-1.1 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start Lifestyle Gesellschaft Yargı, kamu yararına hizmet veren hayır kurumlarına 1,1 milyon Avro dağıtıyor

Yargı, kamu yararına hizmet veren hayır kurumlarına 1,1 milyon Avro dağıtıyor

ALMANYALILAR – Hamburg’da yılda iki kez cezai işlemlerden kaynaklanan para cezaları, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ve derneklere dağıtılıyor. 2019 yılında bunun için yaklaşık 1,1 milyon Auro ayrılıp yaklaşık 270 kurum, kuruluş ve dernek, kolektif fondan para cezaları için para aldı.

2019’da acil yardım ve mağdur destek kuruluşları için yüksek tahsisler bulunuyor. Alman Gemi Enkazını Kurtarma Derneği ve Hamburg’daki kâr amacı gütmeyen ADAC Hava Kurtarma Operasyonları beş haneli meblağlarla desteklendiler. Mağdur yardımı alanında, suç mağdurlarını destekleyen White Ring ve 2. Hamburg Kadın Sığınma Evine büyük meblağlar gitti. Buna ek olarak, ceza sistemi alanındaki kurumlar da desteklendiler. Hamburg sosyal yardım derneğine, cezai suç işlemiş kişiler ve akrabalarının yanı sıra Hahnöfersand cezaevindeki tutukluları destekleyen sponsor kuruluş ortağı Hahnöfersand’a beş haneli tahsisler yapıldı.

Kolektif fondan alınan miktarlar, çocuk ve gençlerin refahı, trafik eğitimi ve trafik güvenliği, sağlık sorunları, doğa ve çevrenin korunması ile bilim, eğitim ve sanat konularında tavsiye ve yardım gibi çeşitli finansman alanlarına dağıtılıyor. 2019’da ayrıca Tailwind e.V., Dunkelziffer e.V., Deutsche Verkehrswacht, Active Suchthilfe e.V., LebenRetten! gibi bir çok kurum dört basamaklı tahsisler aldılar. Dolayısıyla çalışmalarıyla topluma faydalı olan ve sosyal çalışmalar yaparak toplumu birleştirmekte olan hayır kurumlarına ve derneklerine, büyük miktarda bu kaynak fondan paralar tahsis edildi.

Konu ile ilgili Hamburg Adalet Senatörü Anna Gallina, „Hamburg’da çok sayıda kurum ve kuruluş ortak menfaat için kararlıdırlar. Zor durumdaki insanlar için, çevre ve doğa için ve ayrıca eğitim için çalışıyorlar. Etkileyici bir şekilde tavsiyelerde bulunup ve destek sunuyorlar. Mücadele edenlerin her zaman yanında bulunup ve somut bir ifadeyle yardım ediyorlar. Elbette, bu çalışmalar masraflara neden oluyor. Bu nedenle, Hamburg yargısının bu kadar çok kuruma ve derneğe para cezası tahsilat fonu aracılığıyla mali olarak destek verebilmesine sevindim“ açıklamasında bulundu.

Ceza Mahkemesi Kanunu, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş lehine denetimli serbestlik koşulları çerçevesinde ve cezai kovuşturmanın durdurulması halinde para cezasının ödenebileceğini hükme bağlamakta. Hamburg’da, para cezaları için tahsilat fonu bu prosedürü özellikle şeffaf hale getiriyor. Mahkemeler ve savcılar, para cezalarını doğrudan hayır kurumlarına vermek yerine, sübvanse edilen münferit alanlara tahsis ediyor.

Prensip olarak, kâr amacı gütmeyen herhangi bir kuruluş, adalet ve tüketiciyi koruma makamına kayıtlıysa, kolektif para cezası fonundan bir tahsis için başvurabilir. Kuruluşlar, kayıt ve fon tahsisi için başvuruların yanı sıra kullanım kanıtını dakikalar içinde çevrimiçi olarak gönderebilirler.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular