5.9 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Hamburg'da bakımevi sakinlerini korumak için acil önlem

Hamburg’da bakımevi sakinlerini korumak için acil önlem

ALMANYALILAR – Korona vakalarının sayılarının artmaya devam etmesinden dolayı Hamburg Senatosu korona kurallarına acil bir kural daha getirdi ve bakımevlerinde yaşayanların yakınlarını ziyaret etmek için negatif korona testi göstermek zorunluluğunu karara bağladı.

Alınan yeni tedbirlere rağmen bildirilen korona vakalarının sayısı gün geçtikçe Hamburg‘da yükselmekte. Bakım merkezlerinde (Pflegeeinrichtungen) kalanlar ve çalışanları, bu bulaşıcı hastalığın ciddi bir seyrine ve hatta ölüme yol açabileceği gerçeğiyle özellikle risk altındalar. Bu gerçek ortadayken, yaşlıları korumak için, ziyaretçilerin de bulaştırma riskleri taşıdıkları göz ardı edilmemeli. Bu nedenle Senato, ziyaretlerin yalnızca negatif bir korona testi sunulması durumunda yapılabileceğine karar verdi.

23 Aralık Çarşamba gününden itibaren ziyaretçiler bakımevi tesisine girmeden önce olumsuz bir test sonucunu yazılı veya elektronik olarak sunmak zorundalar. Tesise girmeden hemen önce hızlı bir test yapılarak bu gerekliliğe uyabilirler. Alternatif olarak, önceden yapılmış testler de kabul edilebilir. Test, Robert Koch Enstitüsü’nün ilgili gerekliliklerine uygun olarak gerçekleştirilmeli ve ziyaretten 48 saatten fazla (Point-of-Care / PoC Antigen hızlı testleri) veya en fazla üç gün (PCR testleri) önce yapılmış olmalı.

Noel günlerinde belirli zorluklardan kaçınmak için, bu uygulama 28 Aralık tarihine kadar devam edecek ve her zaman istisna kuralı geçerli olacak. Ancak her tesiste hızlı testler sunulamıyor. Bu durumda, ziyaretçilerin her zaman FFP2 maskesi takmaları ve tesisin hijyen kurallarına kesinlikle uyulması koşuluyla ziyaret gerçekleştirilebilecek. Bu muafiyet yalnızca ihtiyatlı ve acil durumlarda kullanılabilir. Ölümün eşiğinde olana refakat etmek de prensipte bir istisna konusu.

Bu koruyucu önlem, bakım tesisleri sakinleri için riski olabildiğince azaltmak için gerekli. Bireylerin korunmasının yanı sıra diğer sakinleri ve alanları etkileyen salgınlara karşı koruma için de geçerli. Bunun yasal dayanağı, Bölüm 30, Paragraf 1, No. 1a’da karşılık gelen bir düzenlemeyi sağlayan, Hamburg SARS-CoV-2 sınırlama yönetmeliğini değiştiren yirmi altıncı yönetmeliktir.

26 Ekim’den bu yana, çevre yönetmeliği, tesislerin hızlı testleri kullanmak için konseptler oluşturması ve uygulaması gerektiğini şart koşuyor. Şu anda Hamburg’daki bakım tesislerinin üçte birinde ziyaretçiler için hızlı bir test yapmak mümkün. Personel düzenli olarak test edilmekte.

Hamburg önümüzdeki haftadan itibaren bakım tesislerine gelen ziyaretçilere ek ücretsiz hızlı testler sunmayı planlanıyor. Bunların kısa sürede kurulması ve merkezi yerlerdeki bakım tesislerindeki test olanaklarını güçlendirmesi hedefleniyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular