1.3 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start News An­kün­di­gung Hamburg okulları her durumda eğitime hazır

Hamburg okulları her durumda eğitime hazır

Hamburg’da vaka sayıları okul gidişatını belirleyecek

ALMANYALILAR – 2020 yılının Mart ayından beri tüm dünyayı etkisine alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının, Almanya’daki okullarda eğitim üzerindeki olumsuz etkileri devam ediyor. 10 Ocak tarihine kadar okula gitme zorunluluğunun olmadığı Hamburg’da öğrenciler, Noel tatilinin ardından velilerin kararına göre ya okulda veya uzaktan eğitim alarak dersleri takip edebilecek. 10 Ocak’tan sonra eğitimin ne şekilde devam edeceği sorusu ise sadece Hamburg okulları için değil, tüm Almanya’daki okullar için cevabı henüz belli olmayan bir soru. Hamburg Eğitim Senatörü Ties Rabe (SPD), yaptığı açıklamada Hamburg okullarında eğitimin her türlü devam edeceğini fakat ne şekilde devam edeceğinin kararını vaka sayılarının belirleyeceğini ifade etti. Süreç belirsiz olduğu için üç senaryo olasılığı üzerinde çalıştıklarını ve bu yönde konseptler ürettiklerini ifade eden Rabe’ye göre üç olas senaryonun içeriği şu şekilde:

• Hamburg’da vaka sayılarının yükselmesi, yeterli önlemlerin alınamamış olması durumunda okulların, acil eğitim hizmeti dışında tamamen kapalı kalması söz konusu olabilecek. Bu durumda uzaktan eğitim devreye girecek. Bu durum için uzaktan eğitimde neyin hangi materyallerle be şekilde öğretileceğine yönelik kapsamlı bir konsept uygulamaya hazır.

• Vaka sayılarının düşmesine rağmen yeterli görülmeyip önlemler eşliğinde eğitime devam edilmesine karar verilmesi durumunda hibrit eğitime geçilebilecek. Sınıflardaki öğrenci sayılarının azaltılmasına yönelik uygulanacak bu eğitim konseptinde sınıftaki öğrencilerin yarısı okulda eğitime devam ederken diğer yarısı uzaktan eğitimle derslere katılacak. Belirli aralıklarla öğrenciler yer değiştirecek, yani evde ders yapanlar okula gelecek, okulda ders yapanlar uzaktan eğitime geçecek. Bunun için de gerekli konsept hazır.

• En iyimser son senaryo ise vaka sayılarında sevindirici bir düşüş kaydedilerek okulların tamamen açılması senaryosu. Bu durumda okulların azami hijyen önlemleri ve kurallar eşliğinde açılması için de gerekli konsept oluşturuldu.

Önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin okulların gidişatını belirleyeceğini söyleyen Senatör Rabe, okullarda hibrit veya tam gün eğitimde sosyal mesafe ve maske zorunluluğu kurallarının her durumda sıkı şekilde uygulanacağının da altını çizdi. Covid-19 salgınıyla mücadelede okulların tamamen kapanmasının en etkili tedbirler olduğu sonucuna varıldığı araştırmaların olduğunu ifade eden Rabe, “Tüm bu araştırmaları ve raporları yakından takip ediyorum ama bizde tek elde yürütülebilecek standart bir durum yok. Alman Bilimler Akademisi Leopoldina, sıkı ve hızlı önlemler alarak vaka sayılarını düşürüp kontrol altına alma konusunda başarı gösteren İrlanda’yı örnek almamız gerektiğini söylüyor. İrlanda Lockdown konusunda çok başarılı olduğu için okullar ve kreşler orada hep açık kaldı” şeklinde açıklama yaptı. Hamburg’da kreşler açık ve aileler çocuklarını gönderebiliyor fakat yetkililer velilere çocuklarına evde bakmalarını tavsiye ediyor. Hamburg’da sıkı salgın kısıtlamalarına rağmen okulların açık kalması, öğrencilerin okula gidip gitmeyeceklerinin kararının velilere bırakılması yoğun eleştirilere neden olmuştu. Muhalefet partileri Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Sol Parti’nin sert eleştirilerinin yanı sıra birer açıklama yapan Hamburg Semt Okulları Müdürleri Derneği ve Ortak Öğrenme Okulları Derneği (GGG), somut kararların olmayışının hem öğrencileri, velileri hem de öğretmenleri zor durumda bıraktığı görüşlerini paylaşmışlardı.

5 Ocak 2021 tarihinde federal düzeyde eyaletlerin başkanlarıyla yapılacak video konferansında güncel durum değerlendirilecek ve yeni kararlar alınacak.

Foto: Senatskanzlei Hamburg / Daniel Reinhardt /

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular