. Oyuncu kadrosu özellikle bir sansasyon yarattı, kurucu babaların ve diğer kahramanların rollerinde, neredeyse yalnızca Afrikalı-Amerikalı ve Latin aktörler „şimdinin Amerika’sını yansıtmak“ için seçildi.

Almanya’da neredeyse hiç kimse onu tanımıyor ve hatta 10 Dolar’lık banknotu süslediği Amerika’da bile, Alexander Hamilton ve Amerikan tarihine katkıları hiç kimse tarafından bilinmiyor. Lin-Manuel Miranda, kurucu babanın hayatını bir müzikale dönüştürdüğünde her şey değişti. Hamilton’un zayıf başlangıçları ve Amerikan siyasetinin zirvesine olan meteorik yükselişi, yalnızca zekası, iş ahlakı, taktiksel becerisi ve son olarak ama aynı derecede önemli olarak, yazılı sözlerinin gücüyle, Miranda’nın gözünde onu hip hop’un öncüsü yapıyor. Diğer kurucu babalarla, her şeyden önce Aaron Burr ve Thomas Jefferson ile olan rekabet ve tartışmaları efsanevidir ve kıyaslanamayacak kadar ısıran, parlak güzel konuşması Miranda’nın gözünde hip-hop’u başka hiçbir şeye benzemeyen şekilde somutlaştırmasına izin verir.

Alexander Hamilton birçok yönden öncü oldu. Karayipli beş parasız bir yetim olarak zekası, iş ahlakı ve taktiksel becerisi onu astronomik yaptı. Ancak hırsı nihayetinde çöküşü anlamına gelecektir. Hamilton, ebedi rakibi Aaron Burr ile bir düelloda trajik bir sona gelir. Ondan önce olaylar devredilir. Hamilton, İngiliz monarşisine karşı bir asi olur. Bağımsızlık Savaşı’nda savaşır, George Washington’un sağ kolu olarak yükselir, neredeyse tek başına Amerikan politik ekonomi sistemini inşa eder ve son zamanlarda bağımsız olan Birleşik Devletler’in ilk maliye bakanı olur. Sonunda, onun mirasıyla ilgilidir.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Fotos: Stage Entertainment

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular