1.3 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start News Autoren Süleyman Deveci: Yazmadan Yazı Hakkında Konuşabilmek

Süleyman Deveci: Yazmadan Yazı Hakkında Konuşabilmek

Ne zaman sözcük anlamıyla gerçekten yazıyoruz sayılmalı, yazı hakkında ileri geri konuşabilme hakkımız olmalı, kendimizde öyle bir yetki ve hukuk görebilelim, bu konuyu eni boyu irdelemek lazım. Değil günde, haftada belki ayda yılda bir kalemi eline alan, klavyenin tuşlarına basan birilerinin yazı hakkında fikir beyan etmesi ne kadar yakışık alır? Diğer taraftan kesintisiz yıllarca, aylarca düzenli ve disiplinli bir şekilde sayfalarca yazan, doğuran, içindeki, üretken kalbindekileri aktaran birinin yazı hakkında konuşması daha yakışık almaz mı? Elin ağzı torba değil, kimin çenesini veya elini nasıl durduracaksın diye soranlarınız olabilir? Bu yazı bu soruya az da olsa cevap niteliği taşır.

Adı saklı Hamburglu bir gazeteci gibi koca yıl boyunca ikinci bir yazı yazmayan veya yazamayan, çok tıklanmasını çok okunmak sanan garip zihniyetlerin yazıya, yazarlara laf söylemeye ne hakkı olabilir? Yazmadan yazı ve yazı yazanlar hakkında laf gevelemek destursuzluktur, yakışık almaz; yeri ve zamanı gelir asıl sahibini rezili rüsva eder. Bu şahıs gibi sosyal medyada ve gerçek hayatta nice çok bilmiş vardır bilenler iyi bilirler. On roman okumamış utanıp sıkılmadan eleştirmen kesilir, tepeden bilgiç laflar eder. Dilbilgisi bilmez, yazım kılavuzunun adını dahi duymamıştır, sözlüğe ömrü boyunca bakmamıştır ama birkaç goygoycusu tarafından duayen denildi diye kendisini gerçekten de böyle zanneder. Verir veriştirir at gözlüklerinin kapsamı alanına dahil olanlara.

Gayrı ciddiyetsizlik, ayrı bir yüzsüzlük, ayrı bir yetenek gerektirir böylesi bir anlayışta olmak. Onlarca yıldır yazan, üreten, önemli önemsiz yapıtlar verenler dahi kendisinde o cesareti bulamazken bu işi amatörlük seviyesinde dahi yapmayan, ilgilenmeyen, gerçekleştiremeyen birilerinin bilgiçlik taslamasını, anlatıp yazdıklarını tasvip etmek, içeriğinden bağımsız olmak üzere kabülü zor davranışların başında gelir. Haksızlıktan öte insanı öfkelendirir böylesi dengesizliklere şahit olmak. İpliği pazara çıkartılması gereken paspaye fikirleri cilalayıp satmak da ayrı bir yetenek gerektirir. Böylelerinde bu da yok. Ben derim olur mantığı daha çok egemen böylelerinde.

Her işi otoritelerin, o konunun uzmanlarının değerlendirmesi doğrudur. Yetkin, o işin erbabı, emekçileri, uzun yıllardır hizmetini verenler, sürdürenler değerlendirsin, bir kalıba oturtsun, iyi kötü işaret versin istenir. Okurun beğenisini eserin bizzat kendisi belirler. Ama yazının çok yönlü ve boyutlu değerlendirilmesi başlı başına ayrı bir durumdur. Bunun için sıradan okur bakışıyla yaklaşılamaz, uzman görüşlerine tam da burada ve bu yüzden ihtiyaç duyulur. Konunun daha iyi anlaşılması, derinleştirilmesi, farklı bakış açılarının ortaya çıkabilmesi için. Öbür türlüsü kendimizi haksızlığa, kötü muameleye ve düpedüz saldırıya uğramış sanırız. Ki doğrusu da budur. Yazmadan yazı hakkında konuşabilmek, maharetten çok ukalalıktır, küstahlıktır, çok bilmişlik ve sonuçta yanlış bir davranıştır. Böylelerini kabullenmek ve tahammül göstermek gerçekten de zordur.

Yazmadan yazı hakkında konuşanlar ne kadar ciddi şeyler anlatsalar da, iyi, övücü, olumlu şeyler anlatsalar da, yazıyı ve yazarı pohpohlayıp haksız ve yersiz övüp, anlamından, gerçeğinden öte veya yukarı yakıştırmalarda bulunsalar dahi anlamsızdır yazdıkları. Terasizin kefesineki ağırlıkları boş darayı etkilemez. Ciddiye alıp değerlendirilecek bir yanları ve ağırlıkları yoktur, olmamalıdır. Havayı karartmalarına, içimizi bunaltmalarına, incitmelerine, kendilerine yer açmaya, saygınlık kazanmalarına, haksız emek gaspetmelerine izin vermeyelim.

Hem insanları kışkırtıp asıl muhatapları ortaya çıkınca meydandan kaybolmak tam da bu mantaliteye tekabül eder. Yazı hakkında fikir beyan edebilmek için her şeyden önce yazmak gerekir. En azından eleştirel bakan okur, bahsi geçen şahısın yazdıklarına, ortaya attığı iddialara, bahse konu olan yazara ve yazdıklarına da bakarak hepsini yerli yerine oturtacaktır.

Süleyman Deveci / 31.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular