0.7 C
Hamburg
Montag, Januar 25, 2021
Start Home Süleyman Deveci: Genel Durum

Süleyman Deveci: Genel Durum

Lanetli ama bir o kadar da kıymetli bir yıl bitmek üzere. Küresel salgın öyle bir lanet olmasa o kadar insanın canını alır mıydı, o denli bulaşıcı ve ölümcül olur muydu? Öyle veya böyle içinde birden çok lanet barındırdığı ortada. Peki neden kıymetli? Ölüm olmadan, onun korkusu, tereddüdü, bir nevi bilinci olmadan yaşamın anlamı ve değeri anlaşılabilir mi? İnsan bir ömür boyu öğrenmediği, belki öğrenemediği nice şeyi şu kısa yılda öğrendi, öğreniyor. Virüs hakkında yaklaşık iki ay boyunca hemen her gün yazsam da onu, üzerimizdeki etkisini, günlük hayatımız nasıl girdiğini, nasıl yönlendirdiğini, toplumu hemen her yönüyle nasıl değiştirip dönüştüğünü yeteri kadar ele aldığım için uzatmak istemiyorum ama kısaca 2020 ve 2021’in de Corona yılları olduğu, Coronalı yıllar olduğu aşikâr.

Bir yandan memleketten sürekli gelen zıt haberler, ki bunlardan biri Avrupalı bizi kıskanıyor, ekonomimiz uçuyor, yakında Türkiye’yi başka gezegenlere taşıyacağız modunda iken, karşıt kesim açlıktan millet ölüyor, işsizlik, Corona ölümleri gizleniyor ve arttıkça artıyor, ekonomi dibe vurdu, memleket yönetilemiyor çığlıklarını attı durdu. Gazeteciysen dışarıda durup sadece izleyeyim, ne halleri varsa görsünler mantığını güdemezsin. Nereden ne haber, nasıl bir haber çıkartır, etik anlamda da olsa görevimi yerine getirebilirim kaygısını kendinizden uzaklaştıramıyorsunuz. Her iki kesimin de okunmaya değer haberlerini yapmaya devam.

Almanya’yı Avrupa veya dünyanın diğer bölgelerine bakarak değerlendirdiğimizde şu son iki haftayı saymazsak eğer küresel salgında ciddi, demokratik, güçlü ve adına yaraşır saygın bir devlet olduğunu ispatladı. Dünyanın bir çok ülkesinin lideri tam anlamıyla hıyarlıklarını ispat ederken Almanya’da devlet nasıl yönetiliri hep birlikte izledik. Bu muhalefetin olmadığı, halkın her şeyi kolayca benimseyip sahiplendiği anlamına gelmiyor. Irkçılık da o biçim arttı, komplo teorisyenleri de, aşırı sağcıların gücü de. Ama bu defa fark, devlet yukarıdan aşağıya bunu kabullendi. Tedbirler almaya başladı, yeni yönetmelikle ve iç düzenlemeler yoluna gitti. Yansımaları önümüzdeki yıllarda daha belirgin olacak. Zira kendileri bir şey yapmazsa çok yakında bu gidişata razı olmayanların da öz savunmaları için kendi tedbirlerini o biçim kurup hazırlanacaklarını görüp anladı.

Yılın özetini, olup bitenlerini kısa bir köşe yazısı ile anlatıp açıklamak elbette yetersiz. Ama çok kalın ve kaba hatlarıyla da olsa şöyle bir değinilebilir. ALMANYALILAR doğru bildiği yolda ilerliyor. Kibir ve yanılgılara kapılmadan daha çok çalışmamız, çok daha kaliteli haberler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Elimizdeki olanakları en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ediyoruz. Önümüzdeki yılın çok daha sevindirici haber ve gelişmelere gebe olduğunu söyleyebilirim. Yenilikler sizlerin de hayatını güzelleştirsin.

Umutsuzluğa, karamsarlığa, yalnızlık hastalığına kapılmak yok. Siyasi polemiklerde boğulmak yerine göçmenlerin günlük hayatlarını anlatmaya öncelik taşımaya devam. Almanya’da herhangi bir işyeri açar açmaz otomatikman Ticaret Odası’na üye kabul ediliyorsunuz ve belli bir miktar üyelik aidatı ödemek zorundasınız. Küçük esnaflık bitme noktasına geldi. Hemen her semtte yakınmayan, dövünmeyen, evet ağlamayan neredeyse yok denecek kadar azaldı. Hamburg Ticaret Odası bakmakla yetinmeye devam ediyor, biz arayıp sorunca da o kadar yoğun işleri var ki, muhatap alıp konuşabilecek insan bulamıyoruz. Gören de vatan kurtaran askerler aslında bu odanın sakinleri zanneder. Yeni dönemde bu insanlarımızın ve sıradan göçmenlerimizin, öncelikli olarak elbette okur çevremizin sorunlarını çok daha fazla ele almaya çalışacağız.

Profesyonel, yarı profesyonel ve amatör ruh ve kalemlerle sayfalarımızı bir üst noktaya getirmeye devam edeceğiz. Nice olumsuzluklara rağmen bu yılın başında ciddi bir atılıma geçen sayfalarımızın, yılın bitiminde yeni destek ve enerjilerle geçen yılın rakamlarını altıya katladığını gururla söyleyebilirim. Gelecek yılın hedefi ise bu yılı ona katlamak. Bakalım gün geçtikçe gelişen ve büyüyen kalemler kervanımız bunun ne kadarını başaracak. Bu vesileyle siz sevgili okurlarımızın ve tiryakilerimizin yaklaşan yeni yılını şimdiden kutlar, sağlıklı, umutlu, çok daha güzel bir yıl dilerim.

Süleyman Deveci / 23.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular