1 C
Hamburg
Donnerstag, Januar 28, 2021
Start News Autoren Süleyman Deveci: Konu

Süleyman Deveci: Konu

Bir yazar için konu hakkında kafa yormak üzücü bir tutum. Zira gözleri, kulakları, antenleri açık bir yazar için konudan daha zengin ne olabilir? Günlük hayatın sıradan akışı içerisinde elinin uzanabildiği yer konu cenneti değil de ne? Komşulardan kahvaltıya, alışverişten işe, sokaktaki insandan yakın akrabaya, arkadaşa, akşam takılınan mekândan ziyaretlere, televizyondan sinemaya, dernekten toplantıya nereye bakılsa, ne görülse, neye dokunulsa konu cenneti. Bir yıldır salgın sürecini yaşıyoruz diyerek mazeret arayanları anlayabilsem de hak veremem. Zira içinde bulunduğumuz bu tarihsel anda daha önce zaten mevcut olan konu bolluğunun ikiye katlandığını görmek gerekir. Salgın insanın içindeki uyuyan dürtüleri, güdüleri, hayvanı resmen uyandırdı. Nereye nasıl bakılacağını bilmek gerek.

İlham almak için uyuşturucu kullanan, alkolsüz iki satır yazamayan yazarları bilirim. Piyasada yazar diye boy gösterip cirit atarlar. Konu arayıp bulamadığından yakınan, saklanıp kendisine gözükmedikleri için zavallı konulara çıkışan, küfür eden yazarları bilirim. Diyeceksiniz bunda ne var, her yazarın yazma alışkanlığı kendisini bağlar. Doğru. Ama kendisi tıkanıklık yaşıyor diye suçu konunun kendisine atmak da ne? Yazmak ne kadar trans haline geçmek, bu boyutu terkedebilmek denilse de bunun için madde kullanmak gariban bir alışkanlık gibi duruyor. İnsan yaza yaza da o içsel yolculuğa, içe bakmaya, bilinçaltına yaz veya kış tatiline çıkabilir. Öbür tülü konu bulacam ayağına madde bağımlısı olmak gerzeklikten başka bir şey olamaz.

Kitap okumadan, benzer veya başka yazarlara, ustalara bakılmadan nasıl geliştirir yazar kendisini? Her şeyi bilen yazar var mıdır? Sahip olduğumuz veya olamadığımız duyular sayesinde de öğreniriz. Hatta en çok onlardan öğreniriz. Doğayı, günü, havayı, insanı gözlemleyemeyen nereden bulacak konuyu? Şiir için esin gerekebilir, aranan sözcük ortaya çıkmak için naz yapıp cilve yapmak isteyebilir ama düzyazıyla uğraşan neyi bekler? Asıl ihtiyacımız olan asil veya hasta damarlarımızda akan kan değil, anlamaya çalışarak, empati kurarak, her türlü önyargıyı kendimizden uzaklaştırıp gözlemlemek, bakmak, görmek, anlayıp kendi yorumumuzu katmak. Malzeme doğada, hayatta, kendimizde yeteri kadar mevcut. Az konuşmak ve çok dinlemek yine bu kuralı destekleyip güçlendirebilir.

Konu hayatın kendisidir, su, ekmek, soluk alınan hava kadar yakındır görenine. Yazarlığını derinleştirmiş biri için konu aramak, aradığını bulamamak gibi bir şey söz konusu olamaz. Aksine o kadar çok konu arasında neyi seçeceğinin, tercih sancısının varlığı dert konusudur. Hangisini önce ele almanın telaşıyla doludur. Bu ne abartı, ne küstahlık, ne de kibirli sözcükler yığınıdır, aksine somut ve mevcut bir olgudur. Konular bizden bağımsız zaten varlar, mevcutlar. Onları biz bulup yüzeye çıkartıyor, hayatımıza sokuyor, kendisinin okunmasını sağlıyoruz.

Günlük gazeteler, yaşanmış olaylar, duyulan, işitilen, şahit olunan gelişmeler, birilerinin başından geçenler, yakınlarımızdan duyduklarımız, bizzat bire bir yaşadıklarımız, çocukluğumuz, otobiyografimiz yine konu zenginliği ile dopdoludurlar. O kadar dışımızda, uzağımızda aramak, ilan sayfalarını karıştırmaya yeltenmek anlamsız ve boş. Uzağa gitmeye gerek yok, kendi çapımızı, çevremizi görmek, gözlemleyebilmek yeter de artar bile.

Ancak yine de şuna anlayış göstermek gerekir, gerçektende konu bolluğundan hangisini seçeceğini bilemeyen, dahası ayrı bir titizlik ve önem göstererek yazacaklarının, dolayısıyla konunun sıra dışı olması için özen gösterenleri, o güne kadar yazılanların dışında yeni bir şeyler karalamak isteyenleri anlamak gerek. Bu sancının konuyu arayıp bulamamakla zerre kadar benzerliği yoktur özünde. Konu bulamamak ile bulunan konular arasında tercih yaparken insanın kimyasının bozulması arasında dağlar kadar fark vardır. Konu konu diye günlerce ekranın veya defterin başında oturanları anlamak zor. Kapıyı, camı, pencereyi açın, konu içeri dolar.

Süleyman Deveci / 30.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular