4.7 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start News Autoren Esma Arslan: 2020’ye veda ederken

Esma Arslan: 2020’ye veda ederken

Her yılın sonunda blog sayfamda giden yılın genel dökümünü yaptığımı sağlam okurlarım çok iyi bilirler. Geleneği bozmak istemeyip bu yıl da benzer bir yazıyla devam edeyim istedim. Zira ben neler planlamıştım, 2020 neleri beraberinde getirdi demeyenimiz yoktur herhalde. En yakınımızdan uzağımıza nice insanı kaybettik bu yıl. Öyle veya böyle acılarla, zorluklarla, engebelerle dolu uzun mu uzun bir yıldı bu yıl. Koca bir yıl boyunca ve hala pandemi ile yatıp kalktık. Memlekette iki koca büyük deprem yaşadık, hayatını kaybedenleri, kurtarılanları tüm dünya hep birlikte heyecanla izledik, üzüldük, kurtarılan yavrulara sevindik.

Yılın başlarında benim için önemli faaliyetlerden biri geleneksel olarak artık hemen her yıl düzenlediğimiz sokak hayvanları ile dayanışma gecesi oldu. Yine bu yılın başlarında da görkemli ve biz Hamburglu hayvanseverlere yakışır şekilde muazzam ve muhteşem bir gala yaptık. Patilerimize değerli dostlarımız ve yüce gönüllülerimizle hatırı sayılır bir yardım topladık. Yerel basına da bu yeteri kadar yansıdı. Arşivlerde bulamayanlar blog sayfamdan geriye dönerek ilgili haberlere ve kişisel açıklamalarıma bakabilirler.

Şiir kitabım “Giden Gün”ün tanıtımları devam etti, doğum günümü dostlarım ve sevenlerimle kutladım. Kapıda Avusturalya yolculuğu vardı ki küresel salgın başladı. Gerçi daha önce Çin’de başlamıştı ama yavaş yavaş Almanya’yı sarmaya başladı. Kızımla ben Avusturalya’ya uçtuk, ertesi gün Almanya’da uçuşlar yasaklandı. Coronayı böylelikle Avusturalya’da karşıladım dersem yanlış olmayacaktır. Can ciğer kuzularımla yan yana bu illeti izlemek kolay değildi ama yine de bir arada olmamızdan mutluydum. Torunumun tadına doyamadan geri dönüşümüz maceralı ve yine verilmiş sadakamız varmış modunda gerçekleşti. Kapağı kazasız belasız Almanya’ya atabildik.

Bu anlamda benim için yılın en önemli kazanımı bu illeti kazasız belasız atlatabilmemiz oldu. İşyerimiz, çalışanlar ve hastalarımızla (şimdilik) bu sancılı ve karanlık günleri atlatıp bugünlere çok şükür gelebildik. Tabii salgın vesilesiyle planladığımız kamuya açık ve kendi içimizde kararlaştırdığımız etkinlikleri de birer birer iptal etmek zorunda kaldık.

Bu yılın benim açımdan diğer bir önemli kazanımım da Almanyalılar haber sitesine ortak olmamdı. Blog yazarlığı, HTBB üyeliği ve yöneticiliği, yani bir ayağımla zaten içinde olduğum sektöre bu defa bir medya organı sahibi olarak başlamam bana ayrı bir sevinç kattı. Altı ay gibi kısa bir süre içerisinde daha şimdiden Hamburg’un en çok ziyaret edilen sayfası olduk. Kaliteli elemanlar bulduk, hala da arıyor, habercilikte daha yenilikçi ve profesyonel anlayışlarla yolumuza devam ediyoruz. Her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz, öğrenirken öğretiyor, ciddi, ilkeli ve seviyeli gazetecilik yapmakta ısrar ediyoruz. Bu işte ciddi, dürüst ve samimi olanlara kapılarımızı açık tutuyoruz.

Yılın bence diğer önemli konusu yakınlarımdan sevdiğim birçok dostumun, yakın veya uzak akrabamın aramızdan ayrılmaları oldu. Bir yandan salgının yol açtığı kısıtlı ve sürekli değişken hayat koşullarının daraltıcı boğuculuğu, diğer yandan kendimizden uzakta tutabilmemizdeki başarımız ve daha nice karmaşık duygu ve düşünce arasında Corona ile muhatap olmamızdı.

Salgından etkilenmeyenimiz var mı? Yer yer insanlardaki değişken, gün geçtikçe çaresizleşen ve saldırganlaşan ruh hallerini yer yer ele alıp yazılarımda anlatmaya çalıştım. Kısaca toparlayacak olursam yani 2020 tam anlamıyla bir Corona yılıydı. Yıl bitmeden aşının bulunması, hem de iki Türkiyeli göçmen tarafından Almanya’da bulunması elbette ayrı bir gurur verdi. Demek ki burada imkanlar var, kafamızı kullanırsak kendimize de insanlığa da yararlı işler yapabilirmişiz. Hep Almanya’yı suçlamak da ne kadar yanlış görmüş olduk.

Bu geçen yıla kabaca bakış yazımla tüm sevenlerimin ve okurlarımın yeni yılını şimdiden kutlar, daha güzel, sağlıklı, mutlu ve umutlu bir yıl dilerim.

Esma Arslan / 18.12.2020

https://yazaresmaarslanblog.wordpress.com/2020/12/18/2020ye-veda-ederken/

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular