-1.1 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start News Autoren Süleyman Deveci: Yazıda Yaratıcılık Deneyimi

Süleyman Deveci: Yazıda Yaratıcılık Deneyimi

Sözcüklerle dev anlatılar ifade edebilmek, keyifli dakikalara sarkabilen cümleler, paragraflar, sayfalar yazabilmek, olaylar, hikayeler, anlatılar kurgulamak veya kurabilmek başlı başına bir yaratıcılık edimidir. Yazmanın bir sanat olduğunu anlamayanlar ve görmeyenler bu konuda takılıp kalabilirler. Herkes her şeyi yazabilir diyenlere gülüp geçmek gerekir. Özgürce duygularını, düşüncelerini, içindekileri, ruhundaki fırtınaları tutkulu bir kararlılıkla yazmak isteme arzusu büyüdükçe yaratıcılıkta derinleşmek kaçınılmazlaşır.

Yaratıcılık deneyimi farklı edebi türlere bulanılarak da yapılıp elde edilebilir. Şiirle başlayıp romanda kalanlar olduğu gibi şiiri hiçbir şeye değişmeyenler de var. Ne ve hangi tür olursa olsun yaratıcılık deneyimlerinin mutlu edebildiği yer son durak gibi görünür. Temelde bilinçaltı ve üstü birikimlerdir buradaki en büyük yardımcılarımız. Bu anlamda sanatın en çokta edebiyatın hangi disiplini ile meşğul olunursa olunsun, yazarlık dağarcığına ve yazma alıştırmasına katacakları her zaman zenginlik olarak değerlendirilmelidir.

Bir konu, sözcük, kavram ele alalım örneğin. Bunu, bunun bize çağrıştırdığı diğer komşu, yandaş, kardeş, dost, akraba sözcükleri alt alta dizelim ve hepsinden bir veya birkaç cümle yapmaya çalışalım. Alın size yaratıcı ve aklı başında bir cümle veya cümleler yığını. Çok kolay ve basitmiş gibi gelebilir. Ama alın elinize bir kağıt ve kalem, hiçte zannettiğiniz gibi basit bir şey olmadığını göreceksiniz. Hayal gücünüzün yanı sıra sözcük dağarcığına da, yetmez, mizah felsefe, ekonomi ve politika, a’dan z’ye nice birikime ve bilgiye ihtiyaç duyacaksınız. Alıştırmalarda ustalaşıldıkça bambaşka boyutlarda gezip dolaşmak mümkün. Sayısız teknik, az sözcükle çok şeyler ifade edebilme ile karşılaşıldığı gibi tam tersi de söz konusu olabilir.

Yaratıcılığın derinleştirilmesi teknikle, tarzla, üslupla ilgili bir sorundur. Kimi karmaşık, zor, karmakarışık metni ile oyalar okuru, kimi su gibi akan cümlelerle, akıcı anlatılarla, süslü cümleler, metaforik ifadelerle oyalar. İnsan kadar çeşittir, karmaşık ve değişkendirler yazarlar. Her birinin düşünme biçimi olduğu kadar, anlatma, aktarma, cümle kurma, yaratma biçimleri de farklıdır. An gelir yazar eğlendirmek, okurunu oyalamak, çoğu zaman bizim gibi ülkelerde çok yaygın olduğu gibi bolca öğretmenvari dersler vermeye yönelir, kriz anı gelir ne haliniz varsa görün bre cahiller diyebilir, günü gelir herkese sırt çevirip sadece mutlu olmak için, gününü güzelleştirmek için yani sadece kendisi için yazar. Yazar bu, bambaşka bir delilikten bahsediyorum. Gidin sorun herhangi ciddi bir yazara, yazmak tam anlamıyla delilik olmasa da çılgınlıktan başka nedir ki?

Yazmadan, farklı türlere bulaşmadan, her tür ile düşüp kalkmadan yaratıcı yazarlığın geliştirilip derinleştirilemeyeceğine inanmak gerek. Usta ve iyi bir yazar her ama her konuda, zerre kadar bilgisi dahi olmadığı her konuda nefis ve kendisini sorunsuz okutabilen metinler yazabilen birisidir. Gazetecinin, kapsamlı anlatıcısı türevidir bir nevi. Yazılarıyla salt günü değil bir tek, yılların nabzını tutabilendir. Tabii bunu söylerken işkembeden sallamaktan bahsetmiyorum. Okuduğu herhangi bir metni anlayıp hazmettikten sonra kendi kurduğu ifadelerle, estetik güzellikler süzgecinden geçirerek aktarabilir, metne yeni bir suret, can, kan verebilir demek istiyorum.

Yaratıcılık deneyiminin ne üniversite bitirmekle, ne de edebiyat fakültesi mezunu olmakla bir ilgisi vardır. Hatta sanıldığından da çok uzun dönemlere sarkan, bıkıp uzanmadan her türlü engeli aşarak yazmakta ısrar edilerek, yazarlık macerası boyunca edinilen, uzun vadeli ve soluklu birçok çalışmalarla elde edilir. Bir öykü kitabıyla; bir şiirle, romanla, anı, biyografi veya otobiyografiyle yaratıcı yazarlığın gelişip üst boyuta çıkmayacağı ortada. Birden çok disiplinde yazabilmek, her türün katacağı zenginlikle korkmadan tanışılarak, meşgul olunarak yaratıcılığın üst boyutları yakalanabilir. Bu da ancak ve ancak yazarak, okuyarak ve yaşanarak elde edilebilecek bir deneyimdir.

Süleyman Deveci / 25.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular