27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartNewsAn­kün­di­gungIrkçılığa karşı susma ve unutma! Topyekûn mücadeleye!

Irkçılığa karşı susma ve unutma! Topyekûn mücadeleye!

ALMANYALILARHamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş, bugün yaptığı basın açıklaması ile ırkçılığa karşı susmamak gerektiğini belirterek, 21 Aralık 1985’de Hamburg’un Wandsbek semtindeki Landwehr istasyonunda Neonazilerin saldırısı sonucu ağır yaralanan ve 24 Aralık’ta kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden ırkçılığın kurbanı Ramazan Avcıyı, katledilişinin 35. yılında hatırlatarak, ırkçı zihniyetlerin katlettiği insanları anmayı bir görev bildiğini belirtti.

Öneş yaptığı açıklamada benzeri olayların hatırlanması ve acıların taze tutulmasının önemine değinerek, bu gibi korkunç olayların bir daha yaşanmaması ve ders çıkarılması açısından hatırlamanın büyük önem taşımakta olduğunu, salt Almanya’da ya da Avrupa’da değil, tüm dünyada giderek artan ve hepimizi endişelendiren ırkçılığı, tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık diye tanımlayarak, ırkçılığın sağduyulu tüm insanların ve siyasetin topyekûn mücadele etmesi gereken korkunç bir insanlık suçu olduğunu vurguladı.

Bu tür insanlık suçlarıyla mücadeleyi sadece devletten ya da siyasetten beklemenin yeterli olmayacağıı belirten milletvekili, mücadeleye birey olarak sunulan katkıların ve sivil toplum hareketlerinin, yapılan mevcut çalışmaları daha da güçlendirip besleryeceğini savundu. Avrupa’da ve Almanya’da giderek artan ırkçılığa karşı resmi bir devlet stratejisi yürütülmesine rağmen, demokratik temel değerlerin sürekli olarak yeniden aktarılarak, ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve antisemitizme karşı savunulması gerektiğini, Avrupa Komisyonu’nun bu bağlamda geçtiğimiz Eylül ayında Irkçılıkla Mücadele Eylem Planı’nı (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/de/ip_20_1654) hayata geçirdiğini, bu eylem planıyla ırk veya etnik kökene dayalı ayrımcılıkla mücadelenin desteklenmesi ve güçlendirilmesi amaçlanarak herkes için eşitliğin sağlanması, çoğulcu ve hoşgörülü toplumun teşviki çalışmalarının temelinin oluşturulduğu belirtildi. Ayrıca politik bilinçlenmeye yönelik eğitim, iş yaşamında çeşitlilik, sivil toplum girişimlerinin desteklenmesi de bu eylem planının unsurları arasında yer alıyor.

Demokrasiyi yaşamak ve yaşatmak ırkçılığı öldürür diyen Öneş, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele ve demokrasinin güçlendirilmesinde en önemli aktörlerden biri olarak gençleri tanımladı. Federal hükümetin, bu bağlamda gençlere ve genç yetişkinlere yönelik yürüttüğü “Demokrasiyi Yaşamak- https://www.demokratie-leben.de/” başlıklı programla radikalleşmeyle mücadele ve demokrasinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürüttüğünü hatırlattı.

Gençlerin demokrasi bilincini kazanmasının uzun vadede ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele açısından büyük önem taşıdığına değinen meclis üyesi, demokrasi ve hoşgörünün, ister komşular, öğrenciler arasında, ister iş arkadaşları arasında olsun, ancak insanların karşılıklı saygı içerisinde sürdürdüğü ortak bir yaşam içerisinde gelişebileceğini, her türlü ayrımcılığı, yabancı düşmanlığını, hoşgörüsüzlüğü reddederek, demokrasiyi koruyan duruşumuzu göstermemizin vatandaşlık görevimiz olduğunu vurguladı.

Yine açıklamada tüm bu değerli ve önemli çalışmaların yanı sıra ırkçılıkla mücadelede devletin kendi içindeki ırkçı mekanizmaları yok etmesi, daha caydırıcı cezalar uygulaması, ırkçı partilerin güçsüzleştirilmesi yönünde atılması gereken zorunlu adımlara değinen Öneş, devlet kurumlarında çok kültürlülüğün benimsenmesine yönelik özel eğitimler, bu kurumlarda çalışan göçmen kökenlilerin oranlarının artırılmasının, bu yöndeki mücadelenin temelini güçlendireceğini belirterek ve Ramazan Avcı’nın ailesine sabır dileyerek, ırkçılık kurbanı tüm insanları saygıyla andığına değindi.

Not: 21.12.2020 tarihinde saat 17.00’de S-Bahn Landwehr- Ramazan Avcı-Platz adlı meydanda, Ramazan Avcı İnisiyatifi tarafından bir anma töreni düzenleniyor.

21 Aralık 1985 tarihinde neler oldu?

21 Aralık 1985’de ağabeyi ve bir arkadaşıyla doğum gününü kutlamak için dışarı
çıkan Ramazan Avcı, Landwehr istasyonunda neonazilerin buluşma yeri olan bir
birahaneden çıkan dazlakların saldırısına uğradı. Avcı’nın ağabeyi ve arkadaşı, son
anda oradan geçen bir otobüse binebilirken Avcı, bir aracın çarpması sonucu yere
düştü. Beyzbol sopaları, zincir ve tekmelerle Avcı’ya saldıran dazlaklar, talihsiz
adamı komalık hale getirdikten sonra Avcı’nın ağabeyi ve arkadaşının bindiği
otobüse de saldırdılar. Avcı, girdiği komadan uyanamayarak 24 Aralık 1985 tarihinde
tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ölümünden kısa süre sonra doğan
oğluna ise Ramazan Avcının ismi verildi. Ramazan Avcı İnisiyatifinin yoğun çaba ve girişimleri sonucunda 2012 yılında, Ramazan Avcının saldırıya uğradığı yerde anısına bir anıttaş dikildi ve meydanlığa „Ramazan Avcı Meydanı“ adı verildi.

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular