-0.1 C
Hamburg
Freitag, Januar 15, 2021
Start Gesundheit Arzneimittel Hamburg'da koronavirüs aşısına başlandı

Hamburg’da koronavirüs aşısına başlandı

ALMANYALILAR – Almanya’da Saksonya Anhalt eyaletindeki Halberstadt kentinde bir huzurevi erken davrandı ve 101 yaşındaki Edith Kwoizalla „örnek olmak için“ ilk aşıyı dün yaptırdı. Aynı huzurevinde yaklaşık 50 kişi aynı gün aşı oldu. Aşı kampanyası Hamburg’da ve Almanya (Avrupa) genelinde bugün başladı.

Koronavirüsa karşı aşılar bugün (Pazar günü) Hamburg’da başladı. Belediye Başkanı Peter Tschentscher ve Hamburg Sağlık Senatörü Melanie Leonhardın huzurunda, Poppenbüttel’deki Heiligen Geist Hastanesi’nde yaşayan 84 yaşındaki Karin Sievers, BioNtech /Pfizer’in yeni aşısıyla aşılanan ilk Hamburglu oldu. Belediye Başkanı Tschentscher, aşılamanın salgında bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

BionTech / Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının arkasındaki isim olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin geliştirdiği aşı üretim aşılama planı tüm insanlara umut oldu. Özellikle savunmasız insan gruplarının ilk aşısı başladı ve hızla devam edecek. Hamburg’da, mobil ekipler hemşireler ve diğer sağlık ekipleri bakım ve huzurevi tesislerine giderek aşı yapmayı sürdürecekler. Yıl sonuna kadar, binlerce üretimi olan aşı Hamburg’a getirilip teslim edilecek. Hamburg fuar salonlarındaki merkezi aşılama merkezi ocak ayı başında kademeli olarak faaliyete geçecek.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Fotos: Senatskanzlei Hamburg / Jan-Niklas Pries

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular